Samsung, son zamanlarda Galaxy S serisi akıllı telefonlarda bulunan ve Ay’ın yüksek çözünürlüklü görüntülerini çekmeyi destekleyen Space Zoom özelliği üzerinden kullanıcıları yanıltmakla suçlanıyor. Bu özellik ilk olarak Samsung Galaxy S20 Ultra’ya eklendi ve şirketin sonraki tüm ‘Ultra’ modellerinde yer aldı. Ancak bir kullanıcı, Güney Koreli şirketin akıllı telefonun yeteneklerini pazarlarken özelliği ve nasıl çalıştığını yanlış tanıttığını iddia etti.

Cumartesi günü Reddit’te paylaşılan bir gönderide, Doktor Bulder kullanıcısı (Reddit, Instagram: ibreakphotos) bir MSPower kullanıcısına atıfta bulunuyor. madde 2021’den itibaren, Samsung’un Galaxy S21 Ultra’daki 100x Space Zoom özelliğini kullanarak tıklatılan görüntüleri yapay olarak iyileştirdiğini iddia ediyor. Reddit kullanıcısı, özelliği Ay’ın dijital bir görüntüsü üzerinde test ettiğini iddia ederek, Samsung’un Space Zoom özelliğinin aşırı derecede bulanık olan veya görünmeyen bulanık görüntülere ayrıntılar eklediğini belirtiyor. Gönderi şu anda 10.000’den fazla oy aldı ve platformda 1.100’den fazla yorum aldı.

İddialarını desteklemek için, Reddit kullanıcısı bir ay görüntüsü indirdi, bir bulanıklık efekti uyguladı ve ardından bilgisayar monitöründe görüntülenirken Samsung Galaxy akıllı telefonunu kullanarak bir fotoğrafı tıkladı. Kullanıcı tarafından paylaşılan sürecin ekran kayıtları, son görüntüde Ay’ın yüzeyine eklenen kraterler ve diğer karanlık alanlar gibi ayrıntıları gösteriyor. Kullanıcı, görüntünün bir bölümünü bile düzenledi ve beyaz bir leke gösterecek şekilde vurguları artırdı, ancak telefon yine de AI tabanlı efektleri uyguladı.

Ay görüntülerini Dünya’nın tek doğal uydusunun diğer fotoğraflarıyla üst üste bindirmekle suçlanan Huawei P30 Pro’daki benzer bir özelliği çevreleyen tartışmanın aksine, Samsung’un Space Zoom özelliğinin Ay’ın görüntülerini yakaladığı ve yapay zeka (AI) kullandığı iddia ediliyor. görüntülerdeki ayrıntıları geliştirmek için makine öğrenimi (ML) teknolojisi. Ancak Reddit kullanıcısı, konuyla ilgili bu ayrıntılar olmasa bile Samsung’un Ay görüntülerine dokular eklediğini iddia ediyor.

Samsung’un sahip olduğunu belirtmekte fayda var. cevap verdi 2021’deki MSPoweruser makalesine, şirketin Space Zoom özelliğinin, kullanıcı tarafından önizlenirken görüntüyü algılamak için yapay zekayı kullandığını ve bunu şirketin yüzbinlerce görüntüye dayanan yapay zeka modeline karşı test ettiğini belirtiyor. Kamera, nesneyi Ay olarak başarılı bir şekilde algılarsa, gürültüyü ve bulanıklığı azaltmak için görüntüyü geliştirir. Samsung ayrıca, görüntünün yakalanması sırasında uygulanan yapay zekaya dayalı ek görüntü işleme teknikleri nedeniyle, son görüntünün vizörde görünene kıyasla daha yüksek kalitede olacağını da belirtmişti.

Şirketin önceki yanıtından, Samsung’un şirketin makine öğrenimi ve yapay zeka kullanarak görüntülere ayrıntılar eklediğini ve bunun sonucunda Ay’ın daha ayrıntılı görüntülerini elde ettiğini iddia ettiği açıkça görülüyor. Bu iddialar, kullanıcının iddia ettiği gibi yanıltıcı gibi görünmese de, Space Zoom özelliğinin ilkinde herhangi bir detay bulunmayan görüntülere detay ekleyen Space Zoom özelliği hakkında kullanıcı tarafından ortaya atılan iddialara yanıt olarak şirket henüz bir açıklama yapmadı. yer.


Dönebilen ekranlı veya sıvı soğutmalı akıllı telefonlardan, sahipleri tarafından kolayca tamir edilebilen kompakt AR gözlüklerine ve el cihazlarına kadar, MWC 2023’te Orbital’de gördüğümüz en iyi cihazları, Gadgets 360 podcast’ini tartışıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.
Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8