ABD Telif Hakkı Ofisi, yapay zekanın yardımıyla oluşturulan sanatsal eserlerin ne zaman telif hakkına uygun olduğunu açıklığa kavuşturmak için Çarşamba günü yeni bir kılavuz yayınladı.

Ofis, geçen ay üretken AI sistemi Midjourney tarafından oluşturulan görüntülerin telif haklarını reddeden bir karara dayanarak, telif hakkı korumasının, AI’nın katkılarının metin istemlerine yanıt olarak “mekanik çoğaltmanın sonucu” olup olmadığına bağlı olduğunu söyledi. yazarın “kendi zihinsel kavrayışını” yansıtır.

Ofis, “Cevap, koşullara, özellikle de AI aracının nasıl çalıştığına ve nihai işi oluşturmak için nasıl kullanıldığına bağlı olacaktır” dedi.

Ofis, kılavuz hakkında herhangi bir yorumda bulunmadı.

İnsan talimatlarına yanıt olarak metin ve görüntüler oluşturan Midjourney, ChatGPT ve DALL-E gibi üretken yapay zeka sistemlerinin popülaritesi son zamanlarda hızla arttı. Salı günü Microsoft destekli OpenAI, ChatGPT’nin yükseltilmiş bir sürümü olan GPT-4’ü piyasaya sürdü.

Telif Hakkı Bürosu ilk kez geçen ay çıktısının telif hakkına tabi olup olmadığını değerlendirdi ve Kris Kashtanova’nın “Şafağın Zaryası” adlı çizgi romanında Midjourney tarafından oluşturulan görseller bulunca korunamadı, ancak Kashtanova’nın metni ve kitabın öğelerinin benzersiz düzenlemesi korunabilirdi. .

Ofis Çarşamba günü, telif hakkı korumasının ilgili insan yaratıcılığının miktarına bağlı olduğunu ve en popüler AI sistemlerinin muhtemelen telif hakkıyla korunabilir işler yaratmadığını yineledi.

Ofis, “Office’in şu anda mevcut olan üretken yapay zeka teknolojilerine ilişkin anlayışına dayanarak, kullanıcılar bu tür sistemlerin istemleri nasıl yorumladığı ve materyal ürettiği konusunda nihai yaratıcı kontrol uygulamıyor” dedi. “Bunun yerine, bu istemler daha çok görevlendirilen bir sanatçıya verilen talimatlar gibi işlev görür.”

Kashtanova’nın çizgi romanı gibi, AI tarafından yaratılan çalışmanın yaratıcı modifikasyonları ve düzenlemeleri hala telif hakkıyla korunabilir ve ofis, politikasının “teknolojik araçların yaratıcı sürecin bir parçası olamayacağı anlamına gelmediğini” söyledi.

Ofis, “Her durumda önemli olan, insanın eserin ifadesi üzerinde ne ölçüde yaratıcı kontrole sahip olduğu ve yazarlığın geleneksel unsurlarını fiilen oluşturduğudur” dedi.

Ofis ayrıca, telif hakkı başvuru sahiplerinin çalışmalarının AI tarafından oluşturulan materyalleri içerdiğini ve AI’nın rolünü ifşa etmeyen daha önce yapılmış başvuruların düzeltilmesi gerektiğini söyledi.

© Thomson Reuters 2023


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8