Anchorage Digital, ABD’deki kripto bankalarını sarsan kader olaylarına bir yenisini daha ekleyerek personelini işten çıkarmaya karar verdi. San Francisco merkezli banka, düzenleyici belirsizliği gerekçe göstererek işgücünün yüzde 20’sini işten çıkardı ve 75 çalışanını işsiz bıraktı. Karar, üç kripto dostu borç verenin (Silvergate Bank, Signature Bank ve Silicon Valley Bank) geçen hafta dramatik bir şekilde kapanmasının ardından 14 Mart’ta imzalandı.

Borç veren, şirket harcamalarını kesin olarak hesaplamak ve en aza indirmek etrafında dönen stratejik bir yaklaşımla kripto oynaklığının körüklediği yaklaşan makroekonomik zorluklarla yüzleşmeye çalışıyor.

“Kaynaklarımızı daha iyi odaklamak için stratejik bir yeniden düzenleme başlatacağız. Bu süreç, personel sayımızı azaltmak için zor ama gerekli kararı içerir. Stratejik ayarlamalar, uzun bir gözden geçirme süreci boyunca ve ABD’deki düzenleyici belirsizlik, geniş makroekonomik zorluklar ve kripto piyasası oynaklığı tarafından şekillendirilen kripto endüstrisinin karşı karşıya olduğu gelişen bir manzaraya yanıt olarak geliştirildi.” Blog yazısı.

ABD yetkilileri, Signature Bank ve Silicon Valley Bank’ı 10 Mart ile 12 Mart arasında operasyonlarını durdurmaları için yönlendirdi. Bu karar, başka bir kripto dostu banka olan Silvergate’in iflas ilan etmesi ve ardından FTX çöküşünün üstesinden gelememesinin ardından ABD ekonomisini istikrara kavuşturmayı amaçlıyordu.

Bir hafta içinde ABD, üç büyük kripto bankasının piyasa baskısı altında çöktüğüne tanık oldu. Bu, diğerlerinin yanı sıra Coinbase ve Paxos gibi kripto oyuncularının sahip olduğu büyük bir varlık yığınını bankasız bıraktı.

Anchorage Digital’in işini ayakta tutmak için işgücünü kısma hamlesi bu nedenle şaşırtıcı görünmüyor.

“Bu birleştirilmiş koşullar, sağladığımız güvenli ve emniyetli dijital varlık ürünlerine ve hizmetlerine yönelik talebin artmasına neden oldu. Aslında, emanet altındaki müşteri varlıklarımız tüm zamanların en yüksek seviyesinde. Bununla birlikte, aynı makroekonomik, pazar ve düzenleyici dinamikler, işletmemiz ve kripto endüstrisi için karşıdan esen rüzgarlar yaratıyor,” diye ekledi Anchorage Digital.

Bu yılın Ocak ayında, kripto endüstrisi yüksek oranda işten çıkarmalara tanık oldu. CoinTelegraph tarafından yakın zamanda derlenen rakamlara göre, kripto sektöründe çalışan yaklaşık 2.850 kişi bu ay işini kaybetti.

Öte yandan, dijital varlıklar sektörüyle uğraşan tahmini 570 profesyonel Şubat ayında işini kaybetti ve bu da işten çıkarmalarda kayda değer bir düşüşe işaret ediyor.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8