Telefondaki Discord logosu

Fotoğraf: Sergei Elagin / Shutterstock.com (Doğrulanmış)

Geçen hafta, Discord yeni AI özelliklerini duyurdu Midjourney’nin görüntü üreteci ve ChatGPT’nin yapımcıları OpenAI tarafından desteklenen chatbot teknolojisi tarafından desteklenmektedir. Şirketin Clyde adlı mevcut sohbet robotu artık yapay olarak akıllı dil ayrıştırma yetenekleriyle süper yüklü ve başka eğlenceli özellikler de var. Bu yeni özelliklerin bir bedeli varmış gibi görünüyordu: Discord, şirketin gizlilik politikasının en ince ayrıntısına kadar kullanıcıları rahatsız eden ince değişiklikler yaptı. Ekran kaydı, sesli ve görüntülü sohbetler hakkında veri toplamama sözünü iptal etti. Ancak çağrıldıktan bir gün sonra Discord bu değişiklikleri geri aldı.

Discord’un gizlilik politikası orijinal olarak “Görüntülü veya sesli aramaların veya kanalların içeriğini genellikle saklamayız” ve “Ekranınızı paylaştığınızda akış içeriğini de saklamayız.” Cumartesi günü, Tek radar bu garantilerin ortadan kalktığını fark etti. reddit kullanıcılar da aynı şekilde şikayet etti. Ancak bir gün sonra, Wayback Machine’deki web sitesinin anlık görüntülerine göre Discord onları tekrar eklemişti.

Bir Discord sözcüsü, “Yakın zamanda Gizlilik Politikamızda düzeltilmiş bir dil yayınladığımızda, istemeden kullanıcılarımız arasında kafa karışıklığına neden olduğumuzun farkındayız. Açık olmak gerekirse, hiçbir şey değişmedi ve bu dili, bazı ek açıklayıcı bilgilerle birlikte Gizlilik Politikamıza yeniden ekledik.” Gizmodo, discord’a ilk etapta gizlilik garantilerini neden gizlilik politikasından çıkardığını sordu ancak şirket herhangi bir detay paylaşmadı. Şirket, video veya ses kanallarıyla ilgili gizlilik politikasında bir değişiklik olursa bunu kullanıcılara önceden bildireceğini söyledi.

Discord orijinalini güncelledi Blog yazısı Techradar’ın önerilen değişikliklere işaret etmesinden sonra AI entegrasyonlarını duyurmak, “Clyde’ın kullanıcılardan herhangi bir sesli veya görüntülü arama verisi kaydetmediğini, saklamadığını veya kullanmadığını” açıklığa kavuşturuyor. Şimdiye kadar Discord, ekran kaydı, sesli sohbetler veya görüntülü sohbetler içeren herhangi bir AI özelliğini duyurmadı.

Yapay zekanın çok da gizli olmayan sorunu, çarkların dönmesini sağlamak için verilerinize ihtiyaç duymasıdır. Şirketler yapay zeka algoritmalarını eğitirken veya yanıt ve içerik oluşturmak için sohbet robotlarını bilgi istemlerinizle beslerken bu doğrudur.

Discord’un yapay zeka ile kendi tanımladığı “ücretsiz, herkese açık deney” bir dizi araç ve özellik içerir. Clyde sohbet botu basit soruları yanıtlayabilir, GIF arayabilir, sohbet edebilir ve oynatma listeleri önermek gibi şeyler yapabilir. Discord, AutoMod adını, konuşma bağlamını dahil ederken bir sunucunun kurallarını çiğneyen içeriği engellemek için artık büyük dil modeli teknolojisini kullanan AutoMod AI olarak yeniden adlandırdı. Diğer özellikler arasında, bir mesaj akışını başka kelimelerle ifade edebilen “Sohbet Özetleri” yer alır.

Bir şirket sözcüsü, “Diğer Discord ürünleri gibi, bu özellikler de yalnızca Gizlilik Politikamızda açıklanan bilgileri depolayabilir ve kullanabilir ve kullanıcılardan gelen herhangi bir sesli veya görüntülü arama içeriğini kaydetmez, saklamaz veya kullanmaz” dedi.

Şirket, blog gönderisine Clyde’ın “önce gizlilik ve yalnızca isteğe bağlı yaklaşımını” açıklayan tam bir paragraf ekledi. Discord, OpenAI’nin diğer AI modellerini eğitmek için Discord kullanıcı verilerini kullanmasına izin verilmediğini söylüyor ve şirket, Clyde’ın yalnızca kullanıcıların doğrudan AI ile etkileşime girdiği mesajlara erişebileceğini söylüyor.

Ancak şirket, AutoMod AI veya Konuşma Özetleri hakkında böyle bir vaatte bulunmuyor. Bu tür AI özellikleri çoğunlukla kullanıcılar tarafından oluşturulan büyük veri kümelerinde eğitildiğinden, kullanıcıların Discord’da söylediklerini analiz etmeden ve depolamadan çalıştıklarını hayal etmek zor.genel-7