Mart ayının başlarında, Final Fantasy XVI yapımcısı Naoki Yoshida, JRPG etiketinin “ayrımcı” olduğunu hissettiğini söyledi ve bu, genel olarak JRPG’lerin tarihi ve terimin kendisi hakkında bir tartışma fırtınası başlattı. Yakın tarihli bir panelde, Final Fantasy’nin yaratıcısı Hironobu Sakaguchi, JRPG’nin 2000’lerde azalan dönemini tartıştı ve Batı oyunlarından ilham almaya ihtiyaç duymadığını belirtti.

tarafından bildirildiği gibi IGNPanel, 1986’da Dragon Quest’in ortaya çıkışından Final Fantasy XIV gibi günümüzün hit oyunlarına kadar Japon oyunlarının tüm tarihini kapsıyordu. Sakaguchi, Japon oyunlarının 1980’lere ve 1990’lara hakim olduğunu çünkü geliştiricilerin NES ve PlayStation gibi yerel donanımlarında uzmanlaştığını söyledi.

Şimdi oynuyor: Final Fantasy 16 Önizleme

Sakaguchi, “O zamanlar Batı’daki insanlar piksel sanatını ve üç kafalı karakterleri çocuklara göre bir şey olarak görüyordu” dedi. “İşimizi büyütmenin bir yolunu bulmak istediğimiz için oyunlarımızın orada mücadele etmesi sinir bozucuydu. Sonunda Final Fantasy VII için CG’yi dahil edebildiğimizde bu oldu.”

Sagaguchi ayrıca, PS3 döneminde konsol ve PC geliştirme arasındaki farklar azalmaya başladığında Japon geliştiricilerin ayak uydurmakta zorlandığını belirtti. Ayrıca birçok Batılı oyunun Japon oyunlarından ilham aldığını, ancak kişisel olarak buna tam tersini düşünmediğini de belirtti.

Sakaguchi, “Batı’da çocuklar genellikle çok küçük yaşlardan itibaren kendi odalarına sahip olurken, Japonya’da tüm aile aynı odada birlikte uyur” dedi. “Bugün yaptığımız oyunlarda bu kadar küçük kültürel farklılıkların hissedilebileceğini düşünüyorum. Batı oyunları ana akım haline geldiğinde bile onlardan ilham alma ihtiyacı hissetmedim. Japon kültürel geçmişime değer vermenin insanları çeken şey olduğuna inanıyorum. ilk etapta oyunlarıma doğru.”

Castlevania: Symphony of the Night ve Bloodstained: Ritual of the Night’ın yönetmeni olarak tanınan panelist arkadaşı Koji Igarashi, Hollow Knight gibi “Igavania” tarzı oyunların en çok oynanan oyunlardan biri haline geldiğini belirterek, olaylara kendi bakış açısını sundu. indie alanındaki popüler türler. Metroidvania geliştirici arkadaşlarına arkadaşları demesi gerektiğini söylemeden önce, bu geliştiricilerden şaka yollu bir şekilde “lütfen alanımı terk etmelerini” istedi, çünkü hepsi birbirinden daha iyi oyunlar yapmayı denemek için öğreniyor.

Burada tartışılan ürünler editörlerimiz tarafından bağımsız olarak seçilmiştir. Sitemizde öne çıkan herhangi bir şeyi satın alırsanız, GameSpot gelirden pay alabilir.oyun-1