silikonun çöküşü Valley Bank (SVB) geçen hafta dünyanın dört bir yanındaki girişim ekosistemlerine dalgalanmalar gönderdi ve ABD Federal Rezervi günü kurtarmak için harekete geçene kadar, Afrikalı yeni şirketler ve risk sermayesi fonlarının bankada tuttuğu milyonlarca doların tehlikede olduğu ortaya çıkıyor.

Bankanın iflasının ardından, Afrika’daki kurucular, girişimlerini bu tür olasılıklardan korumak için bankacılık seçeneklerini gözden geçirmek zorunda kaldılar. Çökmeden önce fonlarını SVB’den çekmeyi başaran Birleşik Krallık merkezli ve Afrika odaklı bir mobil para transferi girişimi olan Nala, TechCrunch’a yeni büyük kurumsal bankalarla ortaklıklar araştırırken, Pan-Afrika fonu Future Africa’nın zarar gördüğünü söyledi. minimum risk” ayrıca küresel bir bankacılık kurumunda hesap açmaya istekli olduğunu da ima etti.

“Birkaç bankadan gelen erişime ulaştık… ancak bankaların her zaman şirketler, gelirleri, şirketin yanlarında tutacağı nakit miktarı vb. dedi Nala CEO’su Benjamin Fernandez.

Çöküşün etkisi, etkilenmeyen kuruluşların bile daha fazla koruma önlemi araştırdığı kadar geniş kapsamlı oldu. Kenyalı bir inşaat teknolojisi girişimi olan Jumba, kurucu ortağı Kagure Wamunyu’nun TechCrunch’a ABD’de “daha büyük bir banka” ile ek bir hesap açtığını söylemesiyle mevduat varlıklarını çeşitlendirmek istiyor. genellikle daha güvenli olarak algılanan büyük finansal kurumlardaki birden fazla banka hesabında.

SVB’nin çöküşünden etkilenen Afrika girişimleri

SVB’nin çöküşünden kaç tane Afrikalı girişimin ve risk sermayedarının etkilendiği henüz belli değil. A yaygın olarak dağıtılan rapor durum tespiti şirketi Castle Hall’dan, 4DX Ventures da dahil olmak üzere, Afrika’daki yeni girişimler için çeşitli finansman araçlarının iflas etmeden önce SVB’ye yatırıldığını gösterdi; etkilenip etkilenmedikleri belli değil.

Bu arada, Afrika fintech tek boynuzlu atı Chipper Cash de fonlarının bir kısmına erişemeyen birkaç girişim arasında yer aldı. TechCrunch ayrıca Mısırlı yeni şirketlere yatırım bankacılığı ve bir SVB hesabı açmak da dahil olmak üzere kurumsal hizmetler sunan Hollandalı bir varlık yöneticisi olduğunu öğrendi; buna göre raporyaklaşık 50 teknoloji firması etkilendi.

Afrikalı girişimlerin topladığı önemli miktarda risk sermayesi, bu girişimlerin fonları ABD banka hesaplarında barındırmasını zorunlu kılan ABD merkezli yatırımcılardan geliyor. Teknoloji işleriyle olan geçmişi ve bankanın yeni girişimlere sağladığı diğer finans kurumlarında bulunması zor teşvikler ve faydalar nedeniyle şimdiye kadar SVB’yi tavsiye ettiler.

Fernandez, bankanın nakit yönetimi özelliklerinin yanı sıra muadillerine göre daha iyi mevduat faizi ve daha ucuz banka havalesi ücretleri sağladığını söyledi – Afrikalı bir girişimin daha büyük kurumlara erişmesi daha maliyetli olacak hizmetler.

Borç veren aynı zamanda, birçok girişimin yüksek risk profilleri nedeniyle geleneksel bankacılık kurumlarında alamadıkları kredileri de sağladı.

Daha geçen yıl, SVB, Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ve ABD merkezli fon yöneticisi Partners for Growth’un (PFG) stratejik ortağıydı. borç sermayesi gelişmekte olan pazarlardaki erken ila orta aşama şirketlere.

