Bugün ABD’de Federal Deposit Insurance Corp., kuşatma altındaki Silikon Vadisi Bankası için açık artırma sürecini sürdürdü ve son teklifler Pazar öğleden sonra verilecek. Bloomberg.

Kararlaştırılan herhangi bir satış, Pazar günü geç saatlere kadar bilinmeyebilir. Hala bir anlaşmaya varılamaması ve bankanın iflas etmesi mümkündür. SVB’nin 175 milyar $’dan fazla mevduatı ve 209 milyar $’lık toplam aktifi vardı. FDIC’nin müşterilerin sigortasız mevduatlarının en azından bir kısmını Pazartesi gününden itibaren kullanıma sunmaya çalıştığı bildiriliyor.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Pazar günü yaptığı açıklamada, hükümetin Silikon Vadisi Bankası’nı kamu parasıyla kurtarmayacağını söyledi, ancak büyük çoğunluğu teknoloji şirketleri olan mevduat sahiplerinin 2008 mali krizinden bu yana en kötü banka iflası nedeniyle sersemlemesinden endişe duyduğunu da sözlerine ekledi. . TechCrunch’ın daha önce bildirdiği gibi, Silicon Valley Bank krizinin binlerce kilometre ötedeki şirketler için de etkileri var. Örneğin, 60’tan fazla YC destekli Hintli girişimin SVB’deki hesaplarında 250.000 dolardan fazla birikmiş durumda.

Ve bu denizaşırı buzdağının sadece görünen kısmı.

Atlantik ötesinde, düzenleyicileri ve Birleşik Krallık hükümetini içeren çılgın bir hafta sonundan sonra, ABD’de SVB’den yasal olarak ayrı bir şirket olan Silicon Valley Bank UK Limited’in (SVB-UK) bu akşam (12 Pazar) bir iflas prosedürüne girmesi bekleniyor. Mart 2023) dün bildirdiğimiz üzere. hamle oldu bugün onaylandı Londra hukuk firması Osborne Clarke tarafından.

Bu, SVB-UK müşterilerinin para çekemeyeceği veya bankaya para yatıramayacağı anlamına gelir, bu da birçok mevduat sahibi ve/veya borç alan için büyük likidite sorunları yaratarak, birçok teknoloji girişimini personele ödeme yapmak gibi önemli eylemleri gerçekleştiremez hale getirir.

Birleşik Krallık teknoloji girişimcileri ve risk sermayedarları, hafta sonunu etkilenen mevduat sahiplerine ve/veya borç alanlara müdahale etmek ve destek sağlamak ya da bankanın satışını yönlendirmek için Birleşik Krallık Hükümeti’nde lobi yaparak geçirdiler.

Pazar sabahı Birleşik Krallık hükümeti, teknoloji firmaları için bir tür acil durum nakit cankurtaran halatı için planlar hazırlıyordu.

Şansölye Jeremy Hunt, Sky News’e şunları söyledi: “İnsanların nakit akışı gereksinimlerini karşılayabilmelerini ve çalışanlarına ödeme yapabilmelerini sağlamak için çok yakında planlar getireceğiz, ancak açıkça yapmak istediğimiz, daha uzun vadeli bir çözüm bulmak. hatta en umut verici şirketlerimizden bazılarının kayıplarını tamamen önlüyor.”

İçinde ifadeŞansölye, sektörün “ciddi risk” altında olduğu ve hükümet için “yüksek öncelik” olduğu konusunda uyardı ve “bu konuyu yüksek öncelik olarak ele aldıklarını” ve “bazılarının zarar görmesini önlemek veya en aza indirmek için bir çözüm üzerinde hızla çalıştıklarını” açıkladı. Birleşik Krallık’taki en umut verici şirketlerimizden biri.”

Kaynaklar Techcrunch’a, bunun, SVB-UK’nin teknoloji müşterilerinin, Devletin garantör olarak hareket ettiği büyük bir Birleşik Krallık bankasından borç alabileceği bir “geri dönen kredi yaklaşımı” şeklinde gelebileceğini söyledi.

Bununla birlikte, İngiltere saatiyle Pazar gecesi itibariyle, olası bir SVB-UK alıcısı hakkındaki birçok spekülasyona rağmen, hiçbir belirgin çözüm sunulmamıştı.

Hafta sonu 200’den fazla teknoloji yöneticisi tarafından imzalanan ortak bir mektup, birçok şirketin SVB İngiltere’nin çöküşünden sonra “teknik olarak iflas” ile karşı karşıya kaldığını söyledi.

Birleşik Krallık şirketleri, Mali Hizmetler Tazmin Planı kapsamında yalnızca 85.000 Sterlin veya ortak hesaplar için 170.000 Sterlin geri alabilecek. SVB UK’nin 3.500’den fazla müşterisi olduğu ve birçok hesabın milyonları aştığı için durum iç karartıcı görünüyor. SVB UK Cuma günü BoE’nin iflas ettiğini kabul ettiğinde yaklaşık 7 milyar sterlin mevduata sahip olduğu bildirildi.

Diğer gelişmelerde, Sky News ve Akşam Standardı Pazar günü, Hükümetin Barclays ve Lloyds Banking Group’a acil bir devralma anlaşması için başvurduğunu bildirdi.

Ayrıca, yeni bir takas bankası olan The Bank of London da BBC tarafından potansiyel talip olarak adlandırılan.

Gökyüzü Haberleri ayrıca bildirildi kaynaklarına göre, daha önce yaklaşık 3 milyar dolar değerinde bir İngiliz ‘neobank’ – veya dijital borç veren – olan Oaknorth Bank’ın SVB-UK’yi satın almak için bir teklifte bulunabileceğini, ancak resmi bir teklifin potansiyel olarak “birkaç yıl” süren durum tespitine tabi olacağını söyledi. günler.”

Yorum yapmayı reddeden Oaknorth, İngiltere’nin iktidar partisi olan Muhafazakar partiye yüzbinlerce pound bağışta bulunan Rishi Khosla tarafından kuruldu.

Çalınması bildirildi SVB-UK alıcıları alanı, potansiyel olarak Abu Dabi’nin devlet holding şirketi ADQ’yu ve halka açık IHC’yi de içerebilir.

Bloomberg kayıt edilmiş Şeyh Tahnoon (Royal Group’un başkanı), ADQ servet fonunun yanı sıra First Abu Dhabi Bank PJSC’yi ve emirliğin 790 milyar dolarlık servet fonu Abu Dhabi Investment Authority’yi denetliyor.

Ve Pazar günü devam etti, HSBC Holdings ve JP Morgan’ın da potansiyel olarak bu şirketler arasında olduğu söylendi. SVB-UK’yi satın almak istiyor.

genel-24