Bilim adamları, Dünya’nın yörüngesini küresel uzay endüstrisinin genişlemesinin neden olduğu onarılamaz zararlardan korumak için yasal olarak bağlayıcı bir anlaşma çağrısında bulunuyorlar. Yörüngedeki uydu sayısının 2030 yılına kadar 9.000’den 60.000’in üzerine çıkması ve Dünya’nın yörüngesinin büyük bölümlerinin kullanılamaz hale geleceği korkusuyla, uydu teknolojisi ve okyanus plastik kirliliği uzmanları, Dünya’nın yörüngesinin nasıl yönetileceği konusunda küresel bir fikir birliğine acil ihtiyaç olduğunu vurguluyor. Dünya’nın yörüngesini kullanmayı planlayan herhangi bir ulusun, uydu sürdürülebilirliğinin uygulanmasına dahil edilmesi gerektiğini savunuyorlar.

Plymouth Üniversitesi liderliğindeki bir işbirliği, liderleri Açık Denizlerin yönetiminden dersler çıkarmaya ve Dünya’nın yörüngesini korumak için harekete geçmeye çağırdı.

Bilim adamları, Dünya’nın yörüngesinin küresel uzay endüstrisinin gelecekteki genişlemesinden onarılamaz bir şekilde zarar görmemesini sağlamak için yasal olarak bağlayıcı bir anlaşma çağrısında bulundular.

Uzmanlar, 20 yıllık bir sürecin ardından 200’e yakın ülkenin Açık Denizleri korumaya yönelik bir anlaşma üzerinde anlaştığı haftada, toplumun öğrenilen dersleri gezegenimizin bir köşesinden diğerine taşıması gerektiğine inanıyor.

Yörüngedeki uydu sayısının bugün 9.000’den 2030’a kadar 60.000’in üzerine çıkması bekleniyor, tahminler halihazırda gezegenin etrafında dönen 100 trilyondan fazla takip edilmemiş eski uydu parçası olduğunu gösteriyor.

Bu teknoloji çok çeşitli sosyal ve çevresel faydalar sağlamak için kullanılsa da, endüstrinin tahmin edilen büyümesinin Dünya’nın yörüngesinin büyük bölümlerini kullanılmaz hale getirebileceğinden korkuluyor.

Günlükte yazmak BilimUydu teknolojisi ve okyanus plastik kirliliği gibi alanlarda uzmanlardan oluşan uluslararası bir işbirliği, bunun Dünya’nın yörüngesinin en iyi nasıl yönetileceği konusunda küresel fikir birliğine acil ihtiyaç olduğunu gösterdiğini söylüyor.

Bir dizi endüstrinin ve ülkenin uydu sürdürülebilirliğine odaklanmaya başladığını kabul ediyorlar, ancak bunun Dünya’nın yörüngesini kullanma planları olan herhangi bir ulusu dahil etmek için uygulanması gerektiğini söylüyorlar.

Ekledikleri herhangi bir anlaşma, fırlatıldıkları andan itibaren uydular ve enkaz için üretici ve kullanıcı sorumluluğunu uygulamaya yönelik önlemleri içermelidir. Hesap verebilirliği teşvik etmenin yollarını ararken ticari maliyetler de dikkate alınmalıdır. Bu tür düşünceler, ülkeler Küresel Plastik Anlaşması için müzakerelere başlarken, okyanuslardaki plastik kirliliğini ele alan mevcut önerilerle tutarlıdır.

Uzmanlar ayrıca, derhal harekete geçilmediği takdirde, gezegenimizin yakın çevresinin büyük bölümlerinin, yetersiz yönetimin aşırı avlanmaya, habitat tahribatına, derin deniz madenciliği araştırmalarına ve plastik kirliliğine yol açtığı Açık Denizlerle aynı kaderi paylaştığına inanıyor.

Imogen Bebek Bezi

Dr. Imogen Napper, Plymouth Üniversitesi Araştırma Görevlisi. Kredi bilgileri: Eleanor Burfitt/Plymouth Üniversitesi

Makale, University of Plymouth, Arribada Initiative, The University of Texas at Austin, California Institute of Technology’den araştırmacılar tarafından birlikte yazılmıştır. NASA Jet Tahrik Laboratuvarı, Spaceport Cornwall ve ZSL (Londra Zooloji Topluluğu).

