SpaceX yenisi için hazırlanıyor çift ​​görevli lansman günü Cuma günü, sadece birkaç saat arayla iki Falcon 9 roketi fırlatıyor.

İlk kalkış, bir Falcon 9’un SpaceX’in Starlink uydularının en son grubunu yörüngeye taşıyacağı Kaliforniya’daki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’ndeki Uzay Fırlatma Kompleksi 4’ten Cuma günü saat 15:26’da ET olarak planlandı. Günün ilerleyen saatlerinde, başka bir Falcon 9 roketinin Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundaki Uzay Fırlatma Kompleksi 40’tan 19:38 ET’de fırlatılması ve SES-18 ve SES-19 telekomünikasyon uydularını jeosenkronize transfer yörüngesine ulaştırması planlanıyor.

Her iki fırlatma da SpaceX’ler aracılığıyla canlı olarak izlenebilecek. İnternet sitesive beslemeleri de ayarlayabilirsiniz altında. Canlı yayın, lansman saatinden kısa bir süre önce başlayacak.

Starlink Misyonu

SES-18 ve SES-19 Misyonu

SpaceX’in Starlink misyonu, şirketin internet mega takımyıldızına eklemek için 52 uydu fırlatacak ve şu anda yörüngedeki toplam Starlink sayısı 3.751’e göre. istatistikler astrofizikçi Jonathan McDowell tarafından toplandı. SpaceX, bu yıl şimdiye kadar sekiz Starlink görevi başlattı ve bunlardan biri teslim edildi. SpaceX’in yeni nesil uydularının minyatür versiyonları (V2 Mini’ler), birinci nesil ünitelerden daha büyük ve daha verimli olacak şekilde tasarlanmıştır.

Cuma günkü ikinci fırlatma, Northrop Grumman tarafından inşa edilen ve Lüksemburg’daki bir şirket tarafından işletilen iki telekomünikasyon uydusu olan SES-18 ve SES-19’u taşıyacak. SpaceX’in Falcon 9 roketi, uyduları bir yörüngeden diğerine götürmek için bir yörünge olan jeosenkronize bir transfer yörüngesine konuşlandıracak. UzayX son gerçekleştirilen arka arkaya lansmanlar 17 Şubat’ta

SpaceX’in orta fırlatma aracı Falcon 9, kısmen yeniden kullanılabilir. Roketin dokuz Merlin motoruyla çalışan birinci aşama güçlendiricisi, kalkıştan kısa bir süre sonra dikey olarak bir iniş pistine veya droneship’e inerken, ikinci aşama yükü teslim ediyor. SpaceX, güçlü roketine büyük ölçüde güveniyor, ancak şirket, performansını görmek için gerçekten çok hevesli. süper ağır kaldırma fırlatma aracı Starship yörüngeye ulaşıyor. 33 Raptor 2 motoruyla çalışan Starship, daha ağır yükleri uzaya taşımak için inşa edildi ve SpaceX’in tam boyutlu yeni nesil uydularını teslim edebilecek.

Starship yakında uçsun ya da uçmasın, CEO Elon Musk 2023’te 100 fırlatma yapmayı hedeflediği için SpaceX aksiyon dolu bir yıla hazırlanıyor. 2022’de 60 lansmanSpaceX’in bu yıl yeni hedefine ulaşmak için gerekenlere sahip olup olmadığını göreceğiz.

Hayatınızda daha fazla uzay uçuşu için bizi takip edin twitter ve Gizmodo’nun özel Spaceflight’ına yer işareti koyun sayfa.genel-7