Brezilya’nın São José dos Campos kentinde bir elektrik fırtınası sırasında çalışan paratonerlerin yüksek hızlı bir fotoğrafı, bilim adamlarının cihazların darbeleri çekmek için nasıl rekabet ettiğini anlamalarına yardımcı oluyor. binaları hasardan koruyun.

Araştırmacılara göre görüntü, saniyede 230 mil hızla yere doğru giden bir şimşeği gösteriyor. Paratonerlerin cıvataya tepkilerine ilişkin analizleri şuydu: yayınlanan Aralık 2022’de Jeofizik Araştırma Mektuplarında.

Brezilya’da bir araştırmacı olan çalışmanın baş yazarı Marcelo Saba, cıvata yerden yüz metre kadar yüksekteyken, “yakındaki binaların tepelerindeki paratonerler ve uzun nesneler, aşağı doğru darbeyle bağlantı kurmak için yarışan pozitif yukarı deşarjlar üretti” dedi. FAPESP’de Ulusal Uzay Araştırma Enstitüsü serbest bırakmak.

Saba, “Bağlantıdan önceki son görüntü, yıldırım binalardan birine çarpmadan saniyenin 25 binde 25’inde elde edildi” dedi.

Paratonerler, 18. yüzyılın ortalarında Benjamin Franklin tarafından icat edildi. Yerdeki elektrik deşarjlarını güvenli bir şekilde dağıtmak için kullanılan metaldir (genellikle bakırdır), Britannica’ya görekolayca tutuşabilen yapılara çarpmalarına izin vermek yerine. (Şanslıy Bay Franklin için, yıldırım o zamanlar bugün olduğundan daha az yaygın olabilirdi.)

Görüntülenen alandaki 30’dan fazla paratoner olmasına rağmen Saba, kurulumlarındaki bir kusurun yıldırımın bir bacaya çarpmasına izin vererek yapıya zarar veren 30.000 amperlik bir deşarja neden olduğunu söyledi.

Yıldırım, en doğrudan rotayı değil, yere doğru en az dirençli yolu arar, bu nedenle alamet-i farikası zikzak şeklidir. Bu yüzden talihsiz bir bacaya boşalmak, bir paratonerin üzerine inmek kadar mutludur.

Yıldırım temelde atmosferdeki bir elektrik kıvılcımıdır. NOAA tarafından belirtildiği gibi, atmosferde önemli zıt yükler olduğunda, hava yalıtkanlık özelliğini kaybeder ve havada şimşek çakması meydana gelir. (Bu nedenle şimşeğin meydana gelmesi için bir fırtınaya ihtiyacınız yoktur; volkanik patlamalar ve nükleer patlamalardan da ortaya çıkabilir.)

Görüntüde, aşağı doğru yıldırım deşarjına bağlanmaya çalışan en az üç farklı binada paratonerler görülüyor. Şimşek gökten aşağı doğru çakarken, çeşitli çubuklar ve uzun nesneler cıvatalara bağlanmak için yukarı doğru yükler üretir.

Aynı fotoğrafı elde etmek için 40.000 kez deneyebilirsin, ama yine de saniyede 40.000 kare hızındaki kamerayla rekabet edemezsin. Hızlı bir bilim dersinin yanı sıra tüyler ürpertici bir gösteri.

Devamı: Rekor Kıran Şimşek Gökyüzünde 17 Saniye Soğudugenel-7