Son kanıtlar, Apple’ın Siri için geliştirilmiş bir konuşma oluşturma modeli geliştirdiğini gösteriyor. Yeni çerçeve, sohbet botu benzeri işlevsellik sağlayabilir. Şimdiye kadar, Apple’ın bize iPhone 15 ile “daha akıllı” bir dil asistanı sağladığına dair gerçek bir kanıt yok. Ancak içeriden kaynaklar, Cupertino’nun OpenAI’den ChatGPT’ye ve Google’dan Bard’a bir alternatif üzerinde çalıştığını öğrenmek istiyor.

AI sohbet botu sayesinde Siri daha da etkili hale geliyor

Siri, yıllardır Apple platformları için dijital ses asistanı olmuştur. Çoğu kişi tarafından “kadın” olarak algılanan sesli asistan, erkek sesi olarak iOS 7’ye kadar sunulmamıştı. iOS 5 ve iOS 6’daki Almanca ses Heike Hagen (dublaj sanatçısı) tarafından konuşulurken, mevcut seslerin konuşmacıları bilinmiyor. Siri, Apple’ın önceki ses oluşturma modeline dayanan bazı konuşma becerilerine sahip olsa da, bunlar, örneğin ChatGPT’den bekleyeceğiniz mevcut becerilerden çok uzak olan kelime oyunları ve şakalarla sınırlıdır.

meslektaşları”9to5Mac“Artık tvOS 16.4 yazılım güncellemesinden Apple’ın dil asistanını “Siri Natural Language Generation” adlı bir çerçeve ile geliştirdiğini bilmek istiyoruz. iOS 16.4’ün beta sürümü ve macOS Ventura gibi diğer yazılım sürümleri de mevcut gizli satırlar Geliştirilmiş bir Siri öneren kod, Apple’ın yaklaşan iPhone’larına ve giyilebilir cihazlarına doğru yol almaya ayarlandı.

Ne yazık ki, Apple’ın özel yapay zekasının bu sürümüyle sunabileceği iyileştirmeler ayrıntılı olarak açıklanmadı. Bununla birlikte, en makul şekilde Apple, akıllı ev cihazlarını ve aksesuarlarını kontrol etmede Siri’yi geliştirecek. Ayrıca, Siri daha karmaşık sorulara yanıt vermek üzere eğitilebilir, ancak daha büyük yapay zeka robotlarının konuşma düzeyine ulaşıp ulaşamayacağını söylemek için henüz çok erken.

Apple’ın son girişimi, şirketin sohbet botlarının hızlı yükselişini fark ettiği anlamına geliyor. Bu, akıllı telefon üreticilerinin oyun alanını genişletecek mi ve yapay zeka asistanlarının geliştirilmesi bir satış noktası olacak mı?

Yapay zekanın gelecekte teknolojiyi kullanma şekliniz olduğunu düşünüyor musunuz? Apple, Siri’ye hangi özellikleri eklemeli? Cevaplarınızı duymak isteriz.genel-27