TuSimple’ın kurucu ortağı Xiaodi Hou, üst düzey liderliğin yeni şirketi için personel kaçırmaya çalıştığı yönündeki iddialarını yalanladı. Bir LinkedIn gönderisinde, Hou söz konusu CEO Cheng Lu’nun tazminat paketi ve şirketin 4. Seviye özerklikten 2. Seviye özerkliğe geçmesi konusundaki anlaşmazlıklar nedeniyle geçen hafta TuSimple’ın yönetim kurulundan istifa ettiğini söyledi.

Hou, “Sözde soruşturmanın, TuSimple’ın Başkanı ve CEO’su tarafından birkaç karar konusundaki anlaşmazlıklarıma yanıt olarak başlatılan bir misilleme olduğuna inanıyorum” diye yazdı. LinkedIn gönderisi.

Dün TechCrunch, Hou’nun TuSimple çalışanlarına yeni girişimine katılma konusunda yaklaşıp yaklaşmadığını doğrulamaya çalışan bir iç soruşturma sırasında istifa ettiğini bildirdi. TuSimple işten çıkarmak Hou, yönetim kurulunun TuSimple’ın gizli bilgileri Hydron’a aktardığını öğrenmesinin ardından CEO, başkan ve CTO görevlerinden geçen yıl. Hidrojenle çalışan kamyon taşımacılığı girişimi, TuSimple’ın kurucu ortağı ve çoğunluk hissedarı Mo Chen tarafından yönetiliyor ve Çinli yatırımcılar tarafından destekleniyor.

Hou, TechCrunch’a başka bir girişime başlamadığını söyledi ve onu personeli kaçırmakla suçlamanın mantıksız olduğunu ima etti.

Hou yaptığı açıklamada, “Şirketin mevcut liderliğinden ve yönünden hayal kırıklığına uğrayan mevcut TuSimple çalışanları bana düzenli olarak ulaşıyor” diye yazdı. “Bana bir aile olduğumuz için geldiler ve hala öyleyiz. Geçtiğimiz birkaç ay içinde birçok çalışan, kariyerleri ve şirketteki değişiklikler hakkında tavsiye almak için bana ulaştı. Birçoğu kendi planlarımı sordu. Her angajmanda, bir yönetici olarak sorumluluklarıma ve görevlerime sadık kaldım.”

Hou, TuSimple’ın yönetimini soruşturmaları sırasında belirli çalışanları köşeye sıkıştırmak, taciz etmek ve tehdit etmekle suçladı.

Hou, istifasının kısmen mevcut CEO Cheng Lu’nun şirket işgücünün %25’ini silen işten çıkarmalardan birkaç gün sonra yöneticiye verilen “kazançlı” tazminat paketini reddetmesinden kaynaklandığını söyledi.

göre bir dosyalama, Lu, yıllık 450.000 $’lık bir temel maaş, yaklaşık 400.000 $’lık bir yıllık ikramiye ve aylık 9.000 $’lık konut yardımı alıyor. Lu sebepsiz yere kovulursa veya şirketin kontrolünde bir değişiklik olursa (şirketin satılması gibi), Lu 15 milyon dolar alır.

Dosyalara göre Lu’nun tazminat ve kıdem tazminatı paketi 14 Aralık 2022’de kararlaştırıldı. Lu, Hou ve Chen, daha önce herkesi kovduktan sonra kalan tek yönetim kurulu üyeleriydi. Konuya aşina bir kaynak, Lu ve Chen’in şirketin yönetimini, Hou’nun Lu’nun tazminat paketine karşı oy kullanmasını engellemelerine izin verecek şekilde değiştirdiklerini iddia etti. Şirketin yeni yönetim kurulu üyeleri Wendy Hayes ve Michael Mosier ertesi gün yönetim kuruluna katıldı. Kaynağın iddiası hakkında yorum yapmak için TuSimple’a ulaştık.

Hou ayrıca TuSimple’ın “odak noktasını 4. seviye otonom sürüşten 2. seviye destekli sürüşe kaydırma kararını” açıkça eleştirdiğini söyledi.

Seviye 4 özerklik, sistemin bir dizi özel koşulda (örneğin, coğrafi çitle çevrili bir alan) bir insanın devralmasına gerek kalmadan kendi kendini sürebileceği anlamına gelir. Seviye 2 veya gelişmiş sürücü destek sistemleri (ADAS), şerit yardımı, seyir kontrolü veya acil frenleme gibi bazı otomatik görevleri gerçekleştirebilir, ancak bunlar, insan sürücünün araç üzerindeki kontrolün çoğunu elinde tutmasını gerektirir.

TuSimple, Seviye 4’ten Seviye 2’ye geçme niyetini kamuya açıklamadı, ancak bunu yapmak şirketin iş modelini tamamen değiştirecektir.

Aralık ayında, TuSimple’ın Navistar ile 2024 yılına kadar amaca yönelik otonom yarı kamyonları ortaklaşa geliştirmek ve üretmek için yaptığı anlaşma başarısız oldu ve TuSimple’ı ticarileştirme için net bir yön olmadan bıraktı.

Lu, TuSimple’ın odağını L4’ten uzaklaştırmayı planladığını TechCrunch’a yalanladı. Şirketin yakında L2 çözümlerini destekleme yeteneğine sahip otonom etki alanı denetleyicisindeki ilerlemeyi açıklayacağını söyledi. Lu ayrıca, şirketin Nvidia ile ortaklaşa L2+ ADAS üretme hedefini özetleyen TuSimple’ın Mayıs 2022 analist günü sunumuna da işaret etti. TuSimple’ın hala L4’e odaklandığını yineledi.genel-24