OpenAI, dil modellerinin en son sürümü olan GPT-4’ü piyasaya sürdü. Önceki sürüm olan GPT-3.5, Kasım 2022’de kullanıma sunulduğundan bu yana ChatGPT’ye güç veren sürümdür.

GPT, Generative Pre-trained Transformer’ın kısaltmasıdır. İnsan benzeri konuşma metni oluşturmak için derin öğrenmeyi kullanan bir tür dil modelidir.

GPT-4 ne yapabilir?

GPT-4 geniş bir multimodal model olduğundan, hem metin hem de görüntüleri girdi olarak kabul edebilir ve insan benzeri metinler üretebilir.

Örneğin, bir e-tabloyu GPT-4 ile tararsanız, onu tarayabilecek ve ilgili soruların yanıtlarını çıkarabilecektir. Model ayrıca bir grafik okuyabilir ve sunulan verilere dayanarak hesaplamalar yapabilir.

Aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi (üniversite derecesi örnekleriyle birlikte) bir dizi deneme kıyaslama sınavında GPT-3.5’ten daha iyi performans gösteren bu sürümde modelin entelektüel yetenekleri de geliştirildi.

ChatGPT-4 yetenekleri

Sabrina Ortiz/ZDNET’in ekran görüntüsü.

GPT-4 ne zaman piyasaya sürüldü?

GPT-4, ChatGPT’nin halka sunulmasından yaklaşık dört ay sonra, 14 Mart 2023’te OpenAI tarafından resmi olarak tanıtıldı.

GPT-4’e nasıl erişilir?

Şirket başlangıçta tek bir ortakla çalıştığı için OpenAI, GPT-4’ün görsel giriş yeteneklerini henüz herhangi bir platformda kullanıma sunmadı. Ancak GPT-4’ü metin girişi yoluyla kullanmak zaten mümkün.

Ve OpenAI aracılığıyla bu erişim, kullanıcıların yeni dil modeline ayda 20 ABD Doları karşılığında erişmesini garanti eden ChatGPT Plus aboneliğiyle birlikte gelir. Ancak, bu abonelikte bile bir istek sınırı vardır, bu da ona her zaman erişemeyebileceğiniz anlamına gelir, bu herhangi bir yatırım yapmadan önce dikkate alınması gereken bir şeydir.

Ancak, Bing Chat kullanarak GPT-4 metin girişine ücretsiz olarak erişmenin bir yolu vardır. GPT-4’ün OpenAI tarafından tanıtıldığı gün Microsoft, kendi sohbet robotu Bing Chat’in beş hafta önceki lansmanından bu yana zaten GPT-4 üzerinde çalıştığını söyledi. Bekleme listesine kaydolduktan sonra Bing Chat’in kullanımı ücretsizdir.

Bing Sohbeti nedir?

Bing Chat, Microsoft’un sohbet robotudur. OpenAI’nin en gelişmiş LLM’si olan GPT-4 üzerinde çalışır. Microsoft başkan yardımcısı ve tüketici pazarlama sorumlusu Yusuf Mehdi’ye göre, lansmanından bir ay sonra platformda 45 milyon sohbet gerçekleşti ve yeni Bing’in günlük 100 milyon aktif kullanıcısı (DAU) var.

Chatbot’un popülaritesi, ChatGPT ile aynı yeteneklere sahip olmasıyla açıklanır, ancak internete tam erişime sahiptir, ancak ChatGPT’de (Open AI sitesinde kullanılır) durum böyle değildir. Ve şimdilik, halk bunu yalnızca bir bekleme listesine kaydolarak kullanabilir.

GPT-4 API’si var mı?

Evet, bir bekleme listesi aracılığıyla geliştiriciler için bir GPT-4 API mevcuttur.

Bekleme listesi, GPT-4’ü nasıl kullanmayı planladığınız hakkında özel bilgiler ister. Örneğin, yeni bir ürün oluşturmak, mevcut bir ürüne entegre etmek, akademik araştırma yapmak veya yalnızca GPT-4’ün yeteneklerinin genel olarak keşfedilmesi gibi. Form ayrıca GPT-4’ü kullanmak için sahip olduğunuz belirli fikirleri paylaşmanızı da ister.

ChatGPT şu anda hangi modeli kullanıyor?

ChatGPT, sohbet robotunu gelen ve giden metin alışverişleriyle sınırlayan GPT-3.5 tarafından desteklenmektedir.

GPT-4 ve GPT-3.5 arasındaki fark nedir?

Modeller arasındaki temel fark, GPT-4’ün multimodal olması, metne ek olarak görüntüleri kullanabilmesi, GPT-3.5’in ise yalnızca metni işleyebilmesidir.

OpenAI’ye göre, GPT-3.5 ve GPT-4 arasındaki ayrım da sıradan konuşmada daha “incelikli” olacaktır. Bununla birlikte, yukarıda belirtilen kıyaslama sınavlarında elde edilen daha yüksek performansın kanıtladığı gibi, yeni model güvenilirlik, yaratıcılık ve hatta zeka açısından daha iyi performans gösterecektir.

GPT-4 cevaplarında hâlâ yanılıyor olabilir mi?

Evet, GPT-4, önceki GPT modelleriyle aynı sınırlamalara tabidir. OpenAI, bu modelin “tamamen güvenilir olmadığını” bile belirtir (gerçekleri “halüsinasyona uğratır” ve mantık hataları yapar)”.

Bu uyarıya rağmen OpenAI, GPT-4’ün önceki modellere göre daha az halüsinasyon gördüğünü iddia ediyor. LLM’nin en son sürümü, aşağıdaki tabloda gösterildiği gibi, çeşitli bilgi alanlarında yapılan dahili bir değerlendirmede gerçekten de GPT-3.5’ten önemli ölçüde daha yüksek puanlar elde etmiştir.

Kategoriye göre ChatGPT dahili gerçeklere dayalı değerlendirme

Sabrina Ortiz/ZDNET’in ekran görüntüsü.

Kaynak : ZDNet.comgenel-15