Deniz mikroplastikleriyle ilgili ilk çalışmayı yöneten akademisyen de bu isimler arasında yer alıyor. Bilim yaklaşık 20 yıl önce ve Mart 2022’de Birleşmiş Milletler Çevre Meclisi’nde 170 dünya lideri tarafından imzalanan bir Küresel Plastik Anlaşması geliştirme taahhüdüne katkıda bulunan bilim adamları.

Plymouth Üniversitesi’nde Araştırma Görevlisi olan Dr. Imogen Napper, National Geographical Society’nin finansmanıyla yeni yayınlanan çalışmayı yönetti. “Plastik kirliliği sorunu ve okyanusumuzun karşı karşıya olduğu diğer pek çok zorluk artık dünyanın dikkatini çekiyor. Ancak, sınırlı işbirliğine dayalı eylem olmuştur ve uygulama yavaş olmuştur. Şimdi uzay enkazı birikimi ile benzer bir durumdayız. Açık denizlerden öğrendiklerimizi göz önünde bulundurarak, aynı hataları yapmaktan kaçınabilir ve uzayda bir müştereklerin trajedisini önlemek için birlikte çalışabiliriz. Küresel bir anlaşma olmadan kendimizi benzer bir yolda bulabiliriz.”

ZSL’nin Kıdemli Denizcilik Teknik Danışmanı Heather Koldewey şunları söyledi: “Gezegensel sorunların üstesinden gelmek için, çözümleri belirlemek ve hızlandırmak için disiplinler arası bilim adamlarını bir araya getirmemiz gerekiyor. Bir deniz biyoloğu olarak, uzay üzerine bir makale yazmayı asla hayal etmemiştim, ancak bu ortak araştırma sayesinde, okyanustaki çevresel sorunların üstesinden gelmenin zorluklarıyla pek çok paralellik belirledim. Sadece bilimin yönetim ve politikaya alınmasında daha iyi olmamız gerekiyor.”

Austin’deki Teksas Üniversitesi’nde Havacılık ve Uzay Mühendisliği ve Mühendislik Mekaniği Doçenti olan Dr. Moriba Jah şunları söyledi: “Eski TEK (geleneksel ekolojik bilgi), yaşamlarımız ona bağlı olduğu için yönetimi nasıl benimsememiz gerektiğini bize bildiriyor. Her şey arasındaki bağlantıları ve birbirine bağlılığı vurgulamak için başkalarıyla birlikte çalışmaktan heyecan duyuyorum ve hem deniz enkazı hem de uzay enkazı önlenebilir antropojenik bir zarar.

NASA Jet Tahrik Laboratuvarı’nda Bilim İnsanı olan Dr. Kimberley Miner şunları söyledi: “Yeni BM okyanus girişimini yansıtan, Dünya’nın alt yörüngesindeki kirliliğin en aza indirilmesi, sürekli uzay araştırmalarına, uydu sürekliliğine ve yaşamı değiştiren uzay teknolojisinin büyümesine olanak tanıyacak. ”

Cornwall Uzay Limanı Başkanı Melissa Quinn şunları söyledi: “Uydular, insanlarımızın sağlığı, ekonomiler, güvenlik ve Dünya’nın kendisi için hayati önem taşıyor. Ancak uzayı insanlara ve gezegene fayda sağlamak için kullanmak risk altındadır. Denizlerimize nasıl davrandığımızı karşılaştırarak, gelecek nesiller için alan kullanımına zarar vermeden önce proaktif olabiliriz. İnsanlığın uzaydaki davranışlarımızın sorumluluğunu daha sonra değil, şimdi alması gerekiyor. Tüm liderleri not almaya, bu sonraki adımın önemini kavramaya ve ortaklaşa hesap verebilir olmaya davet ediyorum.”

Plymouth Üniversitesi Uluslararası Deniz Çöpü Araştırma Birimi Başkanı Profesör Richard Thompson OBE şunları söyledi: “Kariyerimin çoğunu deniz ortamında plastik çöp birikimi üzerinde çalışarak geçirdim; getirebileceği zarar ve olası çözümler. Bugün gördüğümüz kirliliğin çoğunun önlenebileceği çok açık. On yıl önce plastik kirliliği sorununun gayet iyi farkındaydık ve o zaman harekete geçseydik okyanuslarımızdaki plastik miktarı bugünün yarısı kadar olabilirdi. İleriye dönük olarak, gezegenimizin geleceğini korumaya yardımcı olmak için çok daha proaktif bir duruş sergilememiz gerekiyor. Okyanuslarımızda yapılan hatalardan, uzayda enkaz birikimiyle ilgili olarak öğrenilebilecek çok şey var.”uzay-2