Kredi bilgileri: Aksiyom Uzayı

Ne zaman[{” attribute=””>NASA sends the first astronauts to explore near the lunar South Pole, moonwalkers will wear spacesuits provided by Axiom Space. NASA selected the company to develop the modern suits for the Artemis III mission and participated in activities when the first prototype was revealed Wednesday during an event at Space Center Houston in Texas.

Helping take a step forward in the agency’s goal to build a robust economy at the Moon by working with commercial service providers, Axiom Space hosted the event for students and media to ask questions and get a close-up look at the spacesuit.

AxEMU Artemis III Spacesuit Prototype

The Artemis III spacesuit prototype, the AxEMU. Though this prototype uses a dark gray cover material, the final version will likely be all-white when worn by NASA astronauts on the Moon’s surface, to help keep the astronauts safe and cool while working in the harsh environment of space. Credit: Axiom Space

“NASA’s partnership with Axiom is critical to landing astronauts on the Moon and continuing American leadership in space. Building on NASA’s years of research and expertise, Axiom’s next-generation spacesuits will not only enable the first woman to walk on the Moon, but they will also open opportunities for more people to explore and conduct science on the Moon than ever before,” said NASA Administrator Bill Nelson. “Our partnership is investing in America, supporting America’s workers, and demonstrating another example of America’s technical ingenuity that will position NASA and the commercial space sector to compete – and win – in the 21st century.”

Astronotlar, NASA’nın Artemis III görevinin bir parçası olarak 50 yılı aşkın bir süre sonra ilk kez Ay’a döndüklerinde, ay yüzeyinde yürümek için Axiom Space’in yeni nesil uzay giysisini giyecekler. Kredi bilgileri: Aksiyom Uzayı

Artemis III, uzun vadeli ay keşiflerini ve bilimsel keşifleri ilerletmek ve Artemis Nesli’ne ilham vermek için ilk kadın da dahil olmak üzere astronotları Ay’a indirecek. NASA, görev için uzay giysisi de dahil olmak üzere ayda yürüyüş sistemini teslim etmek için Axiom Space’i seçti. Axiom Extravehicular Mobility Unit veya AxEMU olarak adlandırılan uzay giysisi, NASA’nın uzay giysisi prototip geliştirmelerini temel alıyor ve en son teknolojiyi, gelişmiş hareketliliği ve Ay’daki tehlikelere karşı ek korumayı içeriyor.

NASA, yeni uzay giysisinin geliştirilmesi için ticari bir hizmet sözleşmesi kullanmayı seçti; bu sözleşmeyle NASA, Axiom Space’ten ayda yürüyüş hizmetleri satın aldı. Bu model kapsamında şirket, diğer ticari müşterilerini ay yürüyüşü hizmetleri için takip etmeye teşvik ediliyor. Bu karşılıklı yarar sağlayan yaklaşım, gelişmekte olan bir ticari pazarın desteklenmesine yardımcı olur ve NASA’ya sözleşme kapsamında geliştirilen verileri ve teknolojileri gelecekteki keşif çabaları için kullanma hakkı verir.

Axiom AxEMU Uzay Giysisi Kask

Kredi bilgileri: Aksiyom Uzayı

NASA’nın Araç Dışı Aktivite ve İnsan Yüzeyi Hareketliliği programı yöneticisi Lara Kearney, “NASA, endüstri yeteneklerini ve NASA’nın ayda yürüyüş hizmetlerini mümkün olduğunca güvenli, etkili ve verimli bir şekilde sağlamak için uzmanlığını kullanarak büyüyen bir uzay ekonomisine olanak sağlamada öncülük ediyor” dedi.

NASA, ajansın birden fazla hedef için uzay giysisi tasarımlarını geliştiren Exploration Extravehicular Mobility Unit (xEMU) prototip geliştirme çabalarıyla AxEMU’nun temelini oluşturdu. Axiom Space, xEMU’nun arkasındaki deneyimi, uzmanlığı ve verileri, teknolojideki ilerlemeler, eğitim, konfor ve manevra kabiliyetine ilişkin astronot geri bildirimi ve diğer NASA sistemleriyle uyumluluk dahil olmak üzere AxEMU’nun tasarımı ve geliştirilmesi için bir temel olarak kullandı. NASA’nın önceki geliştirme çabalarına dayanmak, Axiom Space’in teknik ve program riskini azaltmasına yardımcı oluyor.

Axiom AxEMU Uzay Giysisi Detayı

Kredi bilgileri: Aksiyom Uzayı

NASA uzmanları, uzay giysilerinin inşa edileceği teknik ve güvenlik standartlarını tanımladı ve Axiom Space, bu temel kurum gereksinimlerini karşılamayı kabul etti. AxEMU, ay manzarasının daha fazlasını keşfetmek için gereken hareket aralığına ve esnekliğe sahiptir ve giysi, ABD erkek ve kadın nüfusunun en az yüzde 90’ını barındıran çok çeşitli mürettebat üyelerine uyacaktır. Axiom Space, geliştirme devam ederken yaşam destek sistemleri, basınçlı giysiler ve aviyoniklerdeki modern teknolojik yenilikleri uygulamaya devam edecektir.

Axiom Space, Artemis III görevini gerçekleştirmek için uçuş eğitim uzay giysileri ve destek ekipmanlarının tasarımı, geliştirilmesi, kalifikasyonu, sertifikasyonu ve üretiminden sorumludur. Şirket, giysiyi görevden önce uzay benzeri bir ortamda test edecek. NASA, astronot eğitimi, görev planlaması ve hizmet sistemlerinin onaylanması yetkisini elinde tutar.

Axiom AxEMU Uzay Giysisi Eldivenleri

Kredi bilgileri: Aksiyom Uzayı

Artemis III’ün ardından ajans, Keşif Araç Dışı Aktivite Hizmetleri (xEVAS) sözleşmesi kapsamında gelecekteki Artemis görev hizmetleriyle rekabet edecek. NASA, ajansın hem Ay hem de Uluslararası Uzay İstasyonu için uzay yürüyüşü ihtiyaçlarını karşılamak için sözleşmeyi kullanıyor. Ajans geçtiğimiz günlerde, astronotların uzay istasyonunda uzay yürüyüşleri sırasında giymeleri için yeni uzay kıyafetleri geliştirmesi için xEVAS sözleşmesi kapsamında da yarışan Collins Aerospace’e bir görev emri verdi. Her iki satıcı da gelecekteki uzay yürüyüşü ve ay yürüyüşü hizmetleri görev siparişleri için rekabet edecek.

Artemis aracılığıyla NASA, Ay’a ilk kadını ve ilk siyahi insanı indirerek, ay yüzeyini her zamankinden daha fazla keşfetmek ve gelecekteki astronot görevlerine hazırlanmak için uzun vadeli, sürdürülebilir bir Ay varlığının yolunu açacak. Mars.uzay-2