Rus Su-27 uçağı, ABD insansız hava aracına çarpmadan önce yakıt boşaltırken görülebilir.
Gif: ABD Avrupa Komutanlığı/Gizmodo

İki gün önce ABDrmed Forklar iddia etti Bir Rus Su-27 uçağı, ABD Hava Kuvvetlerine ait bir MQ-9 insansız hava aracına çarptı. Karadeniz üzerinde, MQ-9’un düşmesine neden oluyor aşağıdaki suya. Bugün ABD Avrupa Komutanlığı, olayın gizliliği kaldırılmış görüntülerini yayınladı.

İlk rapor ABD Avrupa Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada, kazanın Salı sabahı Orta Avrupa Saati ile 07:03’te veya Doğu Standart Saati ile 02:03’te meydana geldiği belirtildi. Avrupa’daki ABD Hava Kuvvetleri, Rus Su-27 uçağının “çarpışmadan önce birkaç kez” tanklarından yakıt boşalttığı bildirildi.. ABD Avrupa Komutanlığı ayrıca “uluslararası hava sahasında rutin operasyonlar” yürüttüğünü ve Rusya’nın engellemesinin “güvenli olmayan ve profesyonelliğe aykırı bir engelleme” olduğunu iddia etti.

Rus Jeti ABD Uçağına Çarptı

Videoda, Rus Su-27’nin dronun sancak tarafına yaklaştığı görülüyor ve—ABD’ye göre Armed Forces—MQ-9’a çarpmadan önce yakıt boşaltmak. video daha sonra alır Kamera, muhtemelen hasarı değerlendirmek için drone’nun gövdesine ve kuyruğuna kaydırmadan önce çarpmanın ardından statik. ABD Hava Kuvvetleri Avrupa da o sırada uçuşta ikinci bir Rus Su-27 olduğunu iddia etti.

ABD Hava Kuvvetleri Komutanı James B. Hecker, “MQ-9 uçağımız, uluslararası hava sahasında rutin operasyonlar yürütürken, bir Rus uçağı tarafından durdurulup vuruldu, bu da bir çarpışmaya ve MQ-9’un tamamen kaybolmasına neden oldu” dedi. Salı günü ilk basın açıklamasında Avrupa ve Hava Kuvvetleri Afrika.

bir basın toplantısı O günün ilerleyen saatlerinde Pentagon Basın Sekreteri Pat Ryder, kazanın tam olarak nerede meydana geldiği konusunda başlangıçta isteksizdi ve uluslararası hava sahasında olduğunu yineledi, ancak daha sonra Ukrayna yakınlarında olmadığını doğruladı. O sırada Ryder, Savunma Bakanlığı’nın olay hakkında Rus yetkililerle henüz konuşmadığını ve ABD’nin insansız hava aracını Karadeniz’den geri alma planları olup olmadığı konusunda ayrıntılı bilgi vermediğini de açıkladı.

Bu makale gelişmekte olan bir hikayenin parçasıdır. Yeni bilgiler yayınlandıkça yazarlarımız ve editörlerimiz bu sayfayı güncelleyecektir. En son güncellemeleri görmek için lütfen birkaç dakika sonra tekrar kontrol edin. Bu arada, daha fazla haber istiyorsanız, şu sayfamıza göz atın: teknoloji, bilimveya io9 ön sayfalar. Ve her zaman en son Gizmodo haberlerini şu adreste görebilirsiniz: gizmodo.com/latest.genel-7