Ne zaman Masaya Aso Japonya ve Almanya’da Bosch’ta otonom sürüş teknolojisi üzerinde çalışırken, “depoların %85’inden fazlasında neredeyse hiç otomasyon bulunmadığından birçok görevin hâlâ manuel olduğunu” fark etti.

Sorunun ele alınmasına yardımcı olmak için Aso, LexxPlussyükleri taşımak ve depolar ile lojistik sahalardaki iş akışlarını optimize etmek için otonom mobil robotlar tasarlayan ve geliştiren, artık iki yaşında, Japonya merkezli bir girişim.

Takımın CEO’su olan Aso, onu Bosch, Amazon, Honda ve diğerlerinden robotik ve otonom araç gazileri ile birlikte kurdu ve şimdi Japon takımı yaklaşık 10,7 milyon dolarlık (1,45 milyar) yeni bir enjeksiyonla ABD’ye girmeye hazırlanıyor. JPY), şirkete yaklaşık 38.8 milyon $ (5.26 milyar yen) değerinde değer veren A Serisi fonlama.

Drone Fund, SOSV’nin HAX, Incubate Fund, SBI yatırımı ve DBJ Capital ile birlikte en son finansmana öncülük etti.

LexxPlus başlangıçta lojistik ve otomotiv üretim alanlarını hedef aldı, çünkü bu alanlar robotları üretim hatlarının ötesinde aktif olarak konuşlandırıyor. Başlıca müşterileri lojistik ve otomotiv sektörlerinde Japonya’da; Aso, mevcut otomotiv parça üreticilerinden bazılarının ABD’de tesisleri olduğunu söyledi. 2021’de halihazırda 762 milyon dolar olan en büyük otonom mobil robot pazarı olan ABD pazarına girmek için mevcut müşterilerinin ilişkilerini kullanmak istiyor ve 2028 yılına kadar 3,2 milyar dolara çıkması bekleniyorküresel pazar büyüklüğünün yaklaşık% 40’ını oluşturuyor.

Aso, ABD genişlemesine ek olarak, A Serisi paranın şirketin ürün geliştirmesine yardımcı olacağını, taşıma yükünü 500 kg’a çıkaracağını (e-ticaret oyuncularının yüksek talep gören bir özelliği) ve bir “dijital ikizin” 3D görselleştirmesini ekleyeceğini söyledi. uzaktan kontrol ve izleme işlemleri için.

Rekabet açısından OTTO Motors, OMRON ve Locus Robotics de otonom mobil robotlar üretti. Aso, LexxPluss’ın farklılaşmasının daha büyük taşıma yüklerine (500 kg’a kadar) ve daha açık mekanik tasarıma odaklandığını söyledi. fikri mülkiyet (IP) ve uygulama programlama arabirimleri (API’ler), müşteriler için bakım ve entegrasyonu kolaylaştırır. O ekler şirketin bazı rakiplerinin kapalı IP’ye sahip olma eğiliminde olması, bu da müşterileri için bir sorun.

Aso, “Pek çok teknik bilgi ifşa ettiğimiz için, ortaklarımız teknolojimizin her ayrıntısına göz atabilir” dedi. “Böylece nasıl çalıştığını ve depolarında veya fabrikalarında nasıl konuşlandırılıp kullanılabileceğini anlayabilirler. hatta yapabilirler [handle] kendileri tarafından bakım. Yaklaşımımız, ürün şeffaflığını en üst düzeye çıkarmak ve işbirliğini çok daha kolay hale getirmek.”

Girişim, satış stratejisini geçen yıl başlattı ve şu anda geçen Haziran ayında başlattığı açık endüstriyel robot programının bir parçası olan yedi müşterisi ve 32 ortağı var.. Aso, “Program, 3D CAD tasarımı, Elektrik Tasarımı, gömülü yazılım, üretim süreci belgeleri, devreye alma araçları, bakım belgeleri, API’ler vb. gibi teknik bilgilerimizin çoğunu ifşa ederek endüstriyel robotik şirketleriyle işbirliğini hızlandırmayı amaçlıyor” dedi. TechCrunch.

Aso, girişimin şu anda aylık abonelik modeli veya yarısı peşin ve yarısı aylık abonelik ücreti yoluyla satış ürettiğini belirtti.

Doğal olarak, şirketin yatırımcıları, şirketin büyük bir pazardan anlamlı bir dilim kapma konusunda iyi bir şansa sahip olduğunu düşünüyor. Son araştırma otonom mobil robot pazarının 2021’de 1,97 milyar dolardan 2028’de 8,70 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyor.

“LexxPluss, hem endüstriyel robotik (küresel pazarın %37’si) hem de otomotiv sektörü (ABD otomotiv endüstrisinin %35’i) ile tanınan Japonya’daki büyük bir teknik ekipten yararlandıkları için diğer depo otomasyonu şirketlerine göre önemli bir avantaja sahip” dedi. SOSV’nin genel ortağı ve HAX’in genel müdürü Duncan Turner.

“Teknik güçleri, onlarca yıllık endüstri deneyiminin içgörüsüyle birleştiğinde, kusursuz entegrasyonun önemli olduğu ABD pazarını kırmalarına yardımcı olacak.”genel-24