OneWeb uyduları, Hindistan'ın GSLV Mark III roketinin içine sıkışmış durumda.

OneWeb uyduları, Hindistan’ın GSLV Mark III roketinin içine sıkışmış durumda.
Fotoğraf: OneWeb

İngiliz uydu şirketi OneWeb kayıplarını sayıyor, uydularını değil. takip eden Rus uzay ajansı ile serpinti 36 uydusunun Kazakistan’da esir tutulmasına yol açan bir şirket yetkilisi, “yollarına devam ettiklerini” söyledi.

ile yapılan bir röportajda ReutersOneWeb chief eyönetici Neil Masterson, şirketin artık uydularını Rusya’dan almaya çalışmadığını söyledi. “Bunu düşünmek için hiç zaman harcamıyorum. Tamamen yolumuza devam ettik,” dediği aktarılıyor Masterson. “Onları geri almanın bir değeri var ama size onları yakın zamanda geri almayacağımı söyleyebilirim.” Evet, kulağa bir şey gibi geliyor birisi olabilir Kötü bir ayrılıktan sonra herkesi iyi olduklarına ikna etmeye çalışmak.

Ocak ayının başlarında, Rus medyası şunları bildirdi: Roscosmos uyduları iade etmeye istekli olabilir Fransız Guyanası’nda tutulan Soyuz roketlerinin parçaları karşılığında. Uzay ajansının Fransız havacılık şirketi Arianespace ile bir anlaşma üzerinde çalıştığı bildirildi, ancak Masterson görünmüyor herhangi bir değiş tokuşun olabileceği umuduyla yakında olacak (ama o tamamen iyi).

Mart 2022’de OneWeb, bir gemide 36 internet uydusu fırlatmaya hazırlanıyordu. Rusça Roscosmos ile yapılan sözleşmenin bir parçası olarak Soyuz roketi. Bununla birlikte, Ukrayna’nın işgalinin ardından ve W’ye karşı çocukça bir misillemedeRusya’ya uygulanan sert yaptırımlar nedeniyle, Rus uzay ajansı, OneWeb bir anlaşma yapmayı kabul etmedikçe uyduları fırlatmayı reddetti. tamamen mantıksız liste taleplerİngiliz hükümetinin şirketteki hissesini elden çıkarması da dahil.

Londra merkezli şirket kabul etmedi ve anlaşma iptal oldu. Ancak OneWeb’in uyduları, Kazakistan’ın Baiknour kentindeki bir depolama tesisinde Roscosmos’un gözetiminde tutuldu. Engellenen sözleşme, uydularının Rusya tarafından iade edilmemesi ve ön ödemelerin kaybedilmesi nedeniyle OneWeb’in 229 milyon dolar kaybetmesine neden oldu.

Kaybının ardından OneWeb, internet takımyıldızını düşük Dünya yörüngesine fırlatmak için başka alternatifler buldu. Şirket, birinci nesil uyduları için gerekli kalan altı fırlatma için rakibi SpaceX ve Hindistan’ın uzay ajansı ile sözleşme imzaladı.

Daha fazla: ISS’deki Uzay Aracı Sirki Devam Ediyor

genel-7