Google, Cuma günü Donald Trump’ın YouTube kanalının askıya alınmasına son vererek, onu eski başkanın yasağı konusunda rotasını tersine çeviren son büyük ABD sosyal medya şirketi yapıyor. Trump etkili bir şekilde tekrar çevrimiçi oldu. Bununla birlikte, orada yeniden bir araya gelen 2,6 milyon takipçisiyle nasıl bağlantı kurmayı seçtiği belirsizliğini koruyor.

YouTube, Trump'ı Tekrar Çevrimiçi Hale Getiriyor başlıklı makale için resim

YouTube kamu politikası başkan yardımcısı Leslie Miller yaptığı açıklamada, eski başkanın hesabının “artık kısıtlanmadığını ve yeni içerik yükleme yeteneğinin geri yüklendiğini” söyledi. eksenler ilk önce haberi verdi. Trump’ın devre dışı bırakılan eski videolarına yapılan yorumlar yeniden etkinleştirildi. Ancak YouTube’un şiddeti teşvik ettiğini düşündüğü videolarından bazıları geri yüklenmeyecek.

Miller yaptığı açıklamada, “Seçmenlerin önde gelen ulusal adaylardan eşit şekilde haber alma fırsatını korumanın önemiyle dengeleyerek, gerçek dünyada devam eden şiddet riskini dikkatlice değerlendirdik” dedi.

Dünyanın en büyük video platformu YouTube resmi olarak açılıyor askıya alınmış Trump’ın kanalı, 12 Ocak 2021’de, destekçilerinin ABD Kongre Binası’na baskın yapıp onu tahrif etmesinden neredeyse tam bir hafta sonra ve birkaç gün sonra benzer yasaklar Meta ve Twitter’dan. Şirket başlangıçta askıya alındı Trump, politikalarını ihlal ettiği için ve “devam eden şiddet potansiyeline ilişkin endişeler ışığında” en az yedi gün ceza veriyor. Sonunda YouTube uzatılmış bu yasak, yedi günlük süre sona erdiğinde “süresiz olarak”.

Meta’nın en son karar askıya alınmasını tersine çevirmek, YouTube’un son politika kararında belirleyici bir faktör oynamış olabilir, çünkü her iki şirket de benzer çerçeveye güvenerek başkanı çevrimdışı tutmayı haklı çıkarıyor. Mart 2021’de YouTube CEO’su Susan Wojcicki, Atlantic Council’e şirketin “şiddet riski azaldığında” Trump’ın kanalını tekrar çevrimiçi hale getirmeye istekli olduğunu söyledi.

Wojcicki röportaj sırasında “Kanal, şiddeti kışkırtma riski nedeniyle askıya alınmaya devam ediyor” dedi. “Capitol Polisinin dün olası bir saldırıyla ilgili uyarıları göz önüne alındığında, artan şiddet riskinin hala devam ettiğinin oldukça açık olduğunu düşünüyorum. Ancak, kanalın askıya alınmasını kaldıracağımızı doğrulamak istiyorum.”

YouTube CEO’su Susan Wojcicki ile söyleşi

Wojcicki’nin sözleri, Meta Küresel İşler Başkanı Nick Clegg’in söylediği sözlere benziyordu ve sosyal medya devinin, Trump’ın hesabının “kamu güvenliği için aynı ciddi riski” oluşturduğuna artık inanmadıkları için Trump’ın askıya alınmasını kaldırma zamanının geldiğine karar verdiğini söyledi. Clegg, Trump’ın hesabını askıya alma kararının aşırı, benzeri görülmemiş koşullar ve gerçek, yakın şiddet tehditleri altında verildiğini söyledi. Kararlılığımız, riskin yeterince azaldığı yönünde” dedi.

Clegg’in bu tespiti, YouTube’a, aslında bir teknoloji politikası yasal emsaline benzer şekilde hareket ederek, kendi Trump geri dönüşünü nasıl oluşturabileceğine dair kolay bir taslak sağlamış olabilir.

Trump’ın YouTube hesabını gerçekten kullanıp kullanmadığı belirsizliğini koruyor. Şimdiye kadar, eski başkan, platforma geri dönmesine izin veren ilk büyük ABD sosyal medya platformlarından biri olan Twitter’da hala gönderi yayınlamadı. Trump, hesabı Twitter’ın yeni CEO’su Elon Musk tarafından eski durumuna getirildiğinde, platforma geri dönmek için “hiçbir nedeni” olmadığını ve Truth Social’da kalacağını söyledi. Ancak son raporlar, tavsiye etmek Truth Social ile münhasırlık sözleşmesi bu yıl sona erdiğinde her şey değişebilir.

genel-7