Şirketin yeni yönetimi, iflas etmiş kripto para borsası FTX’in ilgili kuruluşlar aracılığıyla şirket kurucusu Sam Bankman-Fried’e yaklaşık 2,2 milyar dolar (yaklaşık 18.200 crore) transfer yaptığını söyledi.

FTX Çarşamba günü yaptığı açıklamada, şirket kurucularına ve kilit çalışanlarına yapılan ödemeler ve krediler yoluyla toplamda 3,2 milyar dolardan fazla (yaklaşık 26.560 Rs. crore) transfer edildiğini söyledi.

FTX, bu ödemelerin esas olarak Alameda Research hedge fonundan yapıldığını belirterek, bu açıklamaları iflas mahkemesine çizelgeler ve mali işler beyanları sunarak yaptığını da sözlerine ekledi.

Kripto borsası, transferlerin Bahamalar’da lüks bir mülk satın almak için harcanan 240 milyon doları (kabaca 1.990 crore), doğrudan FTX borçluları tarafından yapılan siyasi ve hayır amaçlı bağışları ve borçlu olmayan birimlere önemli transferleri içermediğini söyledi. Bahamalar ve diğer yargı bölgeleri.

Bankman-Fried’in avukatı yorum yapmaktan kaçındı.

FTX, borsasına para yatıran müşterilere tam olarak geri ödeme yapamayacağını söyleyerek Kasım ayında iflas koruması başvurusunda bulundu. FTX’in yeni CEO’su John Ray, en büyük önceliğinin FTX müşterilerine geri ödeme yapmak için varlıkları kurtarmak olduğunu söyledi.

Savcılar, 31 yaşındaki Bankman-Fried’i Alameda Research’teki zararları kapatmak için FTX müşteri fonlarından milyarlarca dolar çalmakla ve Washington DC’de nüfuz satın almak için on milyonlarca dolar yasadışı siyasi bağış yapmakla suçladı.

Yanlış yaptığını reddediyor ve 2 Ekim’de planlanan dolandırıcılık davasına kadar hapisten uzak durmak için mücadele ediyor.

© Thomson Reuters 2023


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8