Zorlu elektrikli araç şirketi Arrival, 2023’ün sonlarına kadar faaliyette kalmasına yardımcı olmak için 300 milyon dolarlık bir cankurtaran halatı aldı, ancak daha sonra değil. Şirket, ABD pazarı için XL teslimat minibüslerini geliştirmek ve 2024 yılına kadar Charlotte, Kuzey Karolina’da üretime başlamak için ek özel fon arıyor.

Arrival, Pazartesi günü dördüncü çeyrek ve tam yıl 2022 kazanç çağrısında Westwood Capital’den 300 milyon dolarlık özsermaye finansman hattını duyurdu. Şirket ayrıca, Nasdaq ile uyumunu yeniden kazanmasına yardımcı olacak ters hisse bölünmesi de dahil olmak üzere bir dizi kararı oylamak için 6 Nisan’da hissedarların Olağanüstü Genel Kurulunu planladı.

Arrival başlangıçta kazançları geçen hafta bildirmişti, ancak Westwood işlemini tamamlamak için analistlerle bir görüşme yapmayı bugüne kadar erteledi. Ve Varış’ın ne kadar kırmızı olduğu düşünülürse yeterince adil.

Gelir öncesi şirket, şaşırtıcı bir hızla nakit yakıyor, ancak yine de daha fazlası için elini uzatıyor. Geliş, muhtemelen çok fazla eşitlik vermemek için Westwood’un çeşmesinden mümkün olduğunca az su çekmek istiyor. Arrival’ın mali işler müdürü John Wozniak, şirketin XL programını finanse etmek için bu yılın sonuna kadar 100 ila 150 milyon dolar olmak üzere 500 milyon dolar daha toplamayı umduğunu söyledi. Geliş, ek likiditenin, potansiyel olarak yüksek marjlara sahip XL minibüslerin vaadinin ve daha fazla maliyet düşürücü önlemin, geçmişte üretim tarihlerini karşılamaktaki birçok başarısızlığına rağmen bu yıl onu yatırımcılar için çekici bir hedef haline getirmesini umuyor.

İş güncellemesi, eski bir Geliş yöneticisi olan Igor Torgov’un şirketin CEO’su olarak göreve başlamasından iki aydan kısa bir süre sonra geldi. Torgov, Kasım 2022’de Arrival’ın kurucusu Denis Sverdlov’un geri adım atmasıyla atanan geçici CEO Peter Cuneo’nun yerini aldı. Torgov derhal, Mart 2023’ün sonuna kadar rekabet edilmesi gereken ve Varış’tan 800’den az çalışanla ayrılacak olan personelin %50 azaltılması da dahil olmak üzere ciddi maliyet düşürücü önlemlere yöneldi.

Şubat ayında, Arrival, şirketin net borcunu 121,9 milyon $ azaltmasına yardımcı olan Antara Capital Master Fund’a adi hisse senedi satışı yoluyla 50 milyon $’a kadar yeni öz sermaye sağladı.

Şimdi, Arrival’ın yeni iş planının bir parçası olarak şirket, hedeflenen nakit harcamasını üç ayda bir 35 milyon dolardan fazla olmayacak şekilde düşürmeyi planlıyor. Arrival, ABD pazarına odaklanmak için küresel varlığını ve gayrimenkul ayak izini basitleştirdi ve şimdiden birkaç kiralık siteden çıktı. Şirket ayrıca, tüm yeni satın alma taahhütlerinin kısıtlamaları da dahil olmak üzere, işe alma ve harcamaları dondurma kararı aldı.

ABD’de XL minibüs üretimi için fon sağlama

Arrival, şirketin Birleşik Krallık’taki Bicester mikro fabrikasında üretimden çekilmeye ve Charlotte’ta bir mikro fabrika inşa etmek yerine kaynakları yönlendirmeye karar verdiği üçüncü çeyrekten bu yana tüm çabalarını ABD ürün stratejisine odaklıyor.

Wozniak Pazartesi günü dinleyicilere “ABD’de ticari araçlar için daha büyük pazar boyutu, daha yüksek ortalama satış fiyatları ve marjlar ve araç başına 40.000 $’a varan IRA vergi kredileri ile birleştiğinde ABD’de elektrikli ticari araçlar için son derece çekici bir fırsat yaratıyor” dedi.

Arrival, 500 milyon doların tedarikçi üretim araçlarına ve prototip oluşturmaya, ekipman tedarikini ve kurulumunu tamamlamaya yatırım yapmasına yardımcı olacağını ve 2024’ün sonlarında ABD’de son mil teslimatları için özel olarak üretilmiş XL minibüslerin üretimine başlamak için işletme sermayesi sağlayacağını söyledi.

Bu arada, Arrival, Ağustos ayına kadar Bicester’daki tesisinde 10 L kamyonet inşa etmek için çalışıyor – şimdiye kadar iki tane üretti. Hedef, Arrival’ın mikro fabrika modelini standart büyük montaj hattı modelinden farklı kılacağına söz verdiği çok otomatikleştirilmiş fabrika süreçlerini daha da geliştirmektir. Birleşik Krallık’ta üretilen minibüsler ayrıca, 2023’ün sonuna kadar Arrival’ın mühendislik tasarımlarını ve bileşenlerini doğrulamak için 250.000 kilometrelik kamuya açık yol kilometresi biriktirmek için kullanılacak.

Wozniak, “Bicester L minibüsten XL minibüse yüksek taşıma, bileşenler ve mühendislik çözümleri nedeniyle, tasarımda XL van mühendisliğinde oldukça büyük bir avantaj elde ettik” dedi. “Araçlar bariz bir şekilde farklı boyutlarda olmasına rağmen, alçak gerilim elektrik ve kontrol sistemi bileşenlerinin tamamına yakını taşınmıştır. Benzer şekilde gövde yapısı, iç kapaklar ve bazı şasi sistemleri için mühendislik çözümleri de Bicester L minibüsten alındı.”

Ters stok bölünmesi

Geçen Kasım ayında Arrival, hissesi çok düşük işlem gördüğü için Nasdaq’tan listeden çıkarma uyarısı aldı. Varış hisseleri Pazartesi günü 0,18 dolardan kapandı, ancak işletme güncellemesinden sonra 0,20 dolara sıçradı. Şirket, şirketin Nasdaq ile uyumunu yeniden kazanmasına yardımcı olmak için hissedarlardan önümüzdeki ay 30:1 ila 50:1 aralığında bir konsolidasyon oranında ters hisse bölünmesi önerisi üzerinde oy kullanmalarını isteyecek.

Genel kurulda, Varış ayrıca hissedarlardan hisse iptali veya hissedarlara ödeme yapılmadan 156.532,22 $’a önerilen sermaye indirimi için oy kullanmalarını isteyecek; bu, ters hisse senedinin uygulanmasından önce şirketin hisselerinin değerini hisse başına yaklaşık 0,0002 $ yapacak bölmek.genel-24