Toronto merkezli Riverside Advisory’de analist olan Deepak Dave’e göre, yüksek riskli işletmeler için bu tür teşvikler, dünyanın diğer bölgelerinde ikamet eden girişimlerin SVB’de hesap tutmasının nedenleri arasında yer alıyor.

“(Afrika’da) başlangıç ​​finansmanı ile başa çıkacak kadar olgunlaşmış bir finansal sistemimiz yok. SVB’nin ABD’de kredi verebilmesinin nedeni, bu ülkelerde değeri olan varlık yelpazesinin bizimkinden çok farklı olmasıdır, yarı yaratılmış IP gibi varlıkların bir değeri bile olabilir. Burada söz konusu bile olamaz. Her şeyden önce, neredeyse kesin olarak, IP startup’a lisans bile verilmeyecek; VC yatırımcıları tarafından kontrol edilen bir açık deniz aracına lisanslanmış olacak, ”dedi Dave.

“Bunu yapacak kadar olgun bankalarımız olmadığı gibi, bu tür borç vermenin ne olduğunu anlayacak bir düzenleyicimiz de yok. Buradaki kurumlarla o kadar derin bir finansal ilişkileri olmayacak. Ancak buradaki kurumlarda bir işlem ilişkisine sahip olabilirler,” dedi Dave.

Bununla birlikte, Techstars ve Y Combinator gibi hızlandırıcılara kabul edilenler de dahil olmak üzere TechCrunch ile konuşan kuruculara göre, yeni girişimleri için bir SVB banka hesabı oluşturmak kolay değildi. ABD’de SSN ve adres kanıtı gibi belirli kriterlerin karşılanmamasından vatandaşlık statüsüne ve Afrika’da SVB operasyonlarının bulunmamasına kadar değişen nedenler gösterdiler. Hal böyle olunca da bankacılık işlemleri için yakın zamanda FDIC sigortasını 3 milyon dolara çıkaran Brex ve Mercury gibi platformlara yöneldiler.

Afrika odaklı erken aşama VC şirketi DFS Lab’ın kurucu ortağı ve yönetici ortağı Stephen Deng, “Yatırımcılara (hala) güvenilirlik aşılayan ABD merkezli bankacılık istiyorsanız, seçenekleriniz bunlar” dedi. “Kurucuların karşı taraf riskini nasıl yönettiklerini bilmeleri gerektiğini düşünüyorum. Süpürme ağları ve hazine yönetimi en önemli konulardır.”

Afrikalı bir girişim için, bu tür platformlarla bankacılık yapmak, öngörülemez olabildikleri için risklidir. Geçen yıl Mercury, Y Combinator tarafından desteklenenler de dahil olmak üzere Afrika teknoloji girişimleriyle bağlantılı hesapları kısıtladı. Bunun gibi bir olay, hizmet olarak bankacılık platformlarının ortak bankalarının KYC/KYB gerekliliklerine tabi olduğu ve gelişmekte olan piyasalardan yapılan işlemlerin “yüksek riskli” olarak görüldüğü düzenleyici gri bölgelere iner.

Kurucular, geçen yıl sıklıkla meydana gelen bu olayın ve SVB fiyaskosunun yerel çözümler oluşturma ihtiyacını güçlendirdiğini söylüyor (Batmadan yüzmek bir örnektir.) Ancak bunun zorlukları da var, dedi Deng. “Hizmet sağlayıcıdan ne kadar uzaklaşırsanız, ‘Afrika’ ile ilgili risk etrafında nüans elde etmek o kadar zorlaşıyor. Afrika teknolojisinden kaynaklanan mevduat tabanı, bu banka sağlayıcılarının KYC/KYB kontrollerinde değişiklik yapması için muhtemelen yeterince büyük değil.

TechCrunch'ta SVB'nin 2023'teki çöküşü hakkında daha fazlasını okuyun

genel-24