İşte ChatGPT üreticisi OpenAI'nin CEO'sunun 'yapay zekanın tehlikeleri' hakkında söyleyecekleri

ChatGPTABD şirketi tarafından oluşturuldu OpenAI, lansmanından bu yana birkaç yükseltme gördü. Altta yatan teknolojinin yapay zeka yetenekleri o kadar karmaşık hale geldi ki, insanlar yapay zekanın işlerin yerini alıp alamayacağı ve yanlış bilgi yaymak için kullanılıp kullanılamayacağı konusunda sorular sormaya başladı. Sam AltmanOpenAI CEO’su, şirketinin icadından “biraz korktuğunu” ancak yapabileceği fayda konusunda olumlu olduğunu söyleyerek şimdi açıldı.

ABC News ile konuşurken, Altman AI teknolojisinin gerçek tehlikelerle geldiğine inandığını, ancak aynı zamanda insanların yaşamlarını büyük ölçüde iyileştirmek için “insanlığın şimdiye kadar geliştirdiği en büyük teknoloji” olabileceğine inandığını söyledi.

“Burada dikkatli olmalıyız. Bence insanlar bundan biraz korktuğumuz için mutlu olmalı, ”dedi Altman’ın sözleri aktarıldı. Korkmuyorsa, “ya bana güvenmemelisin ya da bu işte olduğum için çok mutsuz olmalısın” dedi.

Yapay zeka işleri değiştiriyor
Altman, AI’nın yakın gelecekte bazı işlerin yerini alacağını ve bunun ne kadar çabuk gerçekleşebileceğinden endişe duyduğunu söyledi. Bununla birlikte, teknolojinin hayatımızı iyileştireceğinin parlak tarafına da dikkat çekti.

Altman, “Bence birkaç nesil boyunca insanlık, büyük teknolojik değişimlere harika bir şekilde uyum sağlayabildiğini kanıtladı,” dedi ve ekledi, “Ama bu tek haneli yıllarda gerçekleşirse, bu değişimlerin bazıları… en çok endişelendiğim kısım.”

“Mevcut birçok işi ortadan kaldıracak, bu doğru. Çok daha iyilerini yapabiliriz. Hayatlarımız üzerindeki etkisi ve hayatımızı iyileştirmesi açısından yapay zekayı geliştirmemizin nedeni, bu en büyük teknoloji olacak. insanlık henüz gelişmedi” dedi Altman.

Ayrıca insanları ChatGPT’yi yedek olarak değil, daha çok bir araç olarak kullanmaya teşvik etti. Altman, AI’nın eğitim üzerindeki olumlu etkilerini de tartıştı.

“Hepimizin cebinde bizim için özelleştirilmiş, öğrenmemize yardımcı olan inanılmaz bir eğitimci olabilir. Eğitim değişmek zorunda kalacak” dedi.

Yanlış bilgilendirmede yapay zeka kullanımı
Altman’a göre, ChatGPT gibi yapay zeka dil modelleriyle ilgili tutarlı sorunlardan biri yanlış bilgilendirmedir. Programın kullanıcılara gerçeklere dayalı olarak yanlış bilgiler verebileceğini söyledi.

“İnsanları en çok uyarmaya çalıştığım şey ‘halüsinasyon sorunu’ dediğimiz şey. Model, olayları tamamen uydurmaymış gibi kendinden emin bir şekilde ifade edecek.” dil modeli, ChatGPT’nin kullanıma sunulduğu modelden daha güçlüdür.

Ayrıca Oku

ChatGPT-4 nedir, nasıl kullanılır ve daha fazlası açıklandı
ChatGPT Plus'a nasıl abone olunur?

Altman, “Oluşturduğumuz modelleri düşünmenin doğru yolu, bir veri tabanı değil, bir muhakeme motorudur” dedi.

“Aynı zamanda bir veri tabanı işlevi de görebilirler, ancak onları özel kılan bu değil – yapmalarını istediğimiz şey, ezberleme değil, akıl yürütme yeteneğine daha yakın bir şey” diye ekledi.

Şirketin üst düzey yöneticisi, teknolojinin kendisinin inanılmaz derecede güçlü ve potansiyel olarak tehlikeli olduğunu belirtti.

GN Ödülleri

FacebooktwitterLinkedin
genel-9