New York merkezli kuantum hesaplama girişimi SEEQC, uzaydan daha düşük sıcaklıklarda çalışabilen, bu nedenle genellikle kriyojenik odalarda bulunan kuantum işlemcilerle kullanılabilen bir dijital çip yarattığını duyurdu.

Kuantum fiziğine dayalı kuantum bilgisayarlar, bir gün hesaplamaları günümüzün en güçlü süper bilgisayarından milyonlarca kat daha hızlı gerçekleştirebilir. Sorunlardan biri, kuantum bitleri veya kübitleri olan kuantum işlemcilerin genellikle çok düşük sıcaklıklarda, sıfır Kelvin’e yakın veya -273,15 Santigrat’ta depolanması gerekmesidir. Öte yandan, klasik bilgisayarlar normal sıcaklıklarda çalışır.

Bugün kablolar, bir dondurucudaki kuantum işlemciyi oda sıcaklığındaki klasik bilgisayarlara bağlıyor, ancak sıcaklık değişiklikleri hızı yavaşlatabilir ve başka sorunlara neden olabilir. Aynı şekilde SEEQC de kuantum bilgisayarını kurdu ve şimdi de yeni çipleriyle onu modifiye etmeye çalışıyor.

Fotoğraf: SEEQC

SEEQC’nin kurucu ortağı ve CEO’su John Levy, “Bir veri merkezi kurmaya çalışıyorsanız, hedefiniz buysa, o zaman bu erken prototip tasarımlarını alıp ölçeklendirmek için kaba kuvvet kullanmaya çalışmak yeterli değildir” dedi.

Bu hafta tanıtılan ilk çip, doğrudan kuantum işlemcinin altına yerleşiyor ve kübitleri kontrol ediyor ve sonuçları okuyor. Hala geliştirilmekte olan en az iki diğer çip, kriyojenik odanın biraz daha sıcak kısmında olacak. Kuantum hesaplama için gereken bilgileri daha fazla işleyebilirler.

Levy, bu teknolojinin daha güçlü kuantum bilgisayarları oluşturmayı kolaylaştırabileceğini, çünkü her bir kriyojenik odanın daha fazla kübiti destekleyebileceğini söyledi. Modern süper iletken kuantum bilgisayarlarında yüzlerce kübit vardır, ancak bazı tahminlere göre, faydalı algoritmalar çalıştıracak bir kuantum bilgisayar oluşturmak için binlerce hatta bir milyon kübit gerekebilir.

Levy’ye göre SEEQC’nin dijital çipleri, SEEQC’nin Elmsford fabrikasında silikon gofretler kullanılarak üretiliyor, ancak transistör kullanılmıyor.genel-22