Bunu size zaten söyledik Huawei’nin bir sonraki amiral gemisi serisi 23 Mart’ta tanıtılacak. İşte o zaman, kuşatılmış Çinli üretici, P60 ve P60 Pro’dan oluşan fotoğraf merkezli P60 serisini resmi olarak duyuracak. Önümüzdeki Perşembe olacak aynı tarihte, Huawei yeni katlanabilir Mate X3’ü de tanıtacak. Ancak bilmeyeceğiniz şey, Huawei Enjoy 60 orta sınıf modelinin de aynı gün ön izlemesinin yapılacağıdır.
Huawei’nin sahip olduğu doğrulanmış Weibo hesabında bir poster yayınladı telefonu ve etkinliği tanıtmak ve göre MyFixGuide, üç renk seçeneği olacak: Magic Night Black, Dawn Gold ve Ice Crystal Blue. Hmm. Farklı tonlar için isimler tükendiğinde akıllı telefon endüstrisine ne olacak? Bu, Moore Yasası yürürlükten kaldırılmadan önce gerçekleşebilir (ve evet, bu bir şaka. Moore Yasası gerçek bir yasa değildir, ancak transistörlerin çiplerdeki sayısının her iki yılda bir ikiye katlandığı gözlemidir).

Huawei Enjoy 60’ın 6000mAh batarya ile donatılacağı bildiriliyor

Yola geri dönelim. Söylentilere göre, Enjoy 60’ın şöhret iddiası, ışıkları açık tutmaktan sorumlu olacak büyük 6000mAh pil olacak. Bu çok büyük bir pil ama 22,5 W’lık oldukça yaya hızında şarj olacak. Telefon, 720 x 1600 HD+ çözünürlüğe ve temel 60 Hz yenileme hızına sahip 6,75 inçlik bir LCD ekrana sahip olacak. Öne bakan 8 MP selfie kamerayı barındıran bir su damlası çentiği var. HD ekran ve büyük pil, telefon için inanılmaz pil ömrü sağlamalıdır.

Evet, erkekler ve kızlar, Huawei, Enjoy 60’a güç sağlamak için yerli bir Kirin yonga seti (HiSilicon birimi tarafından tasarlanmış) kullanıyor; çok heyecanlanma Bildiğiniz gibi, ABD ihracat kuralları sayesinde, Amerikan teknolojisini kullanan dökümhaneler, şirket 5G sinyalleriyle çalışmayan sakat Snapdragon SoC’leri kullanma izni almasına rağmen Huawei’ye çip gönderemiyor. Ve bu çiplere erişimin tehlikede olma ihtimali var. Enjoy 60 için Huawei eski Kirin 710A’yı kullanacak ilk olarak yaklaşık üç yıl önce yazdığımız.
Apple’ın bu yıl premium iPhone 15 modellerini 3nm yongalarla çalıştırmasının beklendiği ve Huawei P60 Pro’nun 4nm Snapdragon 8 Gen 2 4G ile çalıştırılabileceği bir çağda, Kirin 710A Çin’in en büyük dökümhanesi SMIC tarafından üretiliyor. 14nm işlem düğümü. Çip, Apple A17 Bionic için 20 milyar veya Snapdragon 8 Gen 2 SoC tarafından kullanılan 16 milyar transistöre kıyasla yaklaşık 5,5 milyar transistör barındırıyor. Bir çipin transistör sayısı ne kadar yüksekse, o kadar güçlü ve enerji açısından verimlidir.

Kirin 710A, 2.0GHz’de çalışan dört adet Cortex-A73 Performance CPU çekirdeğine ve 1.7GHz’de çalışan dört adet Cortex-A53 Verimlilik çekirdeğine sahiptir. Başka bir deyişle, Enjoy 60’ın bir güç merkezi olmasını beklemeyin. Bu da iki varyantın fiyatlarına yansıyacak. 8 GB RAM ve 128 GB depolama alanına sahip olanın 190 $ eşdeğerinde etiketlenmesi bekleniyor. 8 GB RAM ve 256 GB depolama alanına sahip diğer model ise 220 dolar eşdeğerinde olacak.

Huawei Enjoy 60, arkasında 2MP derinlik sensörü ile birlikte 48MP birincil kameraya sahip olacak

Enjoy 60, önceden yüklenmiş HarmonyOS 3.0’a sahip olacaktır. P60 serisi HarmonyOS 3.1’i çalıştıracağı için bu, Huawei’nin yerli işletim sisteminin en son sürümü değil. Telefon, kilit ekranı düğmesine entegre edilmiş yandan monte edilmiş bir parmak izi tarayıcıya sahip olacak ve arkasında 2MP derinlik sensörlü 48MP kamera olacak.

Huawei’nin yaklaşan bir telefonda Kirin çipi kullanacağına dair söylentiler vardı ve geçen yaz söylenti değirmeni bir felaket yarattı. O söylenti, Huawei’nin gideceğini söylüyordu. P60 hattına güç sağlamak için 14nm Kirin 9100 yonga seti kullanmak. 14nm, özellikle Hollandalı ASML firmasından ultraviyole litografi makinesini (EUV) alamadığından, SMIC’in şu anda akıllı telefon çipleri üretmek için kullanabileceği tek işlem düğümü. O makine, insan saçından daha ince gofretlere devre desenleri kazıdı.
Son teknoloji çiplerin içinde on milyarlarca transistör varken, devreyi düzgün bir şekilde kazımanın tek yolu bir EUV makinesine sahip olmaktır ve ASML’nin bunları Çin’e göndermesi yasaklanmıştır. SMIC, EUV olmadan 7nm yongalar üretebildi, ancak bunlar kripto para birimi madenciliği içindi ve akıllı telefon SoC’leri kadar karmaşık değildi.telefon-1