Samsung bir yayın yayınladı. İngilizce blog gönderisi telefonlarının Ay’ı fotoğraflamak için kullandığı teknikleri açıklıyor. Gönderinin içeriği tam olarak yeni değil — bir makalenin hafifçe düzenlenmiş bir çevirisi gibi görünüyor geçen yıl Korece yayınlandı – ve süreç hakkında çok fazla yeni ayrıntı sunmuyor. Ancak resmi bir çeviri olduğundan, Samsung’un görüntü işleme teknolojisinin ne yaptığına ilişkin açıklamasını daha yakından inceleyebiliriz.

Açıklama viral bir yanıttır. Reddit gönderisi Bu, Ay gibi görünen bir şeyin fotoğrafını çekerken Samsung’un kamera yazılımının görüntülere ne kadar ekstra ayrıntı eklediğini net bir şekilde gösterdi. Bu eleştiriler yeni değil (Giriş uzun bir parça yayınladı Samsung’un 2021’deki ay fotoğrafçılığı hakkında) ancak testin basitliği soruna daha fazla dikkat çekti: Reddit kullanıcısı ibreakphotos, bir Samsung telefon kullanarak Ay’ın yapay olarak bulanık bir görüntüsünün fotoğrafını çekti ve bu, içinde bulunmayan ekstra ayrıntılar ekledi. orijinal. Aşağıda kendiniz için farkı görebilirsiniz:

Samsung’un bugünkü blog yazısı, (Galaxy S21 serisinden beri Ay fotoğrafçılığını destekleyen) “Scene Optimizer” özelliğinin, Ay’ın daha iyi fotoğraflarını çekmek için çeşitli teknikleri bir araya getirdiğini açıklıyor. Başlangıç ​​olarak, şirketin Süper Çözünürlük özelliği 25x ve daha yüksek yakınlaştırma seviyelerinde devreye giriyor ve paraziti azaltmak ve netliği artırmak için 10’dan fazla görüntüyü birleştirmek için çoklu çerçeve işlemeyi kullanıyor. Ayrıca, Ay’ın karanlık gökyüzünde patlamış gibi görünmemesi için pozlamayı optimize eder ve görüntü bulanıklığını azaltmak için optik ve dijital görüntü sabitlemeyi birleştiren bir “Zoom Kilidi” özelliği kullanır.

Aslında ilk etapta Ay’ın tanımlanması, “dolunaydan hilal’e kadar çeşitli ay şekillerine ve ayrıntılarına dayalı olarak oluşturulmuş ve bizim bakış açımızdan çekilen görüntülere dayanan” bir “AI derin öğrenme modeli” ile yapılır. Toprak.”

Ancak kilit adım ve tüm tartışmayı yaratan adım, yeterince açıklanmayan bir “Yapay Zeka ayrıntı geliştirme motorunun” kullanılması gibi görünüyor. Samsung’un blog yazısı süreci şu şekilde açıklıyor:

“Çoklu Çerçeve İşleme gerçekleştikten sonra, Galaxy kamera, kalan paraziti etkili bir şekilde ortadan kaldırmak ve görüntü ayrıntılarını daha da geliştirmek için Sahne Optimize Edici’nin derin öğrenme tabanlı yapay zeka ayrıntı geliştirme motorunu daha da kullanır.”

Ve işte, Samsung’un, Ayrıntı Geliştirme Motorunu nihai olarak sonucu gelişmiş ayrıntılarla bir “Yüksek çözünürlüklü Referans” ile karşılaştıran bir evrişimli sinir ağı (görüntüleri işlemek için yaygın olarak kullanılan bir tür makine öğrenimi modeli) olarak tanımlayan sürecin akış şeması.

Samsung’un akış şeması, ayın nasıl tanımlandığını gösterir ve ardından “Ayrıntı Geliştirme Motoru” çalışmaya başlar.
Resim: Samsung

Fotoğraf ilk çekildiğinde mevcut olmayan ve nedenini açıklayabilen ayrıntıları ekleyen bu aşama gibi görünüyor ibreakphotos’ takip testi – ekleme düz gri bir kare Ay’ın bulanık bir fotoğrafı üzerine — boş karenin Ay benzeri bir doku verildi Samsung’un kamera yazılımı tarafından.

Bu yeni blog yazısı, Samsung’un daha önce herkese açık olarak söylediklerine kıyasla İngilizce olarak daha fazla ayrıntı sunsa da, bulanık bir fotoğraftan Ay’ın gerçekçi bir görüntüsünü oluşturabilen herhangi bir yazılımı temelde her şeyi taklit olarak görenleri tatmin etmesi pek olası değil. Ve bu AI destekli yetenekler ne zaman telefon reklamı yapmak için kullanılırSamsung, telefonlarının yakınlaştırma özelliklerinin neler yapabileceği konusunda müşterileri yanıltma riskini alıyor.

Ancak, meslektaşım Allison’ın dün yazdığı gibi, Samsung’un kamera yazılımı, akıllı telefon hesaplamalı fotoğrafçılığın nispeten küçük görüntü sensörlerinden giderek daha net ve canlı fotoğraflar elde etmek için yıllardır yaptığı şeyden bir milyon mil uzakta değil. Allison, “Yıllar geçtikçe, akıllı telefon kameraları bir adım daha ileri giderek fotoğrafını çektiğiniz sahne ve onun nasıl görünmesini istediğiniz hakkında daha akıllı tahminler yapmaya çalışıyor” diye yazdı. “Bütün bunlar arka planda oluyor ve genel olarak onları seviyoruz.”

Samsung’un blog gönderisi şu anlamlı satırla sona eriyor: “Samsung, oluşabilecek herhangi bir olası karışıklığı azaltmak için Sahne İyileştirici’yi geliştirmeye devam ediyor. gerçek ayın fotoğrafını çekme eylemi ile ayın görüntüsü arasında” (Bizim vurgumuz.)

Bir düzeyde, Samsung esasen şunu söylüyor: “Kameramızın Ay’ın kendisi olduğunu düşündüğü Ay’ın resimlerini çeken daha fazla yaratıcı Redditor tarafından kandırılmak istemiyoruz.” Ancak bir diğerinde şirket, bu resimlerin üretilmesi için ne kadar hesaplama çalışması yapıldığının ve gelecekte de devam edeceğinin altını çiziyor. Başka bir deyişle, aynı soruyu soruyoruz: “Fotoğraf nedir zaten?”genel-2