Hubble Uzay Teleskobu’ndan alınan bu haftaki görüntü, arka bahçemizdeki bir gökadayı, kozmik olarak, yakındaki gökadaları görüntüleme projesinin parçası olarak gösteriyor. Galaksi UGCA 307, 26 milyon ışıkyılı uzaklıkta, güney yarımküreden görülebilen ve M.Ö. 1000 yıl öncesine kadar belgelenen küçük bir takımyıldız olan Corvus veya Karga takımyıldızında yer almaktadır.

Cüce galaksi olarak adlandırılan bir tür olduğundan, bu galakside sadece küçük bir yıldız kümesi vardır. Bunlar, galaksimiz Samanyolu’nda bulunan yüz milyarlarca yıldızla karşılaştırana kadar kulağa çok gibi gelen birkaç milyar yıldızlı galaksiler olarak tanımlanır.

UGCA 307, NASA/ESA Hubble Uzay Teleskobu’ndan alınan bu görüntüde uzak gökadalardan oluşan düzensiz bir fonda asılı duruyor. Küçük gökada, son yıldız oluşum bölgelerini işaretleyen kırmızı gaz kabarcıkları içeren dağınık bir yıldız bandından oluşur ve Dünya’dan yaklaşık 26 milyon ışıkyılı uzaklıkta Corvus takımyıldızında yer alır. ESA/Hubble ve NASA, R. Tully

UGCA 307, yine merkezi çubuğu ve açıkça tanımlanmış sarmal kolları olan Samanyolu’muzun aksine çok fazla yapıya sahip değildir. Bunun yerine, bu galaksi incecik ve puslu ve yıldızların sıçramasına neden oluyor.

Yine de, bu galakside, yeni yıldızların oluştuğu parlak kırmızı bölgeler gibi görülebilen özellikler var. Yıldızlar gençken, yakındaki gazı aydınlatan ve parlak bir şekilde parlamasına neden olan ultraviyole radyasyon yayarlar.

Görüntü, elektromanyetik spektrumun insan gözünün algılayabildiği, görünür ışık veya optik aralık olarak adlandırılan kısmına bakan Hubble’ın Gelişmiş Araştırma Kamerası (ACS) cihazı kullanılarak çekilmiştir. Yeni yıldızlardan gelen ultraviyole radyasyonu görmez, ancak radyasyonun yıldız oluşum bölgelerinin etrafındaki toz bulutları üzerindeki etkisini görür.

Hubble bilim adamları, “Bu görüntü, gökbilimcilere galaktik mahallemiz hakkında fikir veren, bilinen her galaksiyi keşfetmeye yönelik bir Hubble projesinin parçası.” açıklamak.

“Bu gözlem dizisinden önce, yakın galaksilerin neredeyse dörtte üçü, Hubble tarafından en parlak yıldızları tespit etmeye ve her galakside bulunan yıldızlara ilişkin bir anlayış oluşturmaya yetecek kadar detaylı bir şekilde araştırılmıştı. Bu Hubble projesi, Hubble’ın gözlem planındaki kısa boşluklardan yararlanarak yakın galaksilerin kalan dörtte birini keşfetmek için yola çıktı.”
genel-19