Amazon.com Pazartesi günü, operasyonunu yalın hale getirmek ve ekonomik belirsizliği yönetmek için 9.000 çalışanı daha işten çıkaracağını söyleyerek, teknoloji sektörünün sıkıntılarını artıran yeni bir işten çıkarmalar turunu işaret etti.

Uzun süredir istihdam yarattığını öne süren bir şirket için dikkate değer bir dönüşle Amazon, son aylarda 27.000 pozisyonu, yani kabaca 300.000 kişilik kurumsal iş gücünün yüzde 9’unu ortadan kaldırmış olacak.

En son kesinti, ekonomik kaygılar işletme müşterilerinin harcamalarını incelemesine yol açana kadar bir zamanlar dokunulmaz olarak görülen Amazon’un oldukça kârlı bulut ve reklamcılık bölümlerine odaklanıyor.

Kasım ayında şirketin cihazlarına, e-ticaretine ve insan kaynakları kuruluşlarına odaklanan kesintilerin ardından Amazon’un akış birimi Twitch’e de istihdam indirimleri geliyor. Amazon, Nisan ayına kadar kimi sonlandıracağını kesinleştirmeyi hedefliyor.

Amazon’un hisseleri yüzde 2 düştü.

Karar, aralarında Microsoft ve Alphabet’in de bulunduğu dünyanın en değerli şirketlerinden bazılarının bir zamanlar sürüler halinde flört ettikleri şaşırtıcı sayıda çalışanla bağlarını koparmasına neden olan, teknoloji sektöründe neredeyse bitmek bilmeyen işten çıkarma haberlerinin ardından geldi.

Şimdi bir habercisi gibi görünen Facebook’un ana şirketi Meta Platforms, geçen hafta bu yıl 10.000 kişiyi işten çıkaracağını ve 2022’de 11.000’den fazla rolü ortadan kaldırmasının ardından sektör için ikinci tur işten çıkarmaları başlatacağını söyledi.

DA Davidson analisti Tom Forte bir notta, Amazon’un planlarının arka planı olarak durgunluk endişelerine işaret ederek, “Şaşırmadık,” dedi.

Amazon’un CEO’su Andy Jassy, ​​çalışanlara çevrimiçi olarak yayınladığı bir notta, kararın devam eden öncelikler analizinden ve ekonomiyle ilgili belirsizlikten kaynaklandığını söyledi.

“Bazıları, birkaç ay önce duyurduğumuz bu rol indirimlerini neden açıklamadığımızı sorabilir” diye yazdı. “Kısa cevap, sonbaharın sonlarında tüm takımların analizlerinin bitmediğidir.”

“İçinde bulunduğumuz belirsiz ekonomi ve yakın gelecekte var olan belirsizlik göz önüne alındığında, maliyetlerimizde ve çalışan sayımızda daha düzenli olmayı seçtik.”

Amazon geçen ay, işletme karının, harcamaları kısan tüketicilerin ve bulut müşterilerinin finansal etkisinden etkilenen mevcut çeyrekte düşmeye devam edebileceğini söyledi.

Şirket, son aylarda işverenler için sunduğu sanal birinci basamak sağlık hizmetleri gibi tüm hizmetleri küçülttü veya tamamen kapattı.

© Thomson Reuters 2023


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8