Mars’ın Ekvatoruna Yakın Bir Kalıntı Buzul. (NASA MRO HiRISE ve CRISM sahte renk bileşimi). Kredi bilgileri: Pascal Lee

Mars’ta sığ derinliklerde ve alçak enlemlerde su buzunun korunması, hem bilimsel araştırma hem de insan keşfi için önemli etkilere sahip olacaktır.

The Woodlands, Teksas’ta gerçekleşen 54. Ay ve Gezegen Bilimi Konferansı sırasında bilim adamları, dünyanın ekvatorunun yakınında bulunan kalıntı bir buzulun çığır açan bir keşfini duyurdular. Mars. Bu buzul, Doğu Noctis Labyrinthus’ta 7° 33′ G, 93° 14′ B koordinatlarında yer almaktadır ve keşfi, yakın geçmişte, hatta ekvatora yakın yerlerde bile, Mars’ta yüzey suyu buzunun varlığının önemli bir göstergesidir. Bu bulgu aynı zamanda, bölgedeki sığ derinliklerde buzun potansiyel varlığını da ortaya koyuyor ve bu da gelecekteki insan keşifleri için çok önemli etkilere sahip olabilir.

“Kalıntı buzul” olarak tanımlanan yüzey özelliği, bölgede bulunan birçok açık tonlu tortudan (LTD) biridir. Tipik olarak, LTD’ler esas olarak açık renkli sülfat tuzlarından oluşur, ancak bu birikinti aynı zamanda yarık alanları ve moren bantları dahil olmak üzere bir buzulun birçok özelliğini gösterir. Buzulun 6 kilometre uzunluğunda ve 4 kilometre genişliğinde olduğu ve +1,3 ile +1,7 kilometre arasında değişen bir yüzey yüksekliğine sahip olduğu tahmin ediliyor. Bu keşif, Mars’ın yakın tarihinin, gezegenin yaşanabilirliğini anlamak için çıkarımları olabilecek, daha önce düşünülenden daha sulu olabileceğini düşündürmektedir.

“Bulduğumuz şey buz değil, bir buzulun ayrıntılı morfolojik özelliklerine sahip bir tuz yatağı. SETI Enstitüsü ve Mars’tan gezegen bilimcisi Dr. Enstitü ve çalışmanın baş yazarı.

Bölgeyi örten volkanik materyallerin varlığı, sülfat tuzlarının altında bir buzulun izini nasıl oluşturmuş ve korumuş olabileceğine dair ipuçları veriyor. Yeni patlamış piroklastik malzemeler (volkanik kül, pomza ve sıcak lav blokları karışımları) su buzu ile temas ettiğinde, genellikle Mars’ın açık tonlu tortularını oluşturanlar gibi sülfat tuzları oluşabilir ve sertleşmiş, huysuz bir tuza dönüşebilir. katman.

Metinli Relikt Buzul

“Kalıntı Buzulun” özelliklerinin yorumlanması. Kredi bilgileri: Pascal Lee

“Mars’ın bu bölgesinin bir volkanik aktivite geçmişi var. Ve bazı volkanik materyallerin buzul buzuyla temas ettiği yerlerde, sertleştirilmiş bir sülfat tuzları tabakası oluşturmak için ikisi arasındaki sınırda kimyasal reaksiyonlar meydana gelirdi” diye açıklıyor Maryland Üniversitesi Bilimler Bölümü’nde yüksek lisans öğrencisi olan Sourabh Shubham. Jeoloji ve çalışmanın ortak yazarı. “Bu açık tonlu tortuda gözlemlediğimiz hidratlı ve hidroksillenmiş sülfatların en olası açıklaması bu.”

Zamanla, erozyonun örten volkanik malzemeleri ortadan kaldırmasıyla, altındaki buzul buzunu yansıtan huysuz bir sülfat tabakası açığa çıktı, bu da yarıklar ve moren bantları gibi buzullara özgü özellikler sunan bir tuz birikintisinin nasıl görünür olduğunu açıklayabilir.

“Buzullar genellikle marjinal, yayılma ve tic-tac-toe yarık alanları ve ayrıca bindirme moren bantları ve yapraklanma dahil olmak üzere farklı özellik türleri sunar. Bu açık tonlu dolguda biçim, konum ve ölçek olarak benzer özellikler görüyoruz. Mars Enstitüsü’nden bir jeolog, Kuzey Kutbu ve Antarktika’da deneyimli bir buz sahası rehberi ve bu çalışmanın ortak yazarlarından biri olan John Schutt, “Bu çok ilgi çekici” dedi.

Buzulun ince ölçekli özellikleri, onunla ilişkili sülfat tuzları birikintisi ve üzerindeki volkanik materyallerin tümü, çarpmalar nedeniyle çok seyrek kraterlidir ve jeolojik olarak genç, muhtemelen modern Mars’ı da içeren en son jeolojik dönem olan Amazon yaşında olmalıdır. “Mars’ta, daha uzak geçmişte ekvatora yakın yerler de dahil olmak üzere birçok yerde buzul aktivitesi olduğunu biliyorduk. Ve Mars’taki son buzul aktivitelerini biliyoruz, ancak şimdiye kadar sadece daha yüksek enlemlerde. Bu konumdaki nispeten genç bir kalıntı buzul, bize Mars’ın son zamanlarda, hatta ekvatora yakın yerlerde bile yüzey buzu yaşadığını söylüyor ki bu yeni bir şey” dedi.

Açık tonlu tortunun altında su buzunun hala korunup korunmayacağı veya tamamen kaybolup kaybolmadığı henüz görülmedi. “Su buzu, şu anda, bu yüksekliklerde ekvatora yakın Mars yüzeyinde sabit değil. Bu nedenle, yüzeyde herhangi bir su buzu tespit etmememiz şaşırtıcı değil. Şimdiye kadar buzulun tüm su buzu süblimleşmiş olabilir. Ancak bir kısmının hala sığ derinliklerde sülfat tuzları altında korunmuş olma ihtimali de var.”

Çalışma, Güney Amerika’daki Altiplano’nun tuzlu göl yatakları veya maaşları üzerindeki eski buz adalarıyla bir benzetme yapıyor. Orada, eski buzul buzu, parlak tuz örtüleri altında erimeden, buharlaşmadan ve süblimleşmeden korunmuştur. Lee ve ortak yazarları, Mars’taki sülfat tuzlarının gezegendeki düşük enlemlerdeki süblimleşmeye karşı savunmasız buza nasıl koruma sağlayabileceğini açıklamak için benzer bir durum varsayıyorlar.

Mars’ta düşük bir enlemde sığ derinliklerde korunmuş hala su buzu varsa, bilim ve insan keşfi için çıkarımlar olacaktır. “İnsanları yerden su buzu çıkarabilecekleri bir yere indirme arzusu, görev planlayıcılarını daha yüksek enlem bölgeleri düşünmeye itiyor. Ancak ikinci ortamlar, insanlar ve robotlar için tipik olarak daha soğuk ve daha zorludur. Sığ derinlikte buzun bulunabileceği ekvatoral yerler olsaydı, o zaman her iki ortamın da en iyisine sahip olurduk: insan keşfi için daha sıcak koşullar ve hala buza erişim, “dedi Lee.

Ancak Lee, daha fazla çalışmanın yapılması gerektiğine dikkat çekiyor: “Şimdi, bu kalıntı buzulda gerçekte ne kadar su buzu bulunup bulunmadığını ve diğer açık tonlu birikintilerin de bulunup bulunmadığını belirlememiz gerekiyor. buz açısından zengin yüzeyler.”

Referans: Pascal Lee, Sourabh Shubham ve John W. Schutt, 2023, 54. Ay ve Gezegen Bilimi Konferansı.
Özet: https://www.hou.usra.edu/meetings/lpsc2023/pdf/2998.pdfuzay-2