Microsoft, bulut oyun sağlayıcısı Boosteroid ile lisans anlaşması imzaladı

Microsoft Salı günü getirmek için 10 yıllık bir lisans anlaşması imzaladı aktivasyonCall of Duty serisinden bulut oyun sağlayıcısına Boosteroidplatformu, kısmen Activision’ın satın alınmasıyla ilgili rekabet endişelerini gidermeyi amaçlayan bir hareket.

Microsoft’un şimdiye kadarki en büyük anlaşması olan geçen yıl Ocak ayında açıklanan Activision teklifi, gelişen video oyun pazarındaki ateş gücünü liderler Tencent ve sonyve meta veri deposundaki yatırımının temelini oluşturur.

Ukrayna merkezli Boosteroid’in Call of Duty’ye erişimi, Activision anlaşması için düzenleyici onayına bağlı. Anlaşma ayrıca Microsoft’un Xbox PC oyunları Boosteroid’in bulut oyun platformuna.

Microsoft’un oyun bölümü başkanı Phil Spencer, “Oyunların insanları bir araya getirme gücüne inanıyoruz. Bu nedenle Xbox, herkese en sevdikleri oyunları farklı cihazlarda oynamaları için daha fazla yol sunmaya kararlıdır,” dedi.

“Anlaşma sona erdiğinde ‘Call of Duty’ gibi Activision Blizzard oyunları da dahil olmak üzere Xbox PC oyunlarını Boosteroid üyelerine getirmek, bu vizyonu gerçekleştirmede bir başka adımdır” dedi.

Microsoft’un Nvidia, Nintendo ve dünyanın en büyük video oyun dağıtım platformu Steam’in sahibi ABD distribütörü Valve Corp ile benzer lisans anlaşmaları var.

AB antitröst düzenleyicilerinin, Microsoft’un Activision’ı devralmasını bu tür lisans anlaşmalarına bağlı olarak onaylamasının beklendiğini, konuya aşina olan kişilerin Reuters’e verdiği demeçte. Bununla birlikte Birleşik Krallık bekçi köpeğini ikna etmek daha zor olabilir.

Boosteroid’in Ukrayna’nın yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve AB ülkelerinde de oyuncuları bulunuyor.

GN Ödülleri

FacebooktwitterLinkedin
genel-9