1.367 çalışan, işten çıkarılan Google çalışanlarının yeniden işe alınmasında ve izinli çalışanların işten çıkarılmadan önce ofise dönmesinin beklenmesinde öncelik talep eden mektubu imzaladı.

1.367 çalışan, işten çıkarılan Google çalışanlarının yeniden işe alınmasında ve izinli çalışanların işten çıkarılmadan önce ofise dönmesinin beklenmesinde öncelik talep eden mektubu imzaladı.
resim: Sean Gallup

Google çalışanları, CEO Sundar Pichai’nin şirketin devam eden işten çıkarmalarını nasıl ele aldığından memnun değil. Yaklaşık 1.400 çalışan, Pichai’ye hitaben yazılan bir mektubu imzaladı. Google, 12.000 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu şimdiye kadarki en büyük işten çıkarma turunda.

Gibi Bloomberg raporlar, Google çalışanları devasa şirketten memnun değil personel sayısını azaltarak yağın düzeltilmesi. Mektup özellikle Pichai’nin işten çıkarma sürecinde yeni işe alımları dondurmasını, işe alma sürecinde işten çıkarılan Google çalışanlarına öncelik vermesini, Ukrayna ve Rusya gibi insani sorunlar yaşayan ülkelerdeki işçileri korumasını, planlı izinlerde insanları işten çıkarmamasını ve ayrımcılığı önlemesini talep ediyor. işten çıkarmalar sırasında. Bu makaleyi yazarken, mektup Google çalışanları arasında 1.367 imza topladı.

“Alphabet’in işgücünü azaltma kararının etkileri küresel. İşçilerin sesleri hiçbir yerde yeterince dikkate alınmadı ve biliyoruz ki işçiler olarak birlikte tek başımıza olduğumuzdan daha güçlüyüz” dedi. mektup okur. “Şirketimiz, kullanıcıları ve çalışanları tarafından doğru olanı yapma taahhüdünü uzun süredir lanse ediyor ve bu taahhütler, Alphabet’in Davranış Kurallarının son satırına bağlı kaldığını gösterecek: Kötü Olma.”

Bir Google sözcüsü, Gizmodo’ya gönderilen bir e-postadaki mektup hakkında yorum yapmayı reddetti.

Google, Ocak ayında çalışanlarına e-posta yoluyla şirketin iş gücünün yaklaşık %6’sını oluşturan 12.000 çalışanını işten çıkaracağını duyurmuştu. Pichai, o sırada personele, Google’ın son iki yılda agresif bir şekilde işe aldığını, çünkü şirketin (açıkça sürdürülemez) pandemi kaynaklı büyüme gördüğünü ve artık çok şişkin olmanın etkilerini hissettiğini söyledi. Bir düzenlemeye göre dosyalama Eylül ayında Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile Alphabet’in işgücü 2021’den 2022’ye kadar 150.028’den 186.779’a çıktı.

Ancak bu işten çıkarmalar sorunsuz bir şekilde ilerlemiyor. Google, görünüşe göre işten çıkarılan bazı çalışanların alacağı hisse miktarını yanlış hesapladı. Google ayrıca Ruh Sağlığı ve Refah Direktörünü de görevden aldı, iç refahı ve morali iyileştirmeyi amaçlayan bir konum. Genel olarak Google çalışanlarının işten çıkarmaları gerçekten çok zorladığını söylemekle yetinelim, hatta bazıları TikTok’ta deneyimi vloglamak.

Güncelleme 17 Mart 17:35 EST: Bu makale, Google’ın mektuba yorum yapmayı reddetme kararını güncelledi.genel-7