Bir avuç eklektik son bölümden sonra, Fortnite’ın en yenisi bir tema alıyor ve onunla çalışıyor. Dördüncü Bölüm, Fortnite’ın İkinci Sezonu hafta sonu canlı yayına girdioyunun merkez adasını (geçen sezon tamamen yenilenen) tamamen fütürist hale getirirken yeniliyor.

Sonuç, Fortnite’ın 20 katlı parlak kaykay rayları, neon katakana ve yükselen holografik samuray ile noktalanan pastoral inişli çıkışlı tepeleri ile bir siberpunk ateşi rüyasıdır, çünkü bu özel fantezi geleceği türünde siberpunk estetiği, görünüşe göre hala bir Japon imgesi melanjını gerektiriyor.

Burada ve orada birkaç daha az eğlenceli sıkıcı sezon dışında, Fortnite genellikle ücretsiz oynayabilen veya sezonluk savaş geçişini 9,50 $ karşılığında satın alabilen sıradan oyuncular için masaya çok şey getiriyor. Kaplıcalar ve kiraz çiçeklerinin (yine Japonya!) yer aldığı yeni bir alan, anlaşılmaz şekilde adlandırılmış bir avuç yeni silah ve oynanışı daha ilginç hale getirmek için “gerçeklik artırıcı” olarak bilinen bazı benzersiz avantajlarla yeni sezon da farklı değil. Şimdiye kadar, kaotik olduğu kadar eğlenceli, tabii ki bu Fortnite’ın varoluş nedeni (bu ve bir sürü karşı konulamaz sanal şey satmak).

Yeni sezon, geçen sezonun arazi motosikletlerinin yerini alan sokak bisikletleri ve yeni Tokyo tarzı fütüristik sıcak damla dövüşü Mega City’de yüksek dinamik savaşlar sağlayan vahşi yeni bir hava parkuru versiyonu ile ada genelinde hareketliliği genişletme temasına devam ediyor. merkez. Epic’in battle royale modunun etrafta dolaşma araçlarına yönelik devam eden yükseltmeleri, oyunu daha dinamik hissettiriyor (yani, fırtınadan yürüyerek daha az kaçmak) ve her ne olursa olsun bir vitrin görevi görüyor Unreal Engine şunları yapabilir: şu anda, daha akıcı oyun içi hareketlerden giderek daha fazla yok edilebilir ortamlara ve benzerlerine kadar.

Epic’in, Fortnite’ın cilalı çizgi film görünümünün ve çılgın titreşimlerinin ötesinde herhangi bir tematik kimlik olmadan oyunu bu kadar uzun süre taze tutmayı başarması oldukça dikkat çekici. Diğer uzun süredir devam eden canlı hizmet oyunları (Final Fantasy XIV, Destiny 2, World of Warcraft ve hatta Genshin Impact ve Apex Legends gibi görece yeni gelenleri düşünün) bilimkurgu, yüksek fantezi veya post olsun, genellikle bir türe veya temaya daha yakındır. -kıyamet lite.

Epic, canlı hizmet battle royale’in hissini bölümden bölüme ve hatta oyunun her bir büyük sarsıntısı arasındaki üç aylık daha kısa sezonlarda bile değiştirir. Ancak daha geleneksel oyunların aksine, Fortnite’ın devam eden bir temayı, özellikle de sezondan sezona tutarlı hikayeyi veya görsel kimliği sürdürmesi gerekmez. Epic’in en zekice dönüşlerinden biri, oyunun birleştirici özelliğinin “daha çoktur” şeklinde özetlenebilmesidir.

Fortnite 4. Bölüm 2. Sezon

Bir sezon orta çağ şövalyelerini veya gömleksiz vücut geliştirme kedi adamlarını merkez alabilirken, bir sonraki sezon içinde gezinebileceğiniz ışıltılı yapışkan madde olabilir. Bu model aynı zamanda Epic’in Mandalorian’dan büyük pop kültürü mihenk taşlarıyla amansız ve kesinlikle kazançlı smorgasbord’una da iyi borç veriyor. ve Marvel Sinematik Evreninden Indiana Jones’a ve bir dizi favori anime kadrosuna. Bu geçişlerin genişliği hakkında bir fikir edinmek için, bu yazının yazıldığı sıralarda Fortnite mağazası, Horizon Zero Dawn’dan Aloy’un bir avatarını ve tekinsiz vadiden iyice uzaklaşan Creed filmlerinden Michael B. Jordan’ın çok sağlam bir benzerini satıyordu.

