Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın ana şirketi Meta, 10.000 kişiyi daha işten çıkaracağını ve 5.000 boş pozisyonu boş bırakacağını duyurdu.

Haber, CEO Mark Zuckerberg’in küresel işgücünün %13’ünü etkileyerek 11.000 kişiyi işten çıkarmaya hazırlandığını doğrulamasından dört ay sonra geldi.

Facebook sayfasında yaptığı açıklamada ve Meta’nın haber bloguZuckerberg, Meta’nın teknoloji gruplarında Nisan ayında ve ardından iş gruplarında Mayıs sonunda beklenen yeniden yapılanma ve işten çıkarmalardan, şirketin işe alım ekipleri üyelerinin etkilenip etkilenmediklerini 15 Mart’a kadar öğreneceklerini söyledi.

Ancak, az sayıda durumda, bu değişikliklerin tamamlanmasının yıl sonuna kadar sürebileceğini ve uluslararası takımlar için zaman çizelgelerinin de farklı görüneceğini sözlerine ekledi.

Zuckerberg, bu değişiklikleri Meta’nın “Verimlilik Yılı” olarak adlandırdı ve 20.000’den fazla personeli işten çıkarmanın ve işe alımları duraklatmanın yanı sıra CEO, çalışanlara notunda şirketin “birden çok katmanı kaldırarak organizasyonumuzu daha düz hale getireceğini” söyledi. yönetimin.”

Mevcut makroekonomik ortam hakkında yorum yapan Zuckerberg, şirketin kendisini bu yeni ekonomik gerçekliğin uzun yıllar devam etme olasılığına hazırlaması gerektiğini söyledi.

“Daha yüksek faiz oranları ekonominin daha yalın çalışmasına, daha fazla jeopolitik istikrarsızlık daha fazla oynaklığa yol açar ve artan düzenleme daha yavaş büyümeye ve inovasyon maliyetlerinin artmasına neden olur” dedi. “Bu görünüm göz önüne alındığında, başarıyı garantilemek için önceki çalışan sayısını azaltmamızdan daha verimli çalışmamız gerekecek.”

Zarar veren metaverse bir öncelik olmaya devam ediyor

Haber, Meta’nın gönderisini yayınlamasından altı hafta sonra geldi. 2022 dördüncü çeyrek mali sonuçlarıŞirketin Reality Labs bölümünün 2022’nin tamamı için 13,72 milyar dolarlık işletme zararı bildirdiği. Quest kulaklıkları ve AR gözlükleri gibi metaverse ve donanım ürünlerinin geliştirilmesinden sorumlu olan Reality Labs işletmesi, 2023’te daha da büyük bir kayıp bekliyor.

Zuckerberg, “En büyük yatırımımız yapay zekayı ilerletmek ve onu ürünlerimizin her birine yerleştirmektir” dedi. “Bunu benzeri görülmemiş bir ölçekte yapacak altyapıya sahibiz ve bunun sağladığı deneyimlerin inanılmaz olacağını düşünüyorum. Metaverse’yi inşa eden ve yeni nesil bilgi işlem platformlarını şekillendiren öncü çalışmalarımız, sosyal bağlantının geleceğini tanımlamada da merkezi olmaya devam ediyor.”

İçinde Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile dosyalama (SEC) bugün Meta, yeniden yapılandırma maliyetleri dahil olmak üzere bu işten çıkarmaların ve diğer maliyet azaltma önlemlerinin beklenen etkisinin tesis birleştirme ücretleri, işten çıkarma ve diğer personel maliyetleriyle ilgili olarak yaklaşık 3 milyar ila 5 milyar dolar olacağını söyledi.

Geçen yıl teknoloji sektöründeki işten çıkarma dalgasından sonra, Amazon, Microsoft, Google, IBM, SAP ve Salesforce gibi teknoloji devlerinin işten çıkarmalar duyurmasıyla bu trend 2023’te de devam ediyor. İşten çıkarmalar için belirtilen nedenler arasında jeopolitik istikrarsızlık, artan faiz oranları ve bulut ve uzaktan erişim iş hizmetlerine yönelik talep arttığında pandemi kaynaklı işe alım çılgınlığının ardından büyüme yavaşlarken personel kesintisi ihtiyacı yer alıyor.

Telif hakkı © 2023 IDG Communications, Inc.genel-12