Kötü Bir Gece Uykusu Aşılara Verdiğiniz Tepkiyi Zayıflatabilir başlıklı makale için resim

resim: Rawpixel.com (Doğrulanmış)

Yeterince s almakuyku hem sizin hem de bağışıklık sisteminiz için canlandırıcı, yeni bir inceleme araştırma Pazartesi önerir. Bir takım aşılama sırasında gece daha az uyumanın, en azından bazı gruplarda, aşıyla ilişkili antikorların daha düşük seviyeleri ile ilişkili olduğunu buldu. Bağlantıyı anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var, ancak aşı olmak üzere olanlara verdiğimiz sağlık tavsiyesi için bilgi sağlayabilir.

İnceleme, Chicago Üniversitesi de dahil olmak üzere ABD ve Avrupa’daki araştırmacılar tarafından yapıldı. Ekibin bir kısmı daha önce soruyu inceledi ve küçük 2002 çalışması kasıtlı olarak uykudan mahrum bırakılan genç ve sağlıklı erkeklerin grip aşısına karşı daha düşük bir bağışıklık tepkisine sahip olduklarını bulmak. Salgının ilk yılında konuyla yeniden ilgilenmeye başladılar, diğer bilim insanlarına ulaştılar ve var olan bir meta-analiz üzerinde çalışmaya başladılar. edebiyat.

Yediden gelen verilere baktılar birkaç deneysel deneme de dahil olmak üzere daha önceki çalışmalar. Genel olarak, azaltılmış antikor seviyeleri ile aşılamayı çevreleyen günlerde, gecede altı saat veya daha az uyku olarak tanımlanan kısa uyku süresinin nesnel ölçümleri arasında gözle görülür bir ilişki buldular. Ekibin bulguları şunlardı: yayınlanan Current Biology’de Pazartesi.

Sonuçlarda bazı önemli uyarılar var. Birincisi, uyku ve aşı yanıtı arasındaki bağlantı, kadınlarda değil, yalnızca erkeklerde istatistiksel olarak anlamlıydı. Ayrıca, kendileri tarafından bildirilenlere baktıklarında bir bağlantı bulamadılar. uyku verileri, ancak bu, insanların genellikle ne kadar uyuduklarını bilme konusunda kötü olmaları ile açıklanabilir. Ancak objektif uyku ölçümlerine dayanan araştırmalar sadece 60 yaş ve altındaki insanları inceledi, bu da yaşlı insanlar hakkında net bir veri olmadığı anlamına geliyor. Araştırma aynı zamanda insanların yalnızca grip ve hepatit A ve B virüslerine karşı aşılamadan sonraki bağışıklık yanıtlarını da izledi.

Yazarlar, bulgularındaki cinsiyet farkına rağmen, uyku yoksunluğunun kadınların aşıya verdiği yanıtı hala etkileyebileceğine inanıyor. Geçmiş çalışmaların, sonuçları etkileyebilecek diğer faktörleri, yani adet döngüsü, doğum kontrolü veya menopozun neden olduğu dalgalanan hormon seviyelerini hesaba katmadıkları için bu bağlantıyı doğrulamamış olabileceğini savunuyorlar. En azından, diyorlar ki, Bunu ve diğer cevaplanmamış soruları daha iyi anlamak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Baş yazar Karine Spiegel, “Özellikle kadınlarda seks hormonu ortamını kontrol eden çok daha büyük çalışmalara ihtiyacımız var” dedi. ifade Chicago Üniversitesi tarafından yayınlandı. “Ayrıca, kaç günlük kısa uyku süresinin antikor yanıtını etkilediğini ve bunun aşıdan hemen önce mi yoksa aşı sırasında ve sonrasında mı olduğunu daha iyi tanımlamaya ihtiyacımız var. Davranışsal, demografik ve hormonal özellikleri dikkate alan büyük ölçekli çalışmalar, aşı etkinliği üzerinde ölçülebilir etkilere dönüşecek yeni bilgiler sağlamalıdır.”

Unutulmamalıdır ki bazı bireysel çalışmalar Daha az uyumak ile aşılamaya karşı kalıcı zayıf bağışıklık tepkisi arasında bir bağlantı bulunamadı. Denemeler de dahil olmak üzere diğer araştırmalar, uykunun korumamızı artırır soğuk algınlığı virüslerine yakalanmaya karşı. İyi bir gece uykusu almak, kalmak için yapabileceğimiz en iyi şeylerden biridir. sağlıklı, yani orada tartışma yok. Ancak daha fazla çalışma bu bağlantıyı göstermeye devam ederse, iyi uyumanın bilinen uzun faydaları listesine daha iyi bir aşı yanıtı eklenebilir.

“Aşılar, bulaşıcı hastalıkların önlenmesi ve etkilerinin azaltılması için önemli bir araçtır ve anında fayda elde etmek için basit bir davranış değişikliği – yeterli uyku almak – uygulayabileceğinizi düşünüyoruz. Ucuz ve hiçbir olumsuz etkisi yok, ”diyor çalışmanın kıdemli yazarı Eve Van Cauter yaptığı açıklamada.genel-7