Ürünleri düşük fiyatlara satmasıyla tanınan Amerikan pazar yeri Wish, 10 Mart 2023’te Paris Ağır Ceza Mahkemesi tarafından cezaya çarptırıldı. Şirket, aldatıcı ticari uygulamalar uyguladığı için 3 milyon avro para cezası ödemek zorunda kalacak. İki buçuk yıldan fazla bir süredir e-ticaret platformu devletin gözünün önünde.

Wish, sahte promosyon uzmanı

Binaen Bilgilendirilmiş, Wish, sitesinde sabitlenen sahte indirimler uyguladığı için cezalandırıldı. Basitçe söylemek gerekirse, Amerikan şirketi promosyondan bir ay önce bir ürün için en düşük fiyatı açıklamak yerine, onları en çok ilgilendiren miktarı seçti. Sonuç olarak promosyon, kendisine sunulan bilgiler yanlış olduğunda müşteriye daha çekici olduğu yanılsamasını verir.

aynı kategoride

8 Amazon Go mağazası kapanacak

Rekabet, Tüketici İşleri ve Dolandırıcılık Kontrolü Genel Müdürlüğü (DGCCRF), bu tür yanlış indirimlerle mücadele etmek için geçen Mayıs ayında kurallarını sıkılaştırdı. Bu sitelerin indirimi uyguladıkları referans oranı istedikleri gibi tanımlamaları mümkün olsaydı, artık durum böyle değil. Bu düzenlemenin muğlaklığına dayalı bir stratejiye sahip olan platform için gerçek bir darbe.

Pazar, Aliexpress ve diğerleri gibi ürünleri düşük fiyatlarla sunmakla bilinir. Wish, mümkün olduğu kadar çok müşteri çekmek için oldukça fahiş arama fiyatlarına dayalı büyük promosyonlar sundu. Tüketiciler çok daha makul bir fiyata geçerek ürünle ilgilendiler, iyi bir anlaşma yaptıklarına ikna oldular. Tabii ki, reklamı yapılan fiyat, satılan nesnenin fiyatıydı, ancak birkaç ay, hatta birkaç yıl önce. Bu arada mülkün fiyatı düşmüştü ama Wish bundan bahsetmedi.

Wish’in listeden çıkarılması gerekiyordu ama yapılmadı

Wish, Fransa’da ilk kez zor durumda kalmıyor. Kasım 2021’de Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, e-ticaret platformunu Fransız web’de listeden çıkarma kararı aldı. Bu karar, DGCCRF tarafından yürütülen bir soruşturmanın ardından geldi.

Eylül 2020’de Fransız rekabet gözlemcisi, Wish tarafından satılan çeşitli ürünlerle ilgilenerek bunların Avrupa Birliği’nin katı güvenlik protokolüne uyup uymadığını kontrol etti. DGCCRF aynı zamanda şirketin ticari uygulamalarını da inceledi. On aylık soruşturmanın ardından, ” belirli ürün aileleri için özellikle yüksek düzeyde tehlikeli olan çok sayıda uyumlu olmayan ve tehlikeli ürünün satışını ortaya çıkardı Ekonomi Bakanlığı’nın sözlerine göre.

Anayasa Konseyi daha sonra bu listeden kaldırma işlemini onaylayarak pazar yerini artık Fransa’daki arama motorlarında ve uygulama mağazalarında görünmemeye zorladı. Buna rağmen, bu karar onayından bu yana uygulanmamış görünüyor. 10 Mart 2023’te Fransız rekabet düzenleyicisi, Google da dahil olmak üzere web devlerinden araçlarında Wish’e atıfta bulunmaya devam etmelerini istedi. Politikadaha fazla açıklama yapmadan.genel-16