Avrupa başlangıç cıvata Nepal’e doğru genişliyor ve araç çağırma hizmetini ülkede başlatıyor. Şirketin önceki pazar genişlemesi, 2020’de Tayland’da lansman.

Çarşamba günü Bolt, Nepal’in başkenti Katmandu’da isteğe bağlı araç çağırma hizmetinin pilot uygulamasını duyurdu. Başlangıç, hizmeti 400’den fazla yerel sürücüyle başlattı.

olan Nepal, kişi başına düşen ulusal harcanabilir gelir 1.683 $halihazırda ülkenin araç çağırma pazarında faaliyet gösteren iki yabancı şirkete sahip — Mountain View merkezli InDrive’da ve Bangladeş’in Pathao. Ancak Bolt, en az önümüzdeki altı ay boyunca mevcut araç çağırma sürücülerini platformuna çekmek için ortaklarından herhangi bir komisyon almayacağını duyurdu. Ayrıca, sürücülerin piyasadaki diğer rakiplere göre %15 daha düşük servis ücreti alacağını da söyledi.

Avrupa ve Afrika’daki müşterilere sunulan deneyime benzer şekilde Bolt, Nepal’deki sürücülerin gerçek zamanlı yolculuk paylaşımı için özel bir SOS düğmesi ve “Yolculuğumu paylaş” özelliği gibi güvenlik özelliklerine sahip olmasını sağlayacak. Bolt uygulaması ayrıca hem sürücülerin hem de sürücülerin telefon numaralarını ifşa etmeden uygulama içi aramalara ve mesajlaşmalara erişmesine izin verecek.

Nepal’in araç çağırma pazarı, ülkenin en büyük kentsel ekonomisi, yerli halktan ve turistlerden yoğun talep olan başkent. Dahil olmak üzere yerli girişimler dişlek Ve Sahra, InDrive ve Pathao’nun yanı sıra pazara da hizmet veriyor. Yine de Bolt, ülkede hizmet vermeye başlarken bir pazar fırsatı görüyor.

Bolt başkanı Jevgeni Kabanov, TechCrunch ile yaptığı bir röportajda, “En küçük pazarımızdan, en büyük pazarımızdan çok uzakta,” dedi. “Temel olarak daha iyi hizmet sunabileceğimize inandığımız pazarları arıyoruz.”

Girişimin Katmandu’da yaşayan herkes için en uygun fiyatlı seçenek olmak istediğini de sözlerine ekledi.

Asya’daki araç çağırma alanındaki piyasa uzmanları ve yatırımcılar, Nepal’den para almanın zor olduğuna inanıyor. Kabanov, Bolt’un işlerini ülkenin gerçek özelliklerine göre yerelleştirdiğini ve yerel düzenlemelere uymak veya yerel ödeme yöntemleri ve vergilendirme ile çalışmak için gerekli çalışmaları yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Bolt şu anda Nepal’de önemli bir yatırım yapmadı ve operasyonları Estonya’daki genel merkezinden koordine ediyor. Bununla birlikte, başlangıç, sürücüler ve biniciler arasında benimsenmede bir miktar ilk büyüme gördükten sonra ülkedeki işini genişletebilir. Ayrıca, sonunda Nepal’de de piyasaya sürülebilecek diğer iki sektör olarak bakkaliye ve yemek teslimatı var.

Kabanov, “Yolla selamlama dikeyini büyüttüğümüz için, genellikle orta ila uzun vadede yemek teslimatı ve market teslimatını da başlatmamız çok muhtemeldir” dedi.

Bolt’un Nepal’deki lansmanı fırsatçıdır, çünkü başlangıç, araç çağırma işine başlamak için mevcut bir sürücü arzına güvenebilir. Bu lansmanı komşu ülkeleri yerden daha iyi anlamak için de kullanabilir. Bununla birlikte, girişimin yakın zamanda Hindistan da dahil olmak üzere daha büyük pazarlara açılma planları yok.

Hindistan’da lansman planları sorulduğunda Kabanov, “Kesinlikle tüm büyük pazarları izliyoruz, araştırma yapıyoruz ve rekabet durumunun ne olduğunu, hizmet sunumunu iyileştirme fırsatının ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz” dedi.

Ağustos 2013’te kurulan Bolt (eski adıyla mTakso ve Taxify), Avrupa ve Afrika’da 45 ülkede ve 500 şehirde yaklaşık 100 milyon müşteriye sahiptir. Başlangıç, Sequoia, Dünya Bankası’nın IFC ve Avrupa Yatırım Bankası da dahil olmak üzere yatırımcılardan 1 milyar Euro’dan fazla para topladı. Şu anda 7,6 milyar Euro değerinde.genel-24