Diğer oyunlar, son yıllarda canlı servis nişancı pastasından bir ısırık aldı (birkaç isim vermek gerekirse Valorant ve Apex Legends), ancak Fortnite’ın formülü, battle royale modunun çıkışından altı yıl sonra hala çalışıyor. Daha çok yol var şey bu günlerde oyunda – sanal konserler, avatar paketleri, TV karakterleri, yaban domuzu reklamları – ancak Epic, oyunu alakalı tutmak için bu maksimalizmi başarıyla kullanıyor gibi görünüyor. Birkaç sezon önce, Dragon Ball Z’nin Goku’sunun hücre gölgeli bir buluta sıçramasını ve Darth Vader’ı atomlarına ayırmasını izlemek için nasıl Twitch’i izlemez veya savaş otobüsünden inmezdiniz?

Fortnite’ın son zamanlarda görevlere ve oyun içi işlere odaklanması, bulmacanın bir başka parçası. Her sezon sadece diğer oyuncuları vurmanın ötesinde yapılacak çok şey var. Birkaç arkadaşınızı toplayabilir, oyuna atlayabilir ve dev bir hamster topunda haritanın etrafında dönebilir, oyunun haftalık yapılacaklar listelerinde yer alan karışık görevlerin üstesinden gelebilirsiniz. Bunları yaparak ve bu süreçte sezonluk savaş geçişinde görünümlerin ve diğer sanal çeşitli eşyaların kilidini açarak, ekibiniz hayatınızı kurtarmayı hedefleyemese bile iyi vakit geçiriyorsunuz.

Bu iyi bir oyun döngüsü ve birkaç ayda bir sıradan bir oyuncu olarak girip çıkmak eğlenceli, böylece işler çok bayatlamıyor (veya çok gergin — risk yok Fortnite benim deneyimime göre en eğlenceli olma eğilimindedir). Sert oyuncular, silah dengeleme ve SBMM formülleri üzerinde tartışabilirler, ancak oyunun asıl çekiciliği, haritada zıplamak ve ne olduğunu görmektir. Genellikle komik veya aptalca bir şeydir, çoğu zaman ikisi birden.

Bu günlerde, özellikle uygulama mağazasının yokluğu göz önüne alındığında, kaç kişinin Fortnite oynadığını okumak zor, ancak oyun piyasada kalacak kadar popüler olmaya devam ediyor. Twitch’in en çok izlenen rotasyonu düzenli olarak taze içerik infüzyonları ile benzer şekilde desteklenen bir avuç diğer çevrimiçi çok oyunculu hit ile birlikte. Oyuncu tabanı gelgitli olabilir, ancak Epic muhtemelen doğru karakterin çok sayıda aralıklı oyuncuyu sezonluk bir aboneliğe geri çekebileceği gerçeğine güveniyor. Ve Fortnite’ın yaratıcı modu yaklaşık olarak kendi başına bambaşka bir dünyadır. Fortnite oynama süresinin yarısı Epic’inkilere rağmen oyuncu yapımı haritalarda zaten harcandı. içerik oluşturucudan para kazanma seçenekleri şu anda tam olarak ilham verici değil. Yaklaşılabilir oyun tasarım sistemleri önümüzdeki yıllarda ortaya çıkmaya devam ettikçe Fortnite Creative hakkında kesinlikle daha fazla şey duyacağız.

Fortnite’ın e-spor dünyasında hâlâ bir yeri var elbette ama özünde oyun, beklenmedik popüler kültür geçişleri ve viral anlar için bir oyun alanı. Açıklanamaz bir şekilde Disney fikri mülkiyetiyle dolu bir battle royale gerçekten alaycı bir nakit kapmaca gibi hissettirmeli, ancak çoğunlukla iyi bir zaman olarak sonuçlanıyor. Ve hala metaverse’den bahsediyorsak (hala metaverse’den mi bahsediyoruz?), Epic burada teknik olarak etkileyici bir sanal eğlence parkı ile ciddi bir temel attı – elbette hediyelik eşya dükkanlarıyla tamamlandı – lansmandan yıllar sonra hala ikiye katlanıyor etraftaki en eğlenceli atıcılardan biri olarak.

genel-24