OpenAI’nin üretken yapay zeka aracı ChatGPT, sosyal medyada sayısız makale ve tepkiyle sonuçlandı. GPT-4 çığı, teknolojik aldatmacanın yokuşlarından aşağı yuvarlanmaya yeni başlıyor.

Yine de yapay zeka oldukça somut kullanımlara hizmet ediyor, örneğin geçen ay başarısını kutlayan Saint-Gobain’de olduğu gibi. sonuçlar kayıtlar ve derin dönüşümü.

Saint-Gobain’in stratejik planındaki veriler

Üretici, özellikle yeniliği başarılı bir şekilde kullandığını vurgulamak istiyor. Ve bu inovasyon yaklaşımında veri önemli bir yer tutuyor, Bilmek şirketin yanı sıra Veri ve Yapay Zeka Mühendisliği Başkanı Nicolas Cornet.

Uygulanan kullanımlar arasında Saint-Gobain, dijital ikizler, simülasyon, gerçek zamanlı denetim ve sohbet robotlarından bahsediyor. Veriler, diğer şirketlerde olduğu gibi stratejik planda yer alır.

Bu nedenle, Saint-Gobain’de verilerin sömürülmesi, on yıl içinde güçlü bir büyüme itici gücü oluşturmalıdır. 2020’den bu yana, örneğin yıpranmayı azaltmak veya ticari işlemlere yardımcı olmak için artık klasik kullanımlar devreye alındı.

Benoît Lepetit, veri ve analitik grup yöneticisi, değerlendirdi dağıtım faaliyetlerinde bu başvuruların değeri 2020’de 50 milyon avroya. Verilerin diğer kullanımları geliştirilmiştir.

Saint-Gobain, konut sektörünün karbondan arındırılmasında verilerin merkezi bir rol oynamasını sağlama hedefini belirlemişti. Yapay zekaya odaklananlar da dahil olmak üzere bu uygulamaları keşfetmek ve devreye almak için şirketin 75 veri bilimcisi var.

Yılda 75 veri bilimcisi ve 100 AI projesi

Bu uzmanlar, merkezi bir kuruluş bünyesinde toplanmış değildir. Grup, gerçekten de 16 iş birimi ve araştırma merkezi arasında dağıtıldığını belirtiyor. Toplamda, veri bilimcileri yılda yüzden fazla AI projesinde yer almaktadır.

Saint-Gobain, bu projelerden kaçının nihayet üretime geçtiğini veya bugün işletmeler tarafından gerçekte kaç tane yapay zeka modelinin kullanıldığını ve benimsendiğini belirtmiyor. Ancak bunlar, bir şirketin olgunluk düzeyini değerlendirmek için önemli göstergelerdir.

Yine de üretici, yapay zekayı hızlandırma arzusunu açıkça gösteriyor. 2022’de veri bilimcilerinin çalışmalarını desteklemek için dört “teknik hızlandırıcıya” sahip olacağını duyurdu.

Ek olarak, bir AI Portalı veya IA portalı vardır. Amacı: “yapay zekadaki bilgiden yararlanın ve veri bilimcilerini birbirine bağlayın”. Projeleri yürütmek için uzmanların ayrıca iki platformu var: AI Lab ve AI Indus.

Bu araçlar, algoritmaların standartlaştırılmasına ve bunların bulutta konuşlandırılmasının hızlandırılmasına izin vermek için müdahale eder. Geliştirme sürelerini kısaltmayı amaçlayan bir başka kaldıraç: AI Mağazası.

AI Mağazası, AI Lab ve AI Indus bir havuzda toplanacak ve hızlanacak

Kitaplık, geliştirme havuzlama amaçlarına hizmet eder. AI Store böylece “kullanıma hazır” olarak nitelendirilen uygulamaları barındırır. Bunlar, “yeni bir ekibin altı ayda değil, yalnızca birkaç haftada bir algoritma oluşturmasına olanak sağlayacak temel tuğlalar” olarak tanımlanıyor. Bu, bir MLOps yaklaşımının özellik deposuna bir referans mı?

Yapay zekanın araçları ve kullanımları, nihayetinde Saint-Gobain’in yenilikçi ürünlerin pazara çıkış süresini kısaltmasına, “tekliflerin karlılığını artırmasına”, endüstriyel süreçleri optimize etmesine veya karbon ayak izini kontrol etmesine yardımcı olmalıdır.

Şirket, bir yıl önce yayınlanan bir makalede, verilerin çevre alanındaki avantajlarını zaten vurgulamıştı. Test edilen veya öngörülen kullanımlara göre: karbon ayak izinin ölçülmesi, ham madde ve atık yönetimi veya eko-tasarım.

Alçı levha üreticisi olan yan kuruluşu Placo’da enerji tüketimini azaltmak için üretici, örneğin birleşik veri analizi ve IoT sensörlerine sahiptir. Böylece bir üretim sürecindeki bir adımı optimize edebilir.

“Gaz tüketimi sensörleri sayesinde kurutucuların yoğunluğunun ayarlanmasını mümkün kılan bir algoritma sayesinde yanma hassas bir şekilde kontrol edilebilir”, Benoît Lepetit’i açıklıyor.

Nisan 2022’de proje yaklaşık on grup sahasında test ediliyordu. Tutku: “her üretim hattının CO2 tüketiminde önemli bir azalma sağlamak” – ve şüphesiz aynı zamanda CSR bilançosunu da gözetmek.genel-15