yaklaşık 200 kişi ölüler ve Güney Afrika’da, 34 gün ile rekordaki en uzun süreli tropikal kasırga olabilecek tropikal bir siklonun ardından, Şubat ayındaki ilk karaya inişin ardından birkaç hafta içinde ikinci kez vuran on binlerce kişi etkilendi. Resmi olarak kaydedilen en enerjik fırtına.

Tropikal Cyclone Freddy Cumartesi günü Mozambik’te karaya çıktı ve Pazar günü Malavi’ye taşındı ve burada en büyük hasarı verdi: Malavi’de en az 190 kişi öldü, BBC bildirdiMalavi’nin en büyük ikinci şehri Blantyre’de 158 kişi öldü. en az 27 kişi fırtına geçen ay karaya çıktığında öldürüldü.

Her iki ülkede de hayatta kalanlar için kurtarma çalışmaları devam ediyor. Mozambik’teki hasarın boyutu henüz bilinmiyorBilindiği üzere, fırtına bazı bölgelerde elektriği ve telefon hatlarını kestiği için Guardian, bildirildi.

Mozambik’te Unicef ​​ile birlikte çalışan Guy Taylor, “Yıkılan çok sayıda bina ve klinik gördük. Reuters’e söyledi. “Rüzgar nedeniyle insanların evlerinin çatıları uçtu. Kasırga çarpmadan önce bile yerel sel baskınları gördük.”

Malavi’de hükümet birkaç bölgede afet durumu ilan etti. Blantyre’de öldürülen 158 kişiden onlarcası çocuktu, BBC bildirildiülkenin afet dairesi ise en az 20.000 kişinin yerinden edildiğini söyledi.

Freddy ilk olarak 24 Şubat’ta Mozambik’i vurdukaraya indikten sonra Madagaskar. BT ılık sular üzerinde yeniden güçlendi onun gibi Mozambik Kanalı’nda dolambaçlı bu hafta sonu sahile geri dönmeden önce.

CNN bildirildi Reuters, geçen ay 171.000’den fazla kişinin fırtınadan etkilendiğini bildirdi. bildirildi Mozambik’in geçen ay bir yıllık yağış aldığını.

Freddy, Dünya Meteoroloji Örgütü’nün (WMO) isminde Şubat ayı başlarında Güney Avustralya kıyılarında “olağanüstü bir fırtına” gelişti ve buraya Avustralya Meteoroloji Bürosu tarafından adı verildi. ( “siklon” terimi kullanılır saatte 74 mile ulaşan fırtınalar için [119 kilometers per hour] Güney Pasifik ve Hint Okyanusları üzerinde oluşan; Atlantik Okyanusu üzerinde oluştuklarında “kasırgalar” olarak adlandırılırlar.) Ömrü boyunca, fırtına tüm Hint Okyanusu’nu (yaklaşık 8.000 kilometre) kat ederek hem Mauritius hem de La Réunion adalarını etkiledi. ve Mozambik’e ilk kez çarpmadan önce Madagaskar’da karaya inmek.

WMO cuma günü dedi, Freddy tekrar karaya çıkmadan önce, fırtınanın şimdiye kadar kaydedilen en uzun süreli tropikal kasırga olup olmadığını değerlendirmek için bir uzman komitesi kurduğunu söyledi. Hafta sonu, Freddy rekor da kırdı Kayıtlardaki en enerjik fırtına için, daha önce hiç görülmemiş 86 Birikmiş Siklon Enerjisi puanı veya bir fırtınanın gücünün ve uzun ömürlülüğünün bir ölçüsü olan ACE’ye ulaşmak.

En uzun süreli fırtına için geçerli rekor 1994 yılında kuruldu, Kasırga/John Tayfunu 31 gün sürdüğünde; Freddy, 34 günden fazla bir süredir kasırga olarak adlandırılıyor. Ve Freddy sadece potansiyel olarak kayıtlı en uzun ömürlü kasırga değil: Tropikal bir kasırga Hint Okyanusu’nu en son bu şekilde dolaştığında 2000 yılındaydı. bu yolculuğu yapmak için sadece dört fırtınadan biri.

WMO geçen hafta yaptığı açıklamada, “Bu tür bir süper bölgesel yol çok nadirdir” dedi.

Bu bölgedeki fırtınalar özellikle endişe verici, Malavi’de devam eden bir kolera salgını göz önüne alındığında, BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Pazar dedi. Malavi şu anda on yıllardır gördüğü en kötü kolera salgınını yaşıyor: Uluslararası Kızılhaç Federasyonu, geçen Şubat ayında başlayan bir salgın 29.000 bildirilen vakaya ve 900’den fazla kişinin ölümüne yol açtı. geçen ay dedi. Kirlenmiş yiyecek ve su yoluyla yayılan kolera, su sanitasyon sistemlerini ve altyapıyı tahrip edebilen ve hastalığın yayılmasına yardımcı olabilen tropikal fırtınalar gibi iklim felaketleriyle şiddetlenebilir.

Freddy gibi güçlü fırtınalar ile iklim değişikliği arasında kesin bağlantılar var. Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli, onun içinde çığır açan son 2021 raporu, gezegen ısındıkça şiddetli yağmurların arttığını ve fırtınaları daha şiddetli hale getirdiğini buldu. BT sonuçlandırıldı muhtemelen var 1970’lerden bu yana tayfun ve kasırgalardaki artış ile iklim değişikliği arasında bir bağlantı.

Geçen yıl Mozambik, Malavi ve Madagaskar gördü yaygın yıkım en az 88 kişiyi öldüren Tropical Storm Ana’dan.genel-7