Google, uygulamalarına çok önemli görünmeyen ancak yararlı olabilecek küçük şeyler eklemeyi sever. Google Mesajlar uygulamasının en son güncellemesi, mesajlaştığınız kişinin Kişiler listesindeki profil resmini ekranın üst kısmına ekler. Profil resmine dokunmak sizi o kişinin Kişi kartına götürür. Google, avatara yer açmak için ekranın üst kısmındaki arama işlevini kaldırdı ve büyüteç simgesini sildi. Arama aracına ihtiyacınız varsa, bir seçenek olarak bulmak için üç noktalı taşma menü simgesine dokunun.
Açık olmak gerekirse, Zengin İletişim Hizmetleri (RCS) platformunu içeren Google Mesajlar uygulamasından bahsediyoruz. İkincisi, çok lanse edilen (iPhone kullanıcıları tarafından) iMessage platformuyla tamamen aynı özelliklere sahiptir. Her ikisi de uçtan uca şifreleme, daha yüksek kaliteli görüntüler, okundu bilgileri, yazma göstergeleri ve daha fazlasını içerir.

Google, Apple’ın platformlar arası mesajlaşma uygulamasının bir parçası olarak RCS’yi dahil etmesini sağlamaya çalıştı.

Şimdi olay şu. Bir iPhone kullanıcısı katıldığında bir RCS grup sohbetinde ne olur dersiniz? Bir Android kullanıcısı bir iOS grup sohbetine katıldığında olan tam olarak bu güzel özelliklerin tümü ortadan kalkar. Yine de, Android kullanıcılarının iPhone kullanıcılarını duygusal sıkıntının eşiğine getirene kadar zorladığını hiç duymazsınız. Ve Google, Apple’ın RCS platformunu Apple’ın Mesajlar uygulamasına eklemesine izin vermeye fazlasıyla istekliydi. Bununla birlikte, Apple CEO’su Tim Cook, platformlar arası bir mesajlaşma uygulamasının geliştirilmesine izin vermektense muhtemelen bütün gece lavabonun damlamasını duymayı tercih ederdi.

Ayrıca, Android kullanıcılarının anlaması önemlidir, RCS Google Mesajlar uygulamasında mevcuttur. Operatörünüzün Android telefonunuza önceden yüklemiş olabileceği mesajlaşma uygulamalarında MEVCUT DEĞİLDİR. Örneğin, Verizon Mesajları uygulamasını, T-Mobile Mesajları uygulamasını veya Google Mesajlar dışında başka bir Android mesajlaşma uygulamasını kullanıyorsanız, RCS platformunu alamazsınız.

RCS’nin çalışması için, sizin ve sohbet grubunun geri kalanının Google Mesajlar uygulamasını kullanıyor olmanız gerekir. Bir mesaj gönderdiğinizde görünen metin balonunun renginden, sohbet ettiğiniz diğer kişilerin Google Mesajlar’ı kullanıp kullanmadığını anlayabilirsiniz. Lacivert ise RCS üzerinden sohbet ediyorsunuz demektir. Ayrıca, metin alanına bakın. Metin mesajı yazıyorsa, bir iPhone kullanıcısına veya Google Mesajlar olmayan bir mesajlaşma uygulaması kullanan bir Android kullanıcısına mesaj göndermek üzeresiniz. Bu tür mesajlar, RCS platformunu kullanmak yerine eski usul SMS’leri kullanır.

Metin alanında RCS mesajı yazıyorsa, Google Mesaj uygulamasıyla başka bir Android kullanıcısına mesaj gönderiyorsunuz ve tüm RCS özelliklerine sahip olacaksınız. Android telefonunuzda Google Mesajlar uygulaması yoksa, şu şekilde yükleyebilirsiniz: bu bağlantıya dokunarak.

Yeni özellikleri herkesin önünde almak için Google Mesajlar beta sürümüne nasıl katılınır?

Mesajlaştığınız kişinin profil resmini gösteren yeni Google Mesajlar özelliği, ilk olarak Google tarafından fark edildi. 9to5Google. Profil resimlerini görmek için Google Mesajlar uygulamasının 20230313_01_RC00.phone.openbeta_dynamic sürümünü veya sonraki bir sürümünü kullanıyor olmanız gerekir. Hangi sürümü çalıştırdığınızı görmek için Google Mesajlar uygulamasını açın ve ekranın üst kısmındaki arama alanının sağındaki profil resminize dokunun. Mesaj ayarlarına basın ve en alta kadar kaydırın.
En son seçenek Hakkında, şartlar ve gizlilik’i okur. Üzerine dokunun ve Sürüm bilgisi, gönderildiğiniz sayfada listelenen ilk şey olacaktır. Profil resimlerini henüz Google Mesajlar uygulamanızda görmediyseniz, şu anda Google Mesajlar beta test kullanıcıları tarafından kullanılabilir olabilir. Betaya katılmak için Play Store’a gidin, açın ve arama alanına Google Mesajlar yazın. Google Mesajlar listesini gördüğünüzde aşağı kaydırın ve Google, uygulama için daha fazla beta test kullanıcısı kabul ediyorsa, katılmak için basmanız gereken bir düğme göreceksiniz.

Uygulama için bir beta test kullanıcısı olmasanız bile, profil resimlerinin Google Mesajlar’ın yakında çıkacak olan kararlı bir sürümünde göründüğünü görmelisiniz.telefon-1