Rusya’da, BT şirketleri için gelir vergisi oranını süresiz olarak sıfırlamayı teklif ediyorlar. Bu, Dijital Finans Bakanlığı Başkan Yardımcısı Alexander Shoitov’un Rusya Federasyonu Hükümeti’nin Devlet Duması’ndaki Tam Yetkili Temsilcisi Alexander Sinenko’ya yazdığı bir mektuptan bahseden Vedomosti gazetesi tarafından bildirildi.

Bilişim şirketlerine 2023 yılı sonuna kadar sıfır gelir vergisi oranı getiren yasa, Temmuz 2022’de kabul edildi. Mektupta ilk olarak bilişim şirketleri için sıfır gelir vergisi oranının 31 Aralık 2024’e kadar uzatılması gerektiği belirtiliyor ve ardından ekleniyor.


ücretsiz

Tasarının kabul edilmesinin olası zamanlaması dikkate alındığında, önerilen yardımların fiilen uygulanma süresi bir takvim yılıyla sınırlı olacaktır. Bu bağlamda, kanun taslağı çerçevesinde, tercihli gelir vergisi oranının belirsiz niteliğini belirleyen bir norm öngörmeyi teklif ediyoruz.


Bir mektuptan alıntı

Yayın ayrıca, vergi avantajlarından yararlanabilecek BT ​​şirketlerinin listesini genişletmeyi öneren bir yasa taslağından da bahsediyor. Bugün, vergi teşvikleri yalnızca BT ürünleri geliştiricileri için geçerlidir, ancak BT sistemlerinin yanı sıra bilgi güvenliğinin bakımını yapan BT şirketleri için geçerli değildir.genel-22