Bir rapora göre Apple’ın iPhone, iPad, Mac, HomePod ve Apple TV için ses tabanlı asistanı Siri yakında büyük bir yükseltme alabilir. Cupertino şirketinin, Apple TV ve HomePod için işletim sistemi olan tvOS’un yakında çıkacak bir sürümünde Siri için yeni bir doğal dil teknolojisi üzerinde çalıştığı söyleniyor. Teknolojinin Apple’ın sesli asistanına gelişmiş işlevsellik getirmesi beklenirken, şirketin OpenAI ChatGPT veya Google Bard’a rakip olacak yapay zeka sohbet robotları üzerinde çalışması pek olası değil.

9to5Mac’e göre rapor, Apple, sesli asistanda “Siri Natural Language Generation” işlevi için yeni bir çerçeve üzerinde çalışıyor. “Bobcat” kod adlı teknoloji, şu anda test aşamasında olan tvOS 16.4’te görüldü. Yayın ayrıca, bulgularının The New York Times’da şirketin “dil üreten kavramlar” geliştirdiğine dair bir haberi doğruladığını iddia ediyor.

Siri’nin ana rakibi olan Google Asistan, yıllar içinde hızla gelişti ve kullanıcıların belirli komutlara esprili ve bağlamsal yanıtların yanı sıra sorgulara bilgi dolu yanıtlar almalarına olanak sağladı. Rapor, asistanın yapay zekayı hiçbir biçimde kullanmaması ve şablon tabanlı bir sisteme güvenmeye devam etmesi nedeniyle Siri’nin geliştirilmesinin zorluklarla karşılaştığını belirtiyor.

Yeni doğal dil teknolojisi en son tvOS 16.4 beta üzerinde test edilirken, önümüzdeki haftalarda gelmesi beklenen son sürüme ulaşıp ulaşmayacağına dair bir bilgi yok. Apple, beta kanalında bu özellikleri test etmeye devam etmeyi seçebilir.

Rapor ayrıca tvOS’ta işlevselliği sağlayan kodun aynısının iOS, iPadOS ve macOS’ta bulunduğunu belirtiyor ve bu da Apple’ın yeni doğal dil teknolojisini diğer cihazlarına da getirebileceğini gösteriyor.

Siri, yapay zeka sayesinde kullanıcı sorgularına yanıt verme biçiminde nihayet anlamlı yükseltmeler alacak gibi görünse de, olası olmayan Apple’ın yakın gelecekte gelişmiş bir ChatGPT rakibi çıkaracağını. Apple’ın, Apple TV’nin yanı sıra iPhone, iPad, Mac ve HomePod gibi diğer cihazlar için Siri’nin geliştirilmiş bir sürümünü başlatma planlarının ayrıntılarını henüz resmi olarak açıklamadığını da belirtmekte fayda var.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.

genel-8