2019 yılında, uzun süredir devam eden dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi olma hedefinin gerçekleşmesinin eşiğindeyken, Huawei, Ticaret Departmanının varlık listesine şu anda kaldığı yerden yerleştirildi. Bu, Huawei’nin bir zamanlar gelişen bir ABD tedarik zincirinden malzeme almasını engeller ve sonuç olarak artık Android’in Google Mobil Hizmetleri sürümünü kullanmasına izin verilmez. Bu, Huawei’yi şimdi 3.1 sürümünde kendi HarmonyOS işletim sistemini geliştirmeye zorladı.
Varlık listesine yerleştirildiği günden itibaren bir yıl, ABD Ticaret Bakanlığı, çip üretmek için Amerikan teknolojisini kullanan dökümhanelerin en son teknolojiye sahip silikonları nakletmesini önleyen yeni bir ihracat kuralı ekledi. Huawei. Şirket, Qualcomm’un Snapdragon SoC’lerini kullanmak için ABD’den izin alabildi, ancak bunlar 5G ağlarıyla çalışmayacak şekilde değiştirildi. Ve yaklaşmakta olan Enjoy 60 orta sınıfa güç sağlamak için üç yıllık bir Kirin 710A yongası kullanacak.
Reuters Huawei’nin kurucusu Ren Zhengfei’ye göre şirketin, ABD ticari yaptırımları nedeniyle elde edemediği ürünlerindeki 13.000 parçayı değiştirmek zorunda kaldığını bildiriyor. Ren bu sayıyı geçen ay yaptığı bir konuşma sırasında bulmuştu. Cuma günü Çin’deki bir üniversite tarafından çevrimiçi yayınlandı. 13.000 parça yurt içinden satın alınan muadilleriyle değiştirildi ve Huawei ürünlerinde kullanılan 4.000 devre kartı yeniden tasarlandı. Ren, firmanın devre kartı üretiminin o zamandan beri stabilize olduğunu söyledi.

Reuters, üniversitenin 24 Şubat’ta teknoloji uzmanlarının önünde yapıldığını iddia ettiği Ren’in sözlerini bağımsız olarak doğrulayamadığını söyledi. Okul, Shanghai Jiao Tong Üniversitesi, transkripti geçen hafta sonunda web sitesinde yayınladı.

ABD’nin Huawei’ye getirdiği kısıtlamalara rağmen şirket, araştırma ve geliştirmeye para harcamaya devam ediyor. Geçen yıl Ar-Ge’ye 23,8 milyar dolar harcadı ve Ren’in “kârlılığımız arttıkça Ar-Ge harcamalarını artırmaya devam edeceğiz” demesine yol açtı.

23 Mart Perşembe günü, Huawei’nin en yeni amiral gemisi serisi P60 serisini, katlanabilir Mate X3’ü ve orta sınıf Enjoy 60’ı piyasaya sürmesi bekleniyor.telefon-1