Daha mutlu zamanlarımız oldu. Çin’in en çok kullanılan aynı adlı arama motorunun yaratıcısı Baidu, OpenAI’nin GPT-4 sürümünün yayınlanmasından bir gün sonra, 16 Mart’ta büyük dil modelini sergileyecek. Şirketin kurucusu Robin Li’nin sunumu yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattı. Yapay Zekanın (AI) adı verilen Ernie Bot’un performansı sadece önceden kaydedilmiş bir video aracılığıyla gösterildi.

Ernie Bot utangaçlığının kurbanı oldu

Robin Li, teknoloji endüstrisi yöneticilerinin artık aşina olduğu bir şekilde, karanlıkta gazetecilerden oluşan bir izleyici kitlesinin önünde, devasa bir ekranla aydınlatılan bir sahnede tek başına belirdi. Kurucu, WeChat’te yaklaşık iki milyon izleyicinin önünde, merakla beklenen üretici yapay zeka Ernie Bot’un performansı hakkında bir video yayınladı ve yorum yaptı.

aynı kategoride

Stripe, 6,5 milyar dolar topladıktan sonra değerlemesini yarıya indirdi

Bir ay önceki Google gibi, yaklaşık elli dakikalık performans yatırımcıları ikna etmedi. Baidu’nun hissesi Hong Kong’da %6,4 değer kaybetti. O zamandan beri fiyat yükseldi.

Baidu’nun Amerikalı mevkidaşı Bard’ın yapay zekası söz konusu olduğunda, bu tepkiyi tetikleyen bir hataydı. Dün Ernie yanlış bir şey yapmadı ve bunun iyi bir nedeni vardı, sunumu iyi yazılmıştı. Daha az kötü sürpriz, ancak dil modelinin sonucuna gönderilen kötü bir sinyal.

Bu risk eksikliği ve Ernie’nin maruz kaldığı görece temel sorularla karşı karşıya kalan Çinli internet kullanıcıları, Baidu ile dalga geçmekten geri kalmadılar. Bloomberg. Perşembe gününden itibaren şirketin ortakları ve müşterilerine bir bekleme listesi açıldı. AI erişiminin ne zaman başlayacağına veya daha geniş bir kitleye ne zaman açılacağına dair herhangi bir zaman çizelgesi yayınlanmadı.

Robin Li’nin kendisi, muhtemelen şeffaflık adına, Ernie’nin henüz mükemmel olmadığını kabul etti, ” Pek hazır olduğumuzu söyleyemem. Ernie Bot’u ChatGPT ve hatta GPT-4 ile kıyaslamak yüksek bir çıtadır “.

gelen bilgiye göre Finansal Zamanlar, ChatGPT’nin başarısı Baidu’nun çalışmalarını hızlandırdı. Kaynaklar, yapay zekasını geliştirmek ve Amerikan rekabetinin gerisinde kalmamak için yeniden tahsis edildi. Arama motoru devi, yerel pazarında da Tencent ve Alibaba devleriyle yüzleşmek zorunda. Bununla birlikte, şirket bu yarışta en iyi sırada yer alıyor gibi görünüyor: son yıllarda büyük dil modellerine milyarlarca dolar yatırım yaptı.

Baidu, Çin-Amerikan rekabetinin bir kusuruna mı yakalandı?

Baidu’nun sunumu alay konusu olmuş olabilir, ancak birçok ortak ilgi gösterdi. Servisin yayınlanmasını takip eden saatte 30.000 kişi bekleme listesine alınmış olacaktı. Robin Li söz verdi ” Dili anlama ve ifade etme konusundaki son derece güçlü yeteneği, herhangi bir şirketin müşterilerine daha yakın olmasını sağlayacaktır. “.

Baidu çalışanları, yapay zekaya meydan okumak ve onu gerçek koşullarda eğitmek için bir gizlilik sözleşmesinin imzalanmasına tabi olarak Ernie Bot’u test edebildi. Yönetim, Ernie’nin Kasım ayı tüketici sürümünün 3.5 sürümündeki ChatGPT düzeyine ulaştığına inanıyor. Şirketin birçok ortağı için Baidu tarzı yapay zeka, Mandarin dilini konuşma ve belki de sansüre ve yerel düzenlemelere daha iyi uyum sağlama avantajına sahiptir.

Ancak Baidu’nun Çinli ve hatta Pekin kökenli olması sorun teşkil edebilir. Şirket, yapay zekasının geliştirilmesi ve kullanılması için ülkesinin ABD ile rekabetinden zarar görebilir. Washington, AI’nın %95’inin çalışması için kullanılan Nvidia’nın en güçlü GPU’larının ihracatını çoktan yasakladı.

Kasım ayından itibaren Baidu, bu seviyede nispeten korunacağını garanti etmişti. Şirket stokları hazırlamıştır ve dolandırma yolları mevcuttur. Ancak, kurucusuna göre yapay zekanın önemli bir yer tuttuğu Çin ile ABD arasındaki teknolojik yarışta kendisine rağmen bir aktör olmaya devam ediyor.genel-16