Doktorlar, özel bir kök hücre nakli biçimi kullanarak başka bir HIV hastasını muhtemelen iyileştirdiklerini söylüyorlar. Hasta altı yıldır HIV’siz kaldı yıldır ve bu prosedürü başarıyla uyguladığı bilinen ilk kadındır. Doktorlar kök hücrelerin nakledildiği yeni bir teknik kullandı. akraba ve bağışçının göbek kordonu kanını aynı anda – bu nakilleri daha geniş çapta uygulanabilir hale getirebilecek bir teknik.

Hastanın doktorları daha önce detaylı devam eden davası bir Geçen yıl HIV ile ilgili bilim konferansı. Perşembe günü onlar yayınlanan A Cell dergisindeki davasıyla ilgili hakemli makale. Donör kök hücrelerle tedavi edilen ve muhtemelen iyileşen diğer hastaların geleneğini takiben, kadın yalnızca New York hastası olarak tanımlanıyor. Onun biri olduğu düşünülüyor beş insan bu şekilde başarılı bir şekilde tedavi edilmiş olsa da, bu vakaların bazılarında kesin olarak bilmek için henüz erken. Bu seçkin gruptaki ilk beyaz olmayan kadın, kendini karışık ırk olarak tanımlıyor.

Gazeteye göre, kadının HIV’i teşhis edildikten sonra iyi kontrol altında tutuldu. Ne yazık ki, teşhisinden dört yıl sonra, beyaz kan hücrelerini etkileyen bir kanser türü olan akut miyeloid lösemi de geliştirdi. Bununla birlikte, iki hastalığın kombinasyonu onu benzersiz bir prosedür için uygun bir aday yaptı. Kök hücre nakli genellikle lösemi tedavisinde kullanılır, çünkü kanseri yok etmeye çalışan bir tedaviyi takiben kişinin bağışıklık sistemini eski haline getirebilirler. Kendilerini HIV enfeksiyonuna karşı doğal olarak dirençli kılan bir mutasyon taşıyan birinden kök hücreleri, aynı zamanda HIV’li birine naklederek, bu direnci de aktarabilmeniz ve vücutlarının virüsten kalıcı olarak kurtulmasını sağlamanız umulmaktadır.

Bugüne kadar, bu nakiller büyük ölçüde CCR5-delta32/32 olarak adlandırılan mutasyona sahip yetişkin donörlerden alınan kök hücrelere dayanıyordu. Ancak kadın, kordon kanı kullanımını test eden bir araştırmaya dahil edilmiş. IMPAACT P1107 denemesi. Donör kök hücre nakilleri, donör ve alıcı ile CCR5delta taşıyan uyumlu yetişkinler arasında uyumluluk gerektirir.32 mutasyonu özellikle nadir görülen bir donör tipidir. Ancak donörden alınan kök hücreler göbek kordon kanı yalnızca alıcıyla kısmi bir eşleşme olması gerekir, bu da onları daha pratik bir seçenek haline getirir. Bu, ırksal olarak farklı popülasyonlar için özellikle önemlidir, çünkü bulma olasılıkları çok daha düşüktür. uyumlu biri ilk başta. Prosedürün işe yarama ihtimalini artırmak için doktorlar ayrıca bir aile üyesinden uyumlu ancak HIV’e dirençli olmayan kök hücreleri de naklettiler.

Kadın 2017’de organ nakli oldu. O zamandan beri, muhtemelen prosedürle ilgili bazı komplikasyonlar yaşadı (esas olarak semptomsuz enfeksiyonlar), ancak tedaviye devam ettiği sürece HIV seviyeleri saptanamadı. Yaklaşık üç yıl sonra, doktorlar HIV tedavisini tamamen durdurmaya karar verdiler. Şimdi, neredeyse altı nakilden yıllar sonra, kadın hala kanserinin veya HIV enfeksiyonunun geri döndüğüne dair hiçbir işaret göstermiyor.

Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bir çocuk doktoru ve araştırmacı olan çalışma yazarı Deborah Persaud, “CCR5-delta32/32 hücreleriyle yapılan kök hücre nakilleri, HIV ve kan kanserleri ile yaşayan insanlar için ikiye bir tedavi sunuyor” dedi. ifade Cell Press’ten. Ekibin diğer üyeleri arasında Weill Cornell Medicine, New York-Presbyterian hastanesi ve California Üniversitesi’nden doktor-bilim adamları yer alıyor.

Bu tedaviler ne yazık ki bir HIV tedavisi olarak geniş çapta ölçeklendirilemez. Kök hücre nakilleri, ciddi, hatta hayatı tehdit eden komplikasyonlara sahip olabilen riskli bir prosedürdür. Bu riskler, lösemi veya benzer rahatsızlıkları olan bazı kişilere sağlayabilecekleri faydalara göre ağır basar, ancak ilaçla etkili bir şekilde yönetilebilen HIV’li ortalama bir kişi için sağlayamaz.

Bununla birlikte, bu durumları geliştiren HIV ile yaşayanlarda bu nakil prosedürler bir gün bir bakım standardı haline gelebilir. Şu anda, uyumlu insanları bulmak büyük bir zorluk, ancak kordon kanı bu benzersiz kök hücrelerin güvenilir bir kaynağı olduğu kanıtlanırsa, bu bir havuz açmalıdır. bağışçılar

Yazarlar, başka bir kişinin bu prosedürden geçtiğini, ancak naklin bir yıl içinde başarısız olduğunu belirtiyorlar. Adamın kanseri iade, ve vücudunda HIV belirtileri göstermeye devam etti. Bu nedenle, bilim adamlarının başarı oranını artırmanın yollarını bulmaları gerekebilir. Diğer bir endişe, bu nadir kordon kanı donörlerinden yeterince bol miktarda bulunup tesis edilmesidir.

UCLA’dan çalışma yazarı Yvonne Bryson, “Protokolümüzle, bu mutasyona sahip 300 kordon kanı ünitesi belirledik, böylece HIV’li bir kişinin yarın bir nakile ihtiyacı olursa, mevcut olacak” dedi. [on] Bu mutasyonları araştırmak için sürekli bir temel oluşturulacak ve topluluklardan ve hükümetlerden destek gerekecek.”genel-7