Siber suçluların kripto platformu ChipMixer uluslararası operasyonda ele geçirildi

Circle Internet Financial Ltd.’nin rezervlerinin yaklaşık %8’inin Cuma günü düzenleyiciler tarafından kapatılan Silicon Valley Bank’ta mevduatta olduğu haberi, stablecoin’in fiyatını keskin bir şekilde 1 doların altına gönderdi ve toparlanmadan önce 85 sentin altına düştü.

Uluslararası otoriteler, teröre karşı önlem aldı. kripto para platformu Çip KarıştırıcıAvrupa’nın Europol polis teşkilatı ve ABD Adalet Bakanlığı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, bunun çevrimiçi uyuşturucu satıcıları, Rus askeri bilgisayar korsanları ve Kuzey Koreli siber suçlular için dijital para izini gizlemeye yardımcı olduğunu iddia etti.

Yetkililerin 3 milyar dolardan fazla kripto para akladığını söylediği site Çarşamba günü çevrimdışıydı ve yerini “BU WEB SİTESİNE EL KATILDI” yazan ve Alman, Amerikan, İsviçre ve Polonya kolluk kuvvetlerinin logolarını gösteren bir pankart aldı.

Adalet Bakanlığı, 49 yaşındaki Vietnam uyruklu Minh Quoc Nguyen’i platformun operasyonuyla bağlantılı olarak kara para aklama ve kimlik hırsızlığıyla suçladığını söyledi. İddianamede departman, Nguyen’in mali düzenlemeleri açıkça çiğnediğini iddia etti ve bir noktada bir Bitcoin forumunun kullanıcılarına “‘Kara para aklamanın’, vatandaşlarını gözetleyen hükümetler tarafından uydurulan bir suç olduğunu” söylediğini iddia etti.

Bir e-postada Adalet Bakanlığı, Nguyen’in gözaltında olmadığını söyledi. Reuters, şu anda nerede olduğunu hemen belirleyemedi; ona e-posta yoluyla ulaşma girişimleri hemen başarılı olmadı. ChipMixer’in herkese açık olarak yayınlanan e-posta adresine gönderilen bir mesaj hemen iade edilmedi.

ChipMixer, lisanssız kripto para karıştırıcı Yetkililer, 2017 yılının ortalarında kurulan ve sanal para varlıklarıyla ilgili izleri karıştırma veya kesme konusunda uzmanlaştığını söyledi. Europol, onu “karanlık ağın en büyük kripto para birimi çamaşırhanelerinden biri” olarak nitelendirdi ve 40 milyon avrodan (42,2 milyon dolar) fazla kripto para biriminin ele geçirildiğini söyledi.

Dijital para birimi izleme hizmeti Elliptic, ChipMixer’in, kripto para birimi hırsızlıklarından en az 666 milyon dolar dahil olmak üzere, doğrudan yasa dışı faaliyetlere bağlı olan 844 milyon dolardan fazla Bitcoin’i aklamak için kullanıldığını söyledi.

Elliptic, bir blog gönderisinde ChipMixer’in, siber güvenlik uzmanlarının ve Batılı ülkelerin Kuzey Kore dışında işletildiğini iddia ettiği bir bilgisayar korsanlığı çetesi olan Lazarus Group tarafından gerçekleştirilen bilgisayar korsanlığı gelirlerini aklamak için kullanılan birkaç karıştırıcıdan biri olduğunu söyledi.

Adalet Bakanlığı, Rusya’nın askeri istihbarat servisinin – en çok eski kısaltması olan GRU ile tanınan – hack operasyonları için altyapı satın almak için hizmeti kullandığını söyledi.

Çünkü blok zinciri işlemler herkes tarafından görülebilir, siber suçlular genellikle yasadışı yollarla elde edilmiş dijital para birimlerinin ve geçmişte kolluk kuvvetlerinin el koymasına konu olan bu tür diğer hizmetlerin izini gizlemek için karıştırıcılar kullanır.

Örneğin Mayıs 2019’da Europol, benzer bir site olan Bestmixer.io’nun ele geçirildiğini duyurdu.

GN Ödülleri

FacebooktwitterLinkedin
genel-9