Samsung, bu yıl ilk kez Galaxy S23 Ultra’da 200MP ana kamerayı tanıttı ve en son söylentiye göre Koreli dev, Galaxy S24 Ultra’yı tanıttığında da bu uygulamasını sürdürecek. Tek fark, şirketin 2024 için üst düzey akıllı telefon teklifi için yeni bir sensör geliştirdiğinin söylenmesi.

Samsung, 100x’in ötesine geçen bir dijital yakınlaştırma özelliği de sunabilir

Galaxy S24 Ultra’nın ana kamerası olarak aynı sensörün kullanılması pek olası değil. Samlover’a göre isimsiz sektör kaynakları, şirketin gelecek yılın amiral gemisi için yeni bir kamera geliştireceğini söylüyor. Firmanın birinci sınıf cep telefonları için yüksek megapiksel kameralar geliştirme konusunda çok sayıda deneyime sahip olduğu göz önüne alındığında, Samsung’un bu başarıyı elde etmesi zor olmamalı.

Şirketin ilk 108MP amiral gemisi, sonunda Galaxy S23 Ultra için 200MP birime geçiş yapan Galaxy S20 Ultra idi. 200 MP’lik bir sensör daha küçük bir alanı kapsadığından, böyle bir sensörü bir akıllı telefon için sıkıştırmak, azalan getirilere sahip olabilir. Bu, her bir pikselin boyutunun daha küçük olacağı ve her bir pikselin yakalayabileceği ışık miktarını azaltacağı anlamına gelir. Bu sınırlama ile Samsung, görüntü kalitesini büyük ölçüde iyileştirmek için her zamanki yazılım büyüsünü eklerdi.

Tek bir görselde gösterilen tüm Galaxy S23 Ultra renkleri

Galaxy S24 Ultra’nın 200MP kamerasıyla, Samsung’un en azından 0,6μm’den daha büyük bir piksel boyutunu kullanmaya çalışabileceğini varsayıyoruz. Bunun dışında ortalıkta dolaşan bir söylenti de yaklaşmakta olan amiral gemisinin 150x dijital yakınlaştırma yeteneğine sahip olacağı yönünde. Galaxy S23 Ultra’da 100x dijital yakınlaştırmanın gereksiz olduğunu düşünüyorsanız, Samsung bunu bir adım öteye taşıyabilir, ancak 150x dijital yakınlaştırmanın ne kadar faydalı olacağından emin değiliz.

Ancak, ‘sahte’ ay çekimleriyle ilgili son tartışmalara baktığımızda, şirketin yanıltıcı taktiklerinden ders çıkarmasını ve görüntü kalitesini yükseltmek için makine öğrenimi teknikleri kullanmak yerine gerçek kamerayı geliştirmek için kaynak ve yetenek ayırmasını bekliyoruz. Galaxy S24 Ultra’nın kamerasının büyük ölçüde bu tür uygulamalara dayanacağını varsayarsak, Samsung bunu ince yazıya dahil etmelidir.

Galaxy S24 Ultra’nın dahili bileşenlerinin bir parçası olduğu söylenen Snapdragon 8 Gen 3 SoC, geliştirilmiş ISP’si (Görüntü Sinyali İşlemcisi) ile 200MP’nin hareketsiz görüntülerini de geliştirebilir, ancak bununla ilgili çok az bilgimiz var. Şimdiye kadar, arkada kalan sensörler hakkında başka bir bilgiye rastlamadık, bu nedenle Samsung bunları yükseltse de yükseltmese de okuyucularımızı buna göre güncelleyeceğiz.

Haber kaynağı: Samlover

Bu hikayeyi paylaş

Facebook

twittergenel-17