Bir yargıç, California Sivil Haklar Departmanı’nın (CRD), Tesla’ya ırk ayrımcılığı nedeniyle dava açmadan önce yürüttüğü soruşturmanın ayrıntılarını vermesi gerektiğine karar verdi.

CRD, Tesla’nın Fremont fabrikasının Siyah işçilerin kötü muameleye, eşit olmayan ücrete, tacize ve düşmanca bir çalışma ortamına maruz kaldığı ırksal olarak ayrılmış bir işyeri olduğuna dair birkaç iddia aldıktan sonra Tesla’ya ilk kez geçen yıl Şubat ayında dava açtı.

Tesla, CRD’nin otomobil üreticisinin Fremont fabrikasına yönelik soruşturmalarında uygun protokolü izlemediğini öne sürerek davayı düşürmeye çalıştı ve başarısız oldu. İçinde Blog yazısı Davanın ardından Tesla, suçu reddetti ve ajansın Tesla’ya davası için belirli iddialar veya olgusal temeller sağlamadığını söyleyerek davayı “yanlış yönlendirilmiş” olarak nitelendirdi.

Kaliforniya Yüksek Mahkemesi Yargıcı Evelio Grillo tarafından Pazartesi günü verilen geçici karar, Tesla’ya aradığı ayrıntıları sağlayacak ve otomobil üreticisine davanın kapsamını daraltma şansı verebilir.

Kaliforniya yasası, CRD’nin işverenlere dava açmadan önce işçilerin ayrımcılık iddialarını araştırmasını şart koşuyor. Ajansın dava açmadan önce belirli iddiaları araştırmadığı tespit edilirse, Tesla bu iddiaların davadan çıkarılmasını isteyebilir veya hatta davanın reddedilmesini yeniden deneyebilir.

CRD, soruşturmalarının ayrıntılarını paylaştığında ortaya çıkan şey, Tesla’nın Eylül ayında CRD’ye açtığı karşı davayı etkileyebilir. Bu davada Tesla, ajansın otomobil üreticisine fabrikasında ırk ayrımcılığı iddialarını ilk önce bildirmediğini veya şirkete mahkeme dışında uzlaşma şansı vermediğini iddia ediyor – defalarca yanlış yapmayı reddeden bir şirketle yapmak zor. Tesla, bu davayı, CRD’nin Tesla’nın bir işveren soruşturmasında yasa dışı prosedürler olduğunu söylediği şeyleri takip etmesini yasaklamak için kullanmayı umuyor. CRD’nin, duruşma tarihi 11 Nisan olan bu dava için beklemede olan bir itirazı var.

CRD, Salı günkü bir duruşmada Grillo’nun kararına hâlâ itiraz edebilir, çünkü bu geçici bir karar, ancak yargıcın bir değişiklik yapması pek olası değil.

Yorum için ne CRD’ye ne de Tesla’ya ulaşılamadı.

Bu, Tesla’yı fabrikalarında ayrımcılığa ve cinsel tacize izin vermekle suçlayan Kaliforniya mahkemelerinde bekleyen birkaç davadan biri. Geçen Haziran ayında, Fremont fabrikasındaki eski bir Siyahi işçi, otomobil üreticisinden gelen ve bir yargıç tarafından 137 milyon dolarlık orijinal jüri kararından kesilen 15 milyon dolarlık ödemeyi reddetti. İşçi Owen Diaz, 27 Mart’ta başlayacak olan yeni bir tazminat davası açmayı seçti.genel-24