TSMC’nin emekli kurucusu Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD’nin Çin’in yarı iletken endüstrisindeki ilerlemesini yavaşlatma çabalarını desteklese bile, küresel tedarik zincirinin “çatallanmasının” ve küreselleşmenin tersine dönmesinin fiyatları artıracağını ve Çin’e güç sağlayan çiplerin yaygınlığını azaltacağını söyledi. modern dünya.

Tayvanlı CommonWealth Magazine’in ev sahipliğinde düzenlenen bir etkinlikte konuşan Morris Chang, “Çip sektöründe küreselleşmenin öldüğüne dair hiçbir şüphem yok. Serbest ticaret o kadar da ölmedi ama tehlikede” dedi.

Tayvan’ın çip endüstrisinde etkili bir ses olmaya devam eden 91 yaşındaki Chang, “Maliyetler arttığında, çiplerin yaygınlığı ya duracak ya da önemli ölçüde yavaşlayacak” dedi. “Farklı bir oyunda olacağız”

Tayvan’da, TSMC Asya’nın borsaya kayıtlı en değerli şirketi ve önemli bir Apple tedarikçisi, ekonomik öneminden dolayı yaygın olarak “ülkeyi koruyan kutsal dağ” olarak kabul ediliyor.

Çin son yıllarda Pekin’in kendi bölgesi olarak gördüğü Tayvan’a karşı diplomatik ve askeri baskıyı artırdı ve Çin’in abluka altına alması veya saldırması durumunda Tayvan’ın batı kıyılarında yer alan ve dünyanın en gelişmiş çiplerinin çoğunu üreten çip fabrikalarının kaderi hakkında endişelerini artırdı. ada

ABD’nin eyalet ya da müttefik ülkelerde çip üretimini artırmaya yönelik “onshoring” ve “friendshoring” çabaları Tayvan için bir açmaz oluşturuyor.

Chang, “Friendshore, Tayvan’ı kapsamıyor. Aslında, ticaret bakanı defalarca Tayvan’ın çok tehlikeli bir yer olduğunu söyledi, çipler için Tayvan’a güvenemeyiz – Amerika güvenemez” dedi. “Tabii ki bence Tayvan’ın ikilemi bu.”

TSMC, Tayvan’daki en gelişmiş teknolojisini elinde tutarken bile küresel üretim ayak izini genişletiyor.

Geçen yılın sonlarında TSMC, Arizona’da gelişmiş 3 nm teknolojisini kullanarak 2026’da üretime başlayacak olan ikinci bir çip fabrikasının inşaatına başladı. Şirketin ABD projesindeki toplam yatırımı 40 milyar $’dır (kabaca 3.30.860 Rs).

Bu arada, Çin hükümeti çip sektörünü desteklemek için milyarlar harcıyor, ancak Chang, Çin’in çip üretim teknolojisinin “en az beş veya altı yıl” Tayvan’ın gerisinde kaldığını söyledi.

© Thomson Reuters 2023


Geçen yıl Hindistan’da ters rüzgarlarla karşı karşıya kalan Xiaomi, 2023’te rekabeti üstlenmeye hazır. Şirketin geniş ürün portföyü ve ülkedeki Make in India taahhüdü için planları neler? Bunu ve daha fazlasını Gadgets 360 podcast’i Orbital’de tartışıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.
Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8