Webb Uzay Teleskobu, (Oturmak isteyebilirsiniz) yakında ölecek olan (oturmak isteyebilirsiniz) gökyüzünde olağanüstü derecede parlak bir nesne olan Wolf-Rayet yıldızının muazzam bir görüntüsünü üretti.

Wolf-Rayet yıldızları gerçekleşmeyi bekleyen süpernovalardır. Genellikle Güneşimizden çok daha büyük olan yıldızlardır. ancak yaşlandıkça hızla kütle kaybediyorlar, Astrofizik Merkezi’ne göre | Harvard ve Smithsonian. Yaşam döngülerinin sonunda, parlak, uzay-zamanda sallanan süpernovalar halinde dışarıya doğru patlarlar.

Yakın zamanda 10 milyar dolarlık uzay gözlemevi tarafından görüntülenen yıldız, şimdiye kadar 10 güneş kütlesini atmış olan Güneşimizin 30 katı kütleye sahip bir yıldız olan WR 124’tür.. Dünyadan yaklaşık 15.000 ışıkyılı uzaklıkta yaşıyor. Görüntüde, parlak mor ve sarı gaz merkezden uzağa doğru akıyor. yıldız saatte 93.200 milin üzerinde.

Görüntü bir bileşiktir Yakın Kızılötesi Kamera (NIRCam) ve Orta Kızılötesi Görüntüleyici (MIRI) olmak üzere iki Webb cihazı tarafından çekilmiştir. Hem yakın hem de orta kızılötesi aralıklarda görüntüleme, Webb’in nesnenin farklı yönlerini yakalamasına olanak tanır.

WR 124 durumunda, NIRCam yıldız çekirdeğini ve yakın çevresindeki gazı yakalarken, MIRI onu çevreleyen bulutsunun (gaz ve tozdan oluşan) yapısını görüntüledi.

Çarpıcı görüntü, Webb'in NIRCam ve MIRI cihazları tarafından yakalandı.

Aynı yıldız vardı görüntülü 2015’te Hubble Uzay Teleskobu’ndaki Geniş Alan Gezegen Kamerası 2 tarafından, bir güncellemede ilk kez 1998’de teleskopla çekilen görüntü. Hubble’da bakıldığında, yıldızı çevreleyen gaz ve toz parlak morumsu pembenin aksine canlı bir turuncu Web görüntüsü.

WR 124’e Webb ile bakmak, astronomların bu tür dinamik ortamlarda tozun nasıl üretildiğini ve dağıtıldığını daha iyi anlamasını sağlar.

Webb, Dünya’dan yaklaşık 1 milyon mil uzaktaki tüneğinden çeşitli uzak nesneleri görüntüleyen, her işi yapan bir kişidir. Bu senenin başlarında, inciTeleskop sayısız gökadanın çarpıcı bir görüntüsünü ürettiuzayın büyüklüğünü ve onu kaplayan madde miktarını hatırlatan kapsamlı bir çekim.

Daha fazla: Webb Telescope’un Görüntü İşlemcileri Neden Astronominin Süper Yıldızları?genel-7