Amerika Birleşik Devletleri’nde, federal yetkililer Signature Bank’ın faaliyetlerine son verir, ancak yine de Signature Bank ve Silicon Valley Bank’ın mevduat sahiplerine tazmin edileceğini onaylar. Bankacılık sisteminin sistemik bir kriz tarafından süpürüldüğü fikri karşısında korkmuş yatırımcıları rahatlatması gereken bir açıklama.

Organ, “Fed, ortaya çıkabilecek herhangi bir likidite baskısıyla başa çıkmaya hazır” dedi. Ve bu açıklamaya göre, ABD vergi mükellefi bu karardan dolayı herhangi bir zarara uğramayacak.

Signature Bank’ın kapanması, Amerika Birleşik Devletleri’nde sadece bir hafta içinde yaşanan üçüncü banka iflası oldu.

İflas eden üç banka, teknoloji sektörüyle yakından bağlantılı.

Silvergate Bank geçen Çarşamba tasfiyesini açıkladı ve mevduat sahiplerine tam olarak geri ödeme sözü verdi. Bu banka, çöküşüne yol açan Silvergate Exchange Network (SEN) adlı bir değişim ağı kurmuştu. SEN gerçekten de kripto para birimi sektöründeki şirketler için çok önemli bir rol oynadı. 7/24 ödeme hizmeti olarak kullanıldı. Signature Bank, Signet adlı benzer bir hizmet işletiyordu.

Ancak Silvergate (1988’de kuruldu) ve Signature Bank’ın iflasları, aynı nitelikte olsalar bile, aynı sonuçları doğurmuyor. Signature Bank varlıkları, Silvergate’in 11 milyar dolarına kıyasla yaklaşık 110 milyar dolar.

Ve bu arada, bir karantina bankası olan SVB (Silikon Vadisi Bankası) ancak iki gün içinde ortadan kayboldu. SVB’nin çöküşü geçen Çarşamba günü, bankanın yatırımcılara 21 milyar dolar değerinde menkul kıymet sattığını ve 1,8 milyar dolar zarar ettiğini söylemesiyle başladı. Mevduattaki düşüşle başa çıkmak için ek sermaye artırmayı amaçlayan bir manevra.

Fransa’da “bulaşma riski” yok

Daha genel olarak, SVB’nin çöküşü, Amerikan merkez bankasının enflasyonla mücadele etmek için bir yıl boyunca uyguladığı faiz oranlarındaki artışın sonucudur. Artan faiz oranları, kredi faizlerinden elde ettikleri geliri artırarak bankalara fayda sağlar. Ancak aynı zamanda artan oranlar mekanik olarak bankaların elindeki tahvillerin değerini düşürür. Bu, o zamana kadar Silikon Vadisi’nin genç sürgünlerini finanse eden büyük bir banka olan SVB’nin düşüşüne neden oldu.

Yine de, diğerleri bankanın teknik arızalarına işaret ediyor düşüşünü en azından kısmen açıklamak için.

Fransa’da Bruno Le Maire, bu ardı ardına gelen iflaslarda herhangi bir “bulaşma riski” görmediğini belirtti. “Fransız bankacılık sistemi sağlam,” diye ısrar etti.

2008/2009 mali krizinden ve Amerikan bankası Lehman Brothers’ın iflasından bu yana, bankalar ulusal ve Avrupa düzenleyici kurumlarına önemli sağlamlık garantileri vermek zorunda kaldılar. Örneğin, herhangi bir kaybı karşılamaya yönelik daha yüksek bir minimum sermaye seviyesi göstermelidirler. SVB’nin düşüşü, ABD tarihindeki en büyük ikinci banka iflası ve 15 yıl önceki mali krizden bu yana en büyük iflas.genel-15