Temiz Enerji Şarjı Olumsuz iPhone’unuzu fişe taktığınızda şarj etme hızını veya verimliliğini azaltmak için bir komplo. Gelecekteki elektronik cihazların çoğunun gücü nasıl tüketeceğinin habercisi.

Temiz Enerji Şarjı nedir?

iOS 16 ile duyurulan ve geçen sonbaharda ABD’de kullanıma sunulan Temiz Enerji Şarjı, daha düşük karbon emisyonlu elektrik mevcut olduğunda cihazınızı seçerek şarj eder. Bazı bölgelerde bu, güneş enerjisi ve yenilenebilir enerji üretiminin zirve yaptığı gündüz saatlerinde olabilir, ancak çoğu durumda gece olacaktır.

Bu özelliği desteklemek için, iPhone’unuz yerel enerji şebekenizdeki bir karbon emisyonu tahminini alır. Ardından, en temiz enerji mevcut olduğunda cihazı şarj eder.

Etkisi, yoğun zamanlarda talebi azaltmak ve kullanımını artırmaktır. kullanılabilir olduğu zamanlarda yenilenebilir enerjiveya talep düşük. önemli çünkü Apple’ın brüt karbon ayak izinin %22’si cihaz şarjından üretilir.

Temiz Enerji Şarjı ile ne olur?

iPhone’unuz güce bağlandığında yeniden şarj olur. Etkinleştirilirse Temiz Enerji Şarjı, en temiz enerji mevcut olana kadar şarjı askıya alabilir. Bunu yaptığında, neler olduğunu ve cihazınızın tam olarak ne zaman şarj olmasını bekleyeceğinizi bilmenizi sağlayan bir Kilit Ekranı Bildirimi paylaşacaktır.

Daha hızlı bir şekilde enerji ile doldurmak istiyorsanız, o bildirime dokunup basılı tutun ve göründüğünde Şimdi Şarj Et’e dokunun. Ayrıca özelliği kapatabilirsiniz, ancak en azından bir iPhone kullanıcısı, daha düşük karbon emisyonlu enerji kullanmak anlamına gelen Temiz Enerji Şarjı’nın tavsiyesine uymayı seçebilir.

Bir tüketici olarak nasıl davranmak istediğiniz konusunda bilinçli bir seçim yapmanızı sağlar.

Temiz Enerji Şarjı böyle çalışır

Bu nasıl çalışır:

  • Temiz Enerji Şarjı, yalnızca iOS 16.1’e güncellendikten sonra iPhone’unuzda varsayılan olarak etkinleştirildiği ABD’de kullanılabilir.
  • Temiz Enerji Şarjı için bir geçiş bulacağınız Ayarlar>Pil>Pil Sağlığı ve Şarj bölümünden kapatabilirsiniz.
  • Özellik, Optimize Edilmiş Pil Şarjı ile en iyi şekilde çalışır, çünkü bu, daha temiz enerji bileşeninin yalnızca genellikle iPhone’unuzu şarj ettiğiniz zamanlarda ve yerlerde etkinleştiği ölçüde şarj alışkanlıklarınızı öğrenir. Örneğin, cihazınızı genellikle gece şarj ediyorsanız, gerçek şarj temiz enerji için en uygun zamanda gerçekleşir.
  • Temiz Enerji Şarjını açmanın yanı sıra, cihazınızda üç özel Gizlilik ve Güvenlik ayarını etkinleştirmeniz gerekir: Konum Servisleri ve Sistem Servisleri>Sistem Servisleri ile birlikte Sistem Özelleştirme>Önemli Konumlar.
  • Ayrıca, Pil Sağlığı’ndaki (yukarıda) Temiz Enerji Şarjı geçişini kullanarak özelliği geçersiz kılabilir veya tamamen kapatabilirsiniz.

Temiz Enerji Şarjı değil cihazınızı devralın. Doğası gereği size seçenek sunar; fark, seçiminizin bildirilmiş olmasıdır.

  • Hemen şarj etmek ister misiniz? Yapabilirsiniz.
  • Daha yeşil bir seçim beklemekten mutlu musunuz? Bu bir seçenek.
  • Bilinçli bir seçimle dünyaya fayda sağlamak ister misiniz? Böyle yap.

Temiz Enerji Şarjı, yeni bir yerde olduğunuzu, seyahat ettiğinizi veya cihazınızı şarj etme saatlerinin değişken olup olmadığını anlayacak kadar akıllıdır. Bunlardan herhangi birini algılarsa, kendini kapatacaktır.

Neden enerjimizi yönetmemiz gerekiyor?

En son Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) raporu, küresel emisyonlar benzeri görülmemiş seviyelerde artmaya devam ediyorancak enerjiyi daha iyi yönetmenin tek nedeni iklim değişikliği değil.

Son aylarda elektrik faturanızı kontrol ettiyseniz, fiyatların arttığını bilirsiniz. Bazı ülkelerde bu artışlar, hanehalklarının seçim yapması gerektiğinde önemli sancılara neden oluyor. ısıtmak ve yemek yemek arasında. Artan maliyetlerle birlikte, küresel olarak uluslar kömür, gaz veya petrole dayalı enerji üretiminden uzaklaşmaya çalışıyor. karbon nötr enerji üretimini benimsemekgenel olarak rüzgar ve güneş enerjisini içerir, bazen nükleer enerji ile desteklenir.

Kısmen, bu geçiş Karbon emisyonlarını azaltmakkısmen mevcut stoklar azaldıkça fosil yakıtların artan maliyetine bir yanıttır ve elbette Ukrayna’daki savaş bağlamında, kömür, petrol veya petrol ile başarısız ilişkiler nedeniyle ulusal enerji tedarik sorunlarına maruz kalan uluslara yardımcı olur. gaz tedarikçileri.

var gibi görünüyor bu tür değişikliklere karşı çıkarlarancak enerji bağımsızlığı, gelecekteki arzı güvence altına almak için kritik bir stratejik amaçtır.

Ancak elektronik cihazların sayısı artmaya devam ettikçe ve enerji tüketimi arttıkça daha fazla enerjiye ihtiyacımız olacak, bu yüzden çoğu ülkede ek yenilenebilir enerji kaynakları devreye giriyor.

Başka hususlar da var. Örneğin klima ve veri merkezlerini ele alalım. Küresel enerji talebi sürücü soğutma sistemlerinin 2050 yılına kadar üç katına çıkması bekleniyor. Talep, artan küresel sıcaklık ve ekonomik gelişme tarafından yönlendirilmektedir. Bu, güvendiğimiz veri merkezlerini soğutma ihtiyacıyla destekleniyor. 2020’de AB Komisyonu, veri merkezlerinin 2030 yılına kadar toplam Avrupa enerji talebinin %3,2’si, ama orada durmayacak. Küresel olarak, gelişmekte olan ekonomiler dijitalleştikçe ve gelişmekte olan ekonomiler büyüdükçe, bu talep hızlanacak.

Özünde, artan maliyetler, artan talep ve iklim değişikliği hedeflerini karşılama ihtiyacı, hızlı bir şekilde karbon-nötr enerji üretimine başlarken elimizdeki enerjiyi daha verimli kullanmamız gerektiği anlamına geliyor. Ulusal güvenlik, enerji altyapısı, enerjinin karşılanabilir hale getirilmesi, artan talep gibi hususlar, enerji güvenliğinin daha iyi kararlara bağlı olmasının önemli nedenleri arasındadır.

Bu daha iyi kararlar hakkında

Apple’ın yaklaşımının bileşenlerinden biri, çalışmak için daha az enerjiye ihtiyaç duyan elektronik cihazlar yaratmaktır. Apple, günümüzde kullanımda olan bir milyardan fazla cihazla, karbon nötr enerji kaynağına kaydırılan her bir watt enerji tüketiminin bir fark yarattığını biliyor. Şirket, kurumsal işinde zaten karbon nötrdür ve hem üretimde hem de ürün yaşam döngüsünde aynı hedefe ulaşmak istemektedir.

Apple’ın her ürün lansmanında paylaştığı “Yeşil Slayt”ta kanıtlandığı gibi, bu, şirketin 2030 yılına kadar karbon nötr olma misyonunun bir parçasıdır. Apple bu çalışmayı yıllık çevre raporunda paylaşır. Apple Başkan Yardımcısı Lisa Jackson geçtiğimiz günlerde bir sonraki raporun nisan ortası görünür. “Orada bazı iyi haberler olacak,” dedi. Temiz Enerji Şarjı, enerji tüketimini azaltma girişiminin bir parçasıdır.

Doğası gereği, özellik davranış değişikliği ile ilgilidir – bu durumda, çevreye karşı giderek daha fazla duyarlı olan tüketicilere yaptıkları şey hakkında bilinçli seçimler yapma şansı verme girişimi.

Bir Apple Watch’taki Activity uygulamasının, insanları daha iyi bir kişisel sağlık için aktif kalmaya motive etmesine nasıl yardımcı olduğuna benzer görün. Activity’nin bunu yaptığı gibi Temiz Enerji Şarjı da bazı kullanıcıları daha temiz enerjiye doğru itmeye yardımcı olacaktır.

Temiz Enerji Şarjı gelecek

Ile konuşmak Washington PostLawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı’nda enerji tüketimini daha iyi yönetmenin ve azaltmanın yolları üzerinde çalışan kıdemli bilim adamı Mary Ann Piette şunları söyledi: “Cihazların yılın her saati şebeke sinyallerini dinleyeceği ve yeterince akıllı hale geleceği bir zamana gidiyoruz. yüklerini en temiz ve en ucuz zamanlara kaydırmak” dedi Piette. “Gelecek bu.”

Temiz Enerji Şarjı, enerji tüketimini optimize etmeye yardımcı olacak yeni yaklaşımlardan oluşan bir orman haline gelecek fikirlerden biridir. tedarik konusunda daha iyi seçimler yapmak.

Apple, işini/cihazlarını akıllı hale getirmek için çalışan tek kişi değil; Nasıl çok fazla enerji harcarlar, aynı zamanda Ne zaman onu kullanırlar. LG buzdolapları zaten enerji tüketimini optimize edebilir. Infosys kısa süre önce küresel şirketlerin %73’ünün enerji geçişini önemli bir sorun olarak gördüğünü iddia etti. ilk üç kurumsal önceliğinden biri.

Apple ilk harekete geçen olabilir, ancak ABD’deki 118 milyon iPhone kullanıcısının tümü bu özelliği kullanırsa, karbon emisyonları üzerinde 85.000 arabayı yoldan çıkarmakla aynı olumlu etkiye sahip olacağını belirtmekte fayda var. Burada belirtilen EPA verileri.

Bu senin seçimin. Ancak Temiz Enerji Şarjını açık bırakmanızı öneririm. Biraz aceleniz olduğunda her zaman geçersiz kılabilirsiniz.

lütfen beni takip et Mastodonveya bana katılın AppleHolic’in barı ve ızgarası Ve Elma Tartışmalar MeWe’deki gruplar.

Telif hakkı © 2023 IDG Communications, Inc.genel-12