Chennai merkezli yerel bir kripto borsası olan Giottus, kripto şirketlerinin kendilerini defalarca kanunla başlarının belaya girdiği Hindistan’da ‘sıfır risk yaklaşımını’ sürdürmeye karar verdi. Örneğin, WazirX’e kısa süre önce Rs değerinde kripto işlemlerini haklı çıkarmak için bir gösteri nedeni bildirimi sunuldu. Hesapları aracılığıyla taşınan 289.28 crore. Hindistan hükümeti kripto sektörü üzerindeki denetimini sıkılaştırmakla ilgilenirken, kripto pazarını yönetmek için ayrıntılı kurallar hala oluşturuluyor.

İki IIM-Kalküta mezunu — Vikram Subburaj ve Arjun Vijay — 2018’de Giottus’un operasyonlarını başlattı. Borsa, son beş yılda WazirX ve CoinSwitch Kuber gibi rakiplerinin aksine işini yasal sorunlardan uzak tutmayı başardı.

Gadgets 360 ile yaptığı görüşmede Subburaj, hükümetle karşı karşıya gelmekten kaçınmak için birçok karar almayı aştığını itiraf etti. Bu risksiz yaklaşımın şirketin büyümesi üzerinde bazı etkileri vardır.

“Hindistan’da, kripto oyuncularının iş uygulamalarına düzenleyici müdahale son yıllarda arttı. Bu koşullar altında, bizi yasal sıkıntılara sokabilecek hiçbir şey olmadan kripto alanına girmek istediğimize karar verdik. Gadgets 360 ile yaptığı konuşmada Subburaj, “Bu noktada hiçbir yabancı ana şirket ve hatta yatırımcı olmadan tamamen önyüklendik” dedi.

Bu yıl Giottus, iki kurucu ortağın kendileriyle maksimum hisseye sahip olacağı ve platformun iş uygulamalarına herhangi bir baskı olmaksızın karar verme yetkisine sahip olacağı bir miktar sermaye artırmayı bekliyor.

Subburaj’ın açıklaması, ince ama kayda değer bir dürtmeyle, geçen yıl Twitter’da herkesin gözü önünde meydana gelen WazirX-Binance fiyaskosunu hatırlatıyor.

Binance’in WazirX’i satın aldığını iddia etmesinden üç yıl sonra, Binance CEO’su Changpeng Zhao, WazirX ile ilişkisini yalanlamıştı. Olay, Hindistan’ın mali gözlemcisi İcra Müdürlüğü’nün (ED) dikkatini çekmişti.

Hintli yetkililer, Rs değerindeki fonlara el koydu. Maliye bakanı Nirmala Sitharaman, bu hafta başlarında Alt Meclis’te yaptığı açıklamada, son yıllarda kriptoyla ilgili suçlardan 953.70 crore aldığını söyledi.

Giottus CEO’suna göre, temiz bir iş uygulaması sürdürmek, tamamen ülkenin yasalarına tam olarak uymakla ilgilidir.

Subburaj, sonunda, kripto paranın benimsenmesiyle ilgili sorunların yeterli yasalarla ele alınacağına ve kullanım durumlarının benimsenme yolunda merkez sahneyi alacağına inanıyor.

“Hükümetin, kripto parayla ilgili yasalar çıkarmadan önce kendi vatandaşlarının yatırım modellerini anlaması ve analiz etmesi zaman alan bir süreç. Kriptoyu kapsayacak yeni bir kural kitabı oluşturmak yerine, yetkililer belki de mevcut yasalar kapsamında kripto faaliyetlerini dahil edebilir. Örneğin, mevcut tüketiciyi koruma yasaları, şirketlerin şüpheli faaliyetleri bildirmesini zorunlu kılarken, yatırımcıların finansal güvenliğini sağlamak için değiştirilebilir” dedi.

Giottus CEO’su, Hindistan hükümetinden yetkililerin, kripto alanını suç sömürüsünden uzak tutmanın yolları hakkındaki tartışmaları sürdürmek için düzenli temas halinde olduklarına inanıyor.

Hindistan, kripto suçunu uluslararası düzeyde kontrol etmek için 8 Mart 2023’te kripto ticareti faaliyetlerine kara para aklamayı önleme yasalarını uyguladı.

Subburaj kararı övdü ve “Borsalar da bankalar ve diğer finans kuruluşları gibi KYC ve EDD yapmak zorunda kalacak. Şimdiye kadar, borsaların yaptığı yalnızca en iyi uygulamaydı. Artık zorunlu olacak” dedi.

Hindistan’ın kripto danışma grubu Bharat Web3 Association (BWA) da hükümetle iletişim kuruyor ve bu yeni oluşan dijital varlık endüstrisini izlemek için yasaların hazırlanmasına katılıyor.

CEO’su, Giottus’un CoinSwitch, WazirX ve diğer kripto oyuncularıyla birlikte bu yıl BWA’ya katılacağını belirtti.

Giottus, kullanıcılarının herhangi bir mali kayıpla karşılaşmaması için, yasal zorluklar arasında borsa için herhangi bir yerel para birimini piyasaya sürmeyi düşünmüyor